19 Eylül 2016, 09:19 - 
At İzi İt İzine Karışmamalı

At İzi İt İzine Karışmamalı

At İzi İt İzine Karışmamalı

Cumhurbaşkanımız 17 Aralık sonrasında FETÖ yapılanmasına ilişkin yerinde bir kategorik tanımlama yapmış; “altı ibadet, ortası ticaret, üstü ihanet…”

15 Temmuz’dan bu güne dek yılan çıyan gibi her kola sızmış sinsi bu terör örgütüne yönelik tedbir ve ceza maksatlı çeşitli operasyonlar gündemimizdedir.

Kamuoyunun arzusu hainlerin tamamının temizlenmesi ve cezalandırılmasından yanadır. Hatta doğrudan teşebbüs içerisinde olanlar için idam talebinde bulunmaktadır. Yaşanan 15 Temmuz kâbusundan sonra, ödenen bedellerden sonra bu talep halkı ve yerinde bir taleptir. Bu çerçevede işin ticaret ve ihanet kategorisinde olanlara dair operasyonlar kamu vicdanını memnun etmektedir.

Fakat kamu vicdanı FETÖ yapılanmasını çökertmeye ilişkin bazı durumları anlamakta ve anlamlandırmakta zorlanıyor. Bazı etkin kişilerin kayırıldığı, bazı masum kişilerin de mağdur edildiği yönünde hâkim görüş mevcut.

Kamuoyu FETÖ yapılanmasının ticaret ve ihanet kategorisinde olanların hiçbir kayırma, ayırma, istisna gözetmeksizin cezalandırılmasından yanadır. Aynı şekilde FETÖ ile organik bağı bulunmayan, militanı olmayan kişilerin basit gerekçelerle ciddi bedeller ödetilmesine de karşıdır.

FET֒nün ibadet kategorisinde olanlara ilişkin Cumhurbaşkanımız 17 Aralık sonrasında defalarca seslenmiş, “İhanet ve ticaret kategorisinde olanlara değil, ibadet kategorisinde olan aldanmışlara sesleniyorum” demiş. Ancak bütün bu ikazlara rağmen örgüte mensubiyetten vazgeçmeyen efsunlanmış zihinlere yönelik açığa alma ya da ihraç kararları da anlaşılabilir. Kolay bir iş değil, çünkü bu yapı kriptolu, takiyeci, sinsi ve hain temelli bir yapı. Fakat bunların içerisinde dahi 15 Temmuz’u asla tasvip etmeyen, vatan ve millet duygusu öncelikli olan kişilerin varlığı da muhtemeldir. Bu vesileyle ibadet kısmında olup örgütle organik bağı bulunmayan kişilere yönelik alan araştırması, süreli takip ve istihbarat çalışması gibi biraz daha detaycı olmakta fayda var.

Bütün bunların dışında üç kategorinin (ihanet, ticaret, ibadet) içinde olmayan ama hasbelkader bir FETÖ kuruluşu ile etkileşim içerisinde bulunmuş, alışveriş yapmış, selam vermiş kişilere yönelik hızlı ve toptancı kararlar verilmesi meseleyi sulandıracak mahiyet taşır. İftira ve yaftalamanın ötesinde bu kişilerin toplumdan tecrit edilme riski var.

Kamuoyu böylesi bir toptancı yaklaşım karşısında tedirgindir, kuşkuludur. Mevcut halde en tepedeki hain ile kıyısından geçen bir vatandaş aynı tanımlamanın içinde eriyor.

Kamu temizliği neticesinde açığa alınan ya da ihraç edilen kişiler mağduriyetlerini arz edecek bir merci bulamamaktadırlar. Çevrelerindeki kişiler acaba ben de töhmet altında kalır mıyım, endişesi ile selamlarını dahi esirger durumdadırlar. Eğer gerçekten masum biri böylesi bir mağduriyete düşürülüyorsa bu çok ağır bir vebal olur.

Cumhurbaşkanımız da Çin dönüşünde bu konuya parmak basmış. “At izi it izine karışmış durumda”  demiştir. Elbette ki bu hain terör örgütü tüm hücrelerine varıncaya kadar çökertilmeli ve temizlenmeli. Fakat ıskalamadan, es geçmeden tam isabetle olmalı bütün bunlar.

Peki neler yapılmalı…

Âcizane kanaatim, kamu temizliğinde sistematik kategoriler oluşturulmalı… Mesela üst ve orta katmanda olanlar ayrı bir kategori, alt kategoride olanlar başka bir kategori… Örgütün katmanlarında ve organik yapısında olmayıp kısmi temas halinde olanlar bir başka kategori.

Ve bu kategorilere yönelik tedbir, ceza ve temyiz durumları da hakkaniyete ve vicdana uygun olarak tasnif edilmeli. Mesela üst ve orta katmanlarda bulunanlara ağır ceza, alt katmanda olanlara yönelik ise organik ilintilerine göre ihraç ya da açığa alma. Katmanların dışında olan ama şüphe taşıyanlar için ise sadece tedbir uygulanmalı… Gri memurluk makuldü mesela.

Bütün bu çalışmaları takip edip denetleyecek çeşitli kurullar ve bağlı birimler oluşturulmalı.

Kamu temizliği için baz alınan kriterler sübjektif neticeler doğurmayacak nitelikte olmalı. Müşkül durumlarda alan çalışması ihmal edilmemeli.

Tabi kamu temizliği yetkisi alan kişi ya da kişilerin kayırmacılığı, ihmal veya istismarına da ciddi caydırıcı tedbirler konmalıdır.

Hâsılı bu yazımızdaki maksat; hainler temizlensin, lakin masumlar mağdur edilmesin yönündedir. At izi, it izine karışmasın cihetindedir. Kurunun yanında yaş da yanmasın hesabındadır.

15 Temmuz istikbalimiz için tarihi bir fırsattır. Bu fırsatı her yönü ile tam donanımlı ve tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde karşımıza çıkacak durumlardan istifade edecek olan yine içimizdeki hain kişi ya da örgütler olacaktır.

Allah’ın Nusret eli üzerimizden eksik olmasın…

07.09.2016

Ahmet ÇİÇEK

ahmtcick@hotmail.com

https://www.facebook.com/ahmeticicek

https://twitter.com/ahmetcicekBKYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ahmet ÇİÇEK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim