Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

GAFLET

17 Kasım 2014, 14:41

Evet gafletin ta kendisiydi bu !
Ruhunda anlam veremediği sıkıntılar başlamıştı. Uykular yetmez , elinden yemek düşmez olmuştu.Sabah namazlarından sonra okuduğu kur'an'nın yerini , yatsıdan sonraki nafile namazlarının yerini uykusu almıştı çoktan. Ezan sesleri yükselirsen semaya o koşardı hemen seccadesinin başına , artık çok geç kılıyordu namazlarını da, hatta nefsi arzularının peşine düşüp kazaları oluyordu artık. Bunları uzan zamandır bakmadığı gönül aynasında bulmuştu.

Canı yanıyor kaçacak yer arıyordu adeta , ona bu halde gelip dertlenen oturup hasbihal ettiği etrafında çokca insan vardı. Onlara verdiği nasihatlerin hiçbirini nefsine veremiyordu artık. Şeytanında desiseleriyle yeisin içine boğulmaktaydı. Bir çok şeyi bilmesine rağmen uygulamaması ruhunu sıkıyor ve' keşke bu ibadetler olmasaydı'diye birde isyan damarını tutuyordu nefis.' Allah'ım ben nasıl bu hale geldim' diye kalp feryat figan halde çırpıyordu. Seccadesi ilişti gözüne uzun zamandır ağlamamıştı üstünde fısıldamamıştı sırlarını. Hep derdi ?Benim cennet kapım seccadem' ve onun için teslimiyet tek nefesti ?'ALLAHUEKBER'' dedi ve teslim oldu. Hıçkırıklar içersinde namazında göz yaşı dökerken bir ayet döküldü dudaklarından; مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَى Rabbin seni terk etmedi sana darılmadı da ! Artık duygularını tutamıyordu dizlerinin bağı çözülmüştü adeta secdeye kapandı...

Anlamıştı ondan başka melce ve mence yoktur ! El-aman el-aman çığlıkları yükseldi. Ya Settar ,Ya Tevvab diye inledi. Dakikalarca süren bu buluşmadan sonra buruk bir tebessümle doğruldu seccadesinden. Teslim olmuştu Allah a şeytanın ve nefsin fitnelerinden yeisten ve hatalarından sığındı Rabbi Rahimine. Ve Zümer suresiyle devam etti: ?'De ki: Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım ! Allah ?ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, Gafur ve Rahimidir (çok affedicidir,merhamet ve ihsanı fazladır).'' (zümer süresi 53)

Evet insan çoğu zaman gaflet deryasına düşüyor bunun ise başlıca sebeblerinden biri Allah'ı anlıkta olsa hatıra getirmemektir. Zira bir Müslümanın, Allah'ın onu gördüğünü düşünerek günaha girmesi kolay bir hadise değildir. Efendimiz'in (s.a.v) bir Hadis-i Şerif'inde buyurdukları gibi "İhsan Allah'ı görür gibi ibadet etmendir; çünkü sen O'nu görmesen de O seni görmektedir" buyurmaktadır.(Buhari, İman)

Bu düsturu hayatımıza tam manasıyla işlersek inşallah, gaflet bataklığında boğulmaktan bizde kurtuluruz.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Serap Hanım öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EZAN VE BİLAL-İ HABEŞ-İ
Y
Nurcan CANKORU
SAKİ AB-I HAYATTAN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Yeni Eğitim Yılına başlarken, LÜTFEN DİKKAT!... Merkebin Gölgesi ve Merak hastalığımız!... GÖRÜNMEZ TAARRUZ HAREKETLERİ Umre Tur Rehberi Süleyman Yasin AKDENİZ'den Umreye Gideceklere Önemli Tavsiyeler
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim