28 Şubat 2014, 11:26 - 
Sevgi Diliniz Hangisi

Sevgi Diliniz Hangisi

Sevgi dillerini keşfetmek, kişinin kendisi ve eşi arasında iletişim kabiliyetini de beraberinde getirir

Her insanın doğmasıyla birlikte ihtiyaçları başlar. İhtiyaçlarının ilk ifade şekli de ağlamasıdır. Zaman içinde konuşmayı, istemeyi ve kendine has ifadeyi öğrenir. Her çocuk büyüdüğü aileye göre bilinçaltı kodlamasını gerçekleştirir ve aile uzantılı farklı bir birey olarak hayatını devam ettirir. Sevgi hissi, çocuğun birey kimliğini kazanmasında en etkili duygulardandır. Çocuklukta sevgi depoları 0-7 yaş aralığında acil bakım, yeme-içme gibi süreklilik isteyen önceliği olan bir ihtiyaçtır.

Yetişkinlerin de,çocuklardaki gibi sevgi depoları vardır. Bir arabanın benzin deposu dolmadan çalışmaması gibi, insanlar da sevgi depoları dolu olmadan ilişkilerini sürdüremezler. Özellikle evlilik gibi yakın ilişkilerde bu ihtiyaç çok belirgin halde diyaloglara yansır.

İnsanı hırpalayan, inciten veya aldatan ne varsa asla sevgiden / sevilmekten kaynaklanmaz. İnsana olumsuzluk yaşatanlar, tam tersine çocuklukta dolmamış sevgi depoları, değersizlik hissiyle yer etmiş sevgi arayışı ve bu sevgiyi elde etmek için uğruna gerçekleşen anlamsız beklenti ve kayışlardır. O sebeple özellikle kimlik oluşumunun geliştiği 3-7 yaşlarda çocuklara sevgiyi yoğun sunmak, sarılmak ve bu sevgiyi dille ifade etmek çok önemlidir. Şu bir gerçek ki; çocuklar sevilmekten değil, her istediklerinin yapılmasından şımarırlar. Disiplin sevgiyle daha kolay uygulanabilen bir idaredir. Ayrıca disiplin ile baskı farklı konular olduğu bilinmeli, karıştırılmamalıdır.

İnsanların 5 farklı sevgi dilleri vardır ve bireyin ifadeleri, övgüleri, ilgileri, şikayet ve suçlamaları da hep bu yönde şekillenmiş aktif haldedir. Bir insan aynı dili konuşamadığı biriyle hangi kalitede anlaşırsa, işte evliliklerde çiftler de eşinin dilini anlamadığı, bilmediği sürece o derecede anlaşabilirler.

Evlilikte sürtüşmelere sebep olan bu dillerin özellikleri şunlardır .

1- Hizmet Anlayışları :

Kendine hizmet edilmesinden hoşlanan ve etkilenen gruptur. Genellikle karşısındakine ilgilerini gösterirken de bedensel hizmet, ikram ve eylemle sevgilerini ifade ederler. Kendisine hizmet edilmesinden memnun olan bir erkeğin, eşine jest amaçlı evde yardım etmesi gibi.

2- Onay Sözcükleri:

Onaylanıp takdir edilmek isteyen, duyarak motive olan kişilerin sevgi dilleridir. Bu kişiler karşısındakine sevgisini ifade ederken onay ve takdir cümlelerini kullanırlar. Aynı şekilde de sevildiklerini duyarak, onay ve takdirle hissederler

3- Nitelikli Beraberlik :

Burada karşılıklı bir eylemi veya konuyu paylaşım, birlikte yapmak vardır. Birlikte özel vakit geçirmek ve o zaman zarfında başka bir şeyle ilgilenmemek bu sevgi dilinde önemlidir. Beraber yürüyüş yapmak, tatile çıkmak, yemeğe çıkmak, alış-veriş yapmak gibi.

4- Dokunsallık:

Bedenen yakınlık göstererek sevgi ifadesidir. Yan yana oturmak, el ele tutuşmak dokunsalların konuşarak ifade etmek yerine fiziksel temasla sevgilerini sundukları bir yöntemlerdir. Kendi sevgi dili onay sözcükleri olan birinin eşi dokunsal ise çoğu zaman ifade edilmeyen duygular için çiftler sıkıntılar yaşayabilir.

5- Armağanlaşmak:

Sevgi dilleri hediyeleşmek olan birine sözle ne söylerseniz söyleyin o kadar etkili olmaz. Fakat bir hediye almak ve o hediyeyi güler yüzle sunmak çiftler arasında çok şeyi kolaylar.


Sevgi dillerini keşfetmek, kişinin kendisi ve eşi arasında iletişim kabiliyetini de beraberinde getirir. Her birey kendi sevgi diline göre ilgi - alakasını veya suçlamasını eşine sunduğu için anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Hatta bazen eşler aynı konu hakkında hemfikir olmalarına rağmen, birbirinin dilini anlamadıkları için sürtüşürler. Burada önemli olan eşimizin de sevgi dilini bilip onun sevgi ihtiyacını karşılamaktır. Yani karşılıklı ‘kazan-kazan’ politikası esastır. Sevgi dillerini keşfedip anlamanın bir başka yöntemi de, partnerinizin size ilgisini sunma şekline bakmak veya şikayette bulunduğu cümlelerine odaklanmak ile mümkündür. Üçüncü bir şık ise, ‘senin için ne yaparsam mutlu edebilirim’ sorusunu ona sormaktır.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim