22 Ekim 2019, 12:36 - 
Umre Tatil Değil Meşakkatleri içinde Manevi Zevkleri Uhrevi Duyguları Yaşatan Müekked Sünnet bir İbadettir

Umre Tatil Değil Meşakkatleri içinde Manevi Zevkleri Uhrevi Duyguları Yaşatan Müekked Sünnet bir İbadettir

Her yıl milyonlarca Müslüman akın akın mukaddes topraklara Hac ve Umre ibadeti için gidiyorlar.

Bu yolculuklar asırlardan beri pek çok zahmet ve meşakkatler ile devam edegeliyor. Öyle ki aylarca binekler üzerinde gidip gelmelere karşılık bugün ki imkanlarda daha rahat bir hal aldığı aşikar. Develer atlar ile çıkılan bu yolculuk otobüsler trenler gemiler ile devam ederken günümüz de artık uçaklar ile bir kaç saatte gerçekleşmiş oluyor. Çadırlarda barakalarda kalınan dönemlerden yıldızlı otellerde yemekli programlar şeklinde klimalı otobüsler ile gidilen bir yolculuk şeklini almış olması ister istemez rahatlık ve turistik bir seyahat şekline getiriyor. 
Buna karşılık umre'nin meşakkatleri insanların insanlar ile imtihanı yada umre ibadeti boyunca çekilen yol ve ibadetlerdeki meşakkatler ile müslümanlar karşı karşıya kalıyor. 

Buna karşılık müslümanlara üç türlü sabır görevi itikaden düşüyor. 

birincisi : ibadetlere karşı sabır göstermek 

ikincisi : musibetlere karşı sabır göstermek 

üçüncüsü : günaha girmemeye sabır göstermek şeklindedir.

Umre ibadeti boyunca ihramlı iken Allahu Tealanın koyduğu ihram yasakları ile beraber ibadet esnasında Kabeyi kalabalıkta tavaf ederken Sefa ve Merve arasında kalabalık içinde sa'y ederken veya bu ibadet esnasın da yapılan zorunlu yürümeler ve hareketler içinde insanın bedenen yorgun düşmesi boyun bel ve bacak ağrıları yada ibadet esnasında hastalanmış olması ve bunlara karşı her müslümanın oflayıp puflamadan hayıflanmadan sabır şükür tevekkül ve dua ile ibadetini en güzel şekilde tamamlaması için Allahtan sürekli yardım istemesi gerekiyor. 

Ve Umre ibadeti esnasında mal evlat ve akrabada eş dostta muhtemel kötü değişikliklerde yine Rabbi Rahime karşı tevekkül içinde sabır göstermek isyana düşmemek icap ediyor. 

ve olumsuz bir durumla karşılaşıldığında nefis ve şeytanın dürtmesi ile girilmesi muhtemel günahlara karşı sabır gösterip o günahlara girmemek için mücadele etmek gerekiyor. 

işte bu başarıldığında insan imanının tadını umredeki lezzeti ruhunda ve hatta damağında dahi hissedip zevk edebiliyor. 

Umre de niyetinize göre karşılık görürsünüz. Daima hüsnü zan içinde huzurlu bir umre niyeti ile yola çıkan insanlar buna karşılık çok rahat ve huzurlu bir umre yapmaları ihsan-ı ilahi tarafından ikram olunurken umre yolculuğuna çıkan ve sürekli bir şeyleri yolculuğa daha çıkmadan sorgulayıp panikleyen endişe ve tereddüt içinde kalanlar için ise ani ve olur olmadık zamanlarda muhtemel imtihanlar niyetinin ve bakış açısının karşılığı olarak ikaz-ı ilahi tarafından gelebiliyor. 

Umre tam bir teslimiyet ve kulluk şuurunun eğitimidir. Bu teslimiyet imtihanını Rabbim kazananlardan eylesin. 

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed aleyhisselatu vesselam bir hadisi şerifinde mealen : Hac ve Umrenin meşakkat olduğunu haber vererek Umre ve Hac ibadetine niyet ettiğinde Allah'ım bu ibadeti bana kolaylaştır ve benden kabul buyur diyerek Rabbi Rahimine yalvarmış dır. 

Buradan anlaşılacağı üzere Allah Resulu aleyhisselatuvesselam bu ibadetin zorluğuna ve zahmetine karşılık Allah'tan kolaylık istemiştir ki Hudeybiye antlaşması öncesi Medine'den umre için yola çıktıklarında Hudeybiye'ye kadar gelmişler fakat umrelerini tamamlayamadan geri dönmüşlerdir ki Hudeybiye incelendiğinde başta Peygamber Efendimiz'in ve ashab-ı güzinin ne kadar zorlu ve zahmetli bir imtihandan geçtiği Hz. Ömer r.a.'ın ortaya koyduğu duruşu ile apaçık bir şekilde anlaşılmaktadır. 

Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi vesellemin Nübüvveti ile Mekkede 13 sene kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda Allah Resulu a.s.v'ın 13 sene boyunca Mekke'de yüzünün gülmediği bir çok meşakkat ve sıkıntıları ashab-ı güzini rahmetullahi aleyh ve radiyallahu anh ile beraber katlandığı göz önünde bulundurulduğun da Hacca ve Umre'ye gidenlerin rahat ve keyfine düşkün bir halde davranmalarının takva cihetiyle ne kadar zararlı bir amel ve duruş olarak ortaya çıktığı gözler önüne çıkmaktadır. Rabbim bizleri bu duruma düşmekten muhafaza eylesin..

Sözümü ekonomik servisli bi programda umre'ye katılanlara bir kaç tavsiyelerim ile bitiriyorum.

Servisli ekonomi sınıfında bir Umre'ye katıldığınızda Kabe'ye ulaşımınız otobusler ile olacaktır ki km olarak 1,5 ile 5 km alana kadar bir mesafede olabilirsiniz. Otobüse kadar gidip gelmek otobüslerin dolu olması kalabalık içinde kalmanız indiniz bindiniz ve otobüse kadar yürüyüp her gün gidip gelmeniz size zahmet verebilir. Medineden umre için yola çıktığınız da ihramlanıp Mekke'ye ulaşmanız Kabe'de umrenizi tamamlamanız bazen 15 saati bulabilir. Sabah Kahvaltı ve Akşam Yemeğiniz tablod usulü olup açık büfe çeşit çeşit yemekler olmayabilir. Kafile içinde ki diğer müslüman kardeşleriniz ile çok iyi geçinebilir yada geçinemeyebilirsiniz. 

Bu yolculukta dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz Hocanız Kafile Rehberiniz ve Oda arkadaşınız sizin için nimette olabilir imtihanda olabilir. Çok titiz olanlar için ise bulunduğunuz ortamlar da gönlünüzdeki temizliği bulamayabilirsiniz o vakit siz bulunduğunuz atmosferi temiz tutmaya çalışınız. Özellikle kafile içinde günlük iman ve islamiyet dışı konular malayani muhabbetlerden kaçınmanız daima hayrı ve güzeli konuşmanız ve ulvi konular üzerinde muhabbetlerde olmanız kafile içindeki maneviyatı sevgiyi rabıtayı umredeki feyzi arttıracaktır. Genç olanlar ise kendilerinden yaşça büyük olanlara karşı daima yardımcı olacak bir amel içinde bulunmaları birbirilerine ikramda bulunmaları umrenin feyzini bereketini arttıracaktır. 

Peygamber Efendimizin Umreleri ise dörttür. 

1) Hudeybiye umresi: Bu, yukarıda da belirttiğimiz gibi niyet edilip ihrama girildiği halde, Mekke müşriklerinin izin vermemesi yüzünden yapılamamış ve Hudeybiye sulh anlaşması gereğince ertesi yıla bırakılmıştır.

2) Umretü'l-kaza: Yukarıda açıkladığımız bu umre hicretin yedinci yılında yapılmıştır. Buna Umretü'l kazıyye ve Umretü's-sulh adları da verilir.

3) Huneyn ganimetlerinin paylaştırılmasından sonra Ci'râne'den gelip yapılan umre.

4) Veda haccı ile birlikte yaptığı umre (İbn Sa'd Tabakât, II,170 vd.; Ahmed b. Hanbel, III,134; M. Asım Köksal, İslâm Tarihi, İstanbul 1981, XIV, 329 vd.)

ve Umre İbadetinin faziletleri ile alakalı pek çok hadis-i şerifeler ve teşvikler bulunmaktadır ki :  

"Umre, ikinci bir umreye kadar olan günâhlara keffârettir. Mebrûr haccın karşılığı ise ancak cennettir." (Nesaî, Hac, 3, Zekat, 49, İmân, 1; Dârimî, Menâsik, 7, Salât, 135; Tirmizî, Hac, 6; Ahmed b. Hanbel, I, 387, III,114, 412, IV, 342).

"Hac ve Umre yapanlar Allah'ın misafirleridir. O'ndan bir şey isterlerse, onlara cevap verir. Af isterlerse, onları affeder." (İbn Mâce, Menâsik, 5).

Hadiste şöyle buyurulur:
 
"Hac ve umreyi peşi peşine yapınız. Bu ikisi, körüğün; demir, altın ve gümüşün pasını yok ettigi gibi, fakirliği ve günâhları yok eder. Mebrûr haccın sevabı ancak cennettir." (Tirmizî, Hac, 2; Nesâî, Hac, 6; İbn Mâce, Menâsik, 3).


Rabbim Umre niyetine giren müslümanlara umre'deki ruha uygun ameller içinde bulunmayı ihsan ve ikram eylesin. 

Selam Huda'ya Tabi Olanlar Üzerine Olsun

Araştırmacı Yazar
Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İMANI DOĞRU OLAN, EN BÜYÜK ZENGİNDİR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kâinât’ın Efendisi (s.a.v.) Bu Âlemde Cân İdi Hz. Fâtımada (r.anhâ) Cânda Cânân İdi Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim