06 Mayıs 2016, 09:06 - 
Sistem Başkanlığı Zorluyor

Sistem Başkanlığı Zorluyor

Sistem Başkanlığı Zorluyor

Saltanatın kaldırılmasına ilişkin meclis komisyonlarında hararetli tartışmalar yaşanırken ve daha çok kaldırılmaması yönünde eğilim varken Mustafa Kemal’in komisyonlara gelip: “Efendiler! Türk milleti hâkimiyet ve saltanatını fiilen kendi eline almış bulunuyor. Bu bir oldubittidir. Söz konusu olan, millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meselesi değildir. Mesele, zaten oldubitti haline gelmiş olan bir gerçeği kanunla ifadeden ibarettir” şeklinde ikazı neticesinde saltanat kaldırılmıştır.

Tarih derslerinde Hilafetin kaldırılmasına dair sebepler sıralanırken başat etken olarak çift başlılık olarak vurgulandığını da biliriz. Bunları başta not edelim.

Cumhuriyet tarihimiz içerisinde Celal Bayar’ın cumhurbaşkanlığı dönemine kadar ülke idaresinde baş aktör cumhurbaşkanlarıydı. Başbakanlar, namı diğer başvekiller daha çok kabine koordinatörü gibiydiler. Adnan Menderes’in baskın liderliği ile iktidar başbakanların gölgesinde şekillenmeye başladı. Çok partili hayatın halk tabanı üzerinde popülerliğinin artması ve cumhurbaşkanlarının halk dışı otoriteler tarafından belirlenmesi gibi sebepler başbakanlığı iktidarın sembolü olarak pekiştirdi.

Gerçi siyaset içerisinde halk desteği görmüş başbakanlar daha sonra cumhurbaşkanı olduklarında eski iktidarlarını sürdürmek istemişler, hatta başkanlık sistemini arzu etmişler ama ülkenin siyasi kırılgan yapısı her defasında ciddi krizlere duçar olmuştur. İstenen netice alınamamıştır.

 Şimdi bütün bunları aklımızda tutarak bugüne bakalım…

Sondan geriye doğru gidelim. Davutoğlu’nun kongreyi adres göstermesini Erdoğan ile aralarında şahsi bir mesele olarak değerlendirmek hata olur. Aynı dünya görüşüne sahip, aynı geleneklerden gelen benzerlikleri farklılıklarından çok olan iki lideri yol ayrımına getiren şey sistemin ta kendisidir. Çift başlı sistem tekerleği bloke ediyor.

Davutoğlu, fikir ve aksiyon insanı bir karakterde. Liderliği Erdoğan ile kıyaslanamaz olsa da görevine inançla sarılan kendi kararlarını alabilen hem duygusal hem de akılcı bir şahsiyet.

Erdoğan ise cumhurbaşkanlığını asla istirahatgâh olarak görmeyen, anayasal yetkilerini kullanmakta cüretkâr, yorgunluğunu yeni yorgunluklarla dindiren sıra dışı bir lider. Kaderin tecellisi ile aleyhine kurulan kumpas onun halk tarafından seçilen ilk milli cumhurbaşkanı olmasını da ayrı bir durum.

Sorunun merkezinde aksiyonu siyaset anlayışı olarak benimsemiş iki liderin aynı mecrada yol alması. Çoğu zaman bu iki lider birbirini izlese de aynı alanda olmanın doğallığı gereği zaman zaman karşı karşıya geldikleri de oluyordu. Ki Davutoğlu’nun gayesi bu konuda Erdoğan ile yarışmak da değildi. Makamın gereklerini yerine getirirken karşılaştığı bir durum.

Eğer bu iki liderden biri rahatı tercih etmezse aynı dünya görüşünde olsalar dahi, kardeş olsalar dahi sistem tıkanır. Erdoğan-Gül döneminde Gül icranın içinde yer almadığı için Erdoğan başbakan olarak iktidarı temsil etmişti. Davutoğlu iktidarı temsil eden başbakanlığı teslim alınca aynı çizgiyi olabildiğince devam ettirmeye gayret etti. Fakat bu defa cumhurbaşkanı da aynı icra alanının içindeydi.

Ve neticede sistem başkanlığı zorluyor noktasına gelindi. AK Parti’nin kongreye gidiyor oluşu bir kriz değil sürecin doğal bir sonucudur. Yeni bir doğum olarak değerlendirilebilir. Ki içsel krizler şimdiye dek kimi odakların ağızlarını sulandırsa da her defasında AK Parti’ye özgü bir suhuletle gündemi sarsmadan aşmasını bilmiştir. Önemli olan evvelen belirlenen icraatlar, politikalar ve 2016 hükümet programına konulan vaatlerden taviz verilmemesi. Bu konuda sorun çıkmazsa gelecek geçmişten daha güzel olabilir.

AK Parti’nin kongre süreci başkanlık sisteminin millet tarafından içselleştirilmesi anlamına da geliyor. Fiili olarak yaşadığımız başkanlık süreci tıpkı Mustafa Kemal’in de zamanında işaret ettiği gibi “Bu bir oldubittidir. Mesele, zaten oldubitti haline gelmiş olan bir gerçeği kanunla ifadeden ibarettir” noktasına çok yakındır.

Fakat benim arzu ettiğim sistem bize özgü yarı başkanlık sistemidir. Yani eğitim, adalet, dış işler, iç işler, denetim, güvenlik gibi milli ve temsiliyet gerektiren alanlarda cumhurbaşkanlığının… Ekonomi, kalkınma, ulaştırma, tarım, sanayi, sağlık gibi içsel aktif icraatlar gerektiren alanlarda kabinenin rol oynadığı bir sistem… Fakat cumhurbaşkanı aynı zamanda kabine icraatlarının onay mercii olmaya da devam edecektir.

Böylesi bir sistem çift başlılıktan ziyade iş bölümü anlamına gelir ki her iki makam da kendi mecralarında daha seri hizmet üretme kabiliyetinde olurlar kanaatindeyim.

Davutoğlu, Erdoğan’ın başbakanlığını görerek başbakan olmuştu. Yeni başbakan kim olacak bilmem ama her kim olursa olsun Erdoğan’ın başkanlığını görerek ve bilerek başbakanlığa gelecek.

Allah’ın nusret eli üzerimizden eksik olmasın…

Ahmet ÇİÇEKYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ahmet ÇİÇEK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ALLAH CC YERYÜZÜNE NEDEN? RAHMETİNİ KESER
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
DÖVİZ KURLARINDA YAŞANAN HAREKETLİLİK DARBELERİN GÖBEĞİNDELER AMA GÖRÜNMÜYORLAR (2) EMEKLİ İSTİHBARATÇI İBRAHİM YILDIZ:DARBE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ! BİR TERSLİK VAR
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim