03 Eylül 2019, 10:18 - 
Kemalist Hoca Doç. Dr. Avnullah Enes Ateş'e Reddiye

Kemalist Hoca Doç. Dr. Avnullah Enes Ateş'e Reddiye

Geçtiğimiz günlerde 30 Ağustos zafer bayramı vesilesi ile tüm camilerimizde Cuma namazında dualar sohbetler yapıldı. Fakat caminin birinde Mustafa Kemal Atatürk'e camide ismi verilerek dua edilmemesi bazı cemaat tarafından tepki ile karşılandı ve sosyal medya ve haber ajanslarına ve toplum nezdinde tartışmaya açtı.

Bu vesile ile tartışmanın soğumasını bekledim ve bir kaç gün sonra kesin bir bilgiyi twitter hesabımda çevrem ile paylaştım. 

Attığım twitler ise şudur. 

Cuma namazında Mustafa Kemal Atatürkün ismi anılmamış olması Cuma namazını Atatürkün istediği gibi kılıyor olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.Cumada Türkçe hutbe okunmaz Atatürkün emri ile ibadete dahil oldu. Hem Atatürkün cumasını kılıp hemde onun ismini anmadan dua nasıl olacak?

Kısacası Cumada Tek Bir cümle bile hutbede Türkçe konuşulmaz muhterem cemaat bile diyemez imam. Hutbe namazın içindendir. Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile zaganos paşa camindeki talimatından sonra Türkçe hutbe cuma namazına dahil edildi. Bilgi herkese lazım ezber gitmeyin..

Bu konuda En dik en gerçekçi en doğru duruşu Bediüzzaman Said Nursi hazretleri göstermiştir. Diyanet Risaleinurları Resmi olarak yayınlarken kendileride okumalı bakmalı Cuma nasıldır diye Bediüzzamandan ders almalı..

tabi bu açıklamalarım dan sonra tepki bekliyor sual bekliyordum fakat Seyyid Avnullah ÖZMANSUR hocamızın çorbasından içen bir kimsenin tarihsel ve fıkıhsal bir gerçeğe karşı reddiye verebileceğini hatta Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin bu konudaki beyanlarını gördükten sonra Mustafa Kemal Atatürk güzellemesi yapacağını tahayyül bile edemezdim. Ehli ilim olarak bildiğimiz kimselerin bile ehli dalalet ehli bida hesabına kalemlerini dillerini kılıç gibi salladıkları bu ahirzaman da bizlerde ehli bidaya en sert tepkimiz ile red edip hakikatı ilan etmemiz üzerimize müslüman olarak İslamın üzerimizdeki hakkı olarak düşüyor. 

Peki Doç. Dr. Avnullah Enes Ateş'e niçin kemalist hoca diyoruz. Bu kişi kemalizmi benimsemez sevdiğinide sanmıyorum. Fakat kemalizm fikriyatı ile milli eğitim Türkiye Müfredatında okuyup tahsil görüp icazet aldığı için ister istemez etkilenmiş. Acı söz faydalı nasihattir kabilinden kendi hatasını hüner saydığından sağlam bir silkeleme ile içine düştüğü serhoşluktan kurtulması için bugüne kadar bize verdiği ehli bida ulemai sui bilgilerini başka ümmetin masumlarına bilgi diye verip zehri yaydığı için kamuya açık belirtmek gerekiyor ki kendisi kamuya açık olarak bu zehirli fikriyatını neşr etmiştir. 

kendisine kemalist imam kemalist hoca dememize vesile olan ilanı twiti şudur.

Doç. Dr. Avnullah Enes ATEŞ :Hutbenin sessizce dinlenilmesi onun namaz gibi olmasından değil Allah Resulünün (s.a.v.) emri olmasındandır. Yani kısaca bu işin Mustafa Kemal ile bir ilgisi yok. Ha, o eğer başlatmışsa Türkçe de anlatım olmasını, iyi bir şeye vesile olmuştur.

Peki Mustafa Kemal Atatürk Doç. Dr. Avnullah Enes Ateşin beyanı ile arasındaki paralelliği görmek için yapmamız gereken nedir. 

Mustafa Kemal Atatürk Zaganos Paşa Caminde ne demiştir bakmak yeterli olacaktır. Mustafa Kemal Atatürkün beyanlarından sonra Diyanet İşleri Başkanlığımızın Recep Tayyip Erdoğan Reis-i Cumhurumuzun talimatı ile neşr ettirdiği Risale-i Nur Külliyatından Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin bu konudaki beyanları nedir onu aktaracağım. Ve bu bağlamda Doç. Dr. Avnullah Enes Ateş'in hangi safta kimi benimseyip takdir edip alkışladığını bu konuda Mustafa Kemal Atatürk ile harfi harfine aynı kafada olduğunu görmüş olacaksınız. 

"Hutbeden maksat halkın aydınlatılması ve doğru yolun gösterilmesidir, başka şey değildir. Yüz, ikiyüz hatta bin sene evvelki hutbeleri okumak, insanları bilgisizlik ve tembellik içinde bırakmak demektir. Hatiplerin halkın kullandığı dille konuşması lazımdır." Mustafa Kemal Atatürk 
7 şubat Çarşamba Günü Zağanos Paşa Camii

Peki Bediüzzaman Said Nursi Risale-i Nur isimli Kuran Tefsirinde ne diyor birlikte okuyalım.


bazı gafiller, hutbe gibi bazı şeâir-i İslâmiyeyi Arabîden çıkarıp her milletin lisanıyla söylemeyi iki sebep için istihsan ediyorlar....
....
namaz, zekât, orucun vücubu ve katl, zina ve şarabın haramiyeti gibi malûm olan ahkâm-ı kat'iye-i İslâmiyemühmel kalıyor. Avâm-ı nâs, onların vücubunu ve haramiyetini ders almaya muhtaç değiller. Belki, teşvik ve ihtar ile o ahkâm-ı kudsiyeyi hatırlatıp, İslâmiyet damarını ve iman hissini tahrik etmekle, imtisallerine teşvik ve tezkire ve ihtara muhtaçtırlar. Halbuki, bir âmi, ne kadar cahil dahi olsa, Kur'ân'dan ve hutbe-i Arabiyeden şu meâl-i icmâliyeyi anlar ki, "Herkese ve bana malûm olan imanın rükünlerini ve İslâmiyetin umdelerini, hatip ve hafız ihtar ediyor ve ders veriyor, okuyor" der, kalbinde onlara karşı bir iştiyak hasıl olur. Acaba kâinatta hangi tabirat var ki, Arş-ı Âzamdan gelen Kur'ân-ı Hakîmin i'cazkârâne, müfehhimâneihtarlarına, tezkirlerine, teşviklerine mukabil gelebilsin?
(27nci Söz)


Sakın hocaların Cuma ve cemaatlerine ilişmeyiniz. İştirak etmeseniz de, iştirak edenleri tenkit etmeyiniz. Gerçi, İmam-ı Rabbanî demiş ki: "Bid'a olan yerlere girmeyiniz." Maksadı, "sevabı olmaz" demektir; yoksa, namaz battal olur değil. Çünkü, Selef-i Sâlihînden bir kısmı, Yezid ve Velid gibi şahısların arkasında namaz kılmışlar. Eğer mescide gidip gelmekte kebâire mâruz kalırsa, halvethanesinde bulunması lâzımdır. (Kastamonu Lahikası)

bazı gafiller, hutbenin Türkçe okunmasını istihsan ediyorlar ki, halkın bilhassa siyasî ahvalden haberleri olsun. Halbuki bu gibi ahval-i siyasiyeyalandan, hileden, şeytanî fikirlerden hâli değildir. Hutbe makamı ise, ahkâm-ı İlâhiyenin tebliği için ittihaz edilmiş bir makamdır.

Sual: Avâm-ı nâs Arabîden haberdar değildir; fehmedemez.

Cevap: Avâm-ı nâs, zaruriyat ve müsellemat-ı diniyeye muhtaçtır. Ve hutbemakamı da bu gibi hükümlerin tebliği içindir. Bu hükümler kisve-i Arabiye içinde tafsilen değilse de icmâlen avâm-ı nâsa malûm ve mâruftur. Maahaza, lisan-ı Arapta bulunan şehâmet, yükseklik, meziyet, satvet diğer lisanlarda yoktur
(Mesnevi Nuriye)

Daha pek çok derslerde Risale-i Nurda bu konuda Mustafa Kemalin Türkçe Hutbe beyanına karşı reddiyeleri bulmak mümkün.

Bu konuda Bediüzzamanı red edip Mustafa Kemal Atatürk görüşünü benimseyen Doç.Dr. Enes Ateş ne diyordu tekrar okuyalım

Doç. Dr. Avnullah Enes ATEŞ :Hutbenin sessizce dinlenilmesi onun namaz gibi olmasından değil Allah Resulünün (s.a.v.) emri olmasındandır. Yani kısaca bu işin Mustafa Kemal ile bir ilgisi yok. Ha, o eğer başlatmışsa Türkçe de anlatım olmasını, iyi bir şeye vesile olmuştur.

Tercih sizin isterseniz Mustafa Kemal Atatürk fikriyatını önemseyen aynı minvalde fetva veren Enes Ateşleri dinlersiniz isterseniz Recep Tayyip Erdoğan Reisi Cumhurumuzun talimatı ile Diyanet İşleri Başkanlığımızın neşr ettiği Risale-i Nurlarda yazan Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin beyanlarını dinlersiniz işte size ameli sahada iki tercih.

Ben tercihimi Bediüzzaman Said Nursi ra.'ın beyanları doğrultusunda onu Üstad kabul ederek yapıyorum. Şimdi tercih sırası sizde?

Araştırmacı Yazar
Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
SELAM VERMEK VE YAYMAK
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala! Kâinât’ın Efendisi (s.a.v.) Bu Âlemde Cân İdi Hz. Fâtımada (r.anhâ) Cânda Cânân İdi Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim