Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ANMAK MI ANLAMAK MI

06 Kasım 2019, 01:51

Anmak mı anlamak mı? Biz insanoğlu kavramları yanlış anlamada ya da anlamama konusunda mahiriz. İslam coğrafyasında 8 Kasım 2019 cuma günü " Mevlidi Nebi " kutlamaları yapılacak. Her yerde konferanslar konuşmalar etkinlikler peş peşe gelecek. Adeta yarış yapacağız.  Camilerde o gece konuşmalar yapılacak. Efendimizin (şad) doğum günü anısına onu ne kadar sevdiğimiz (?) anlatılacak. Ona olan hasret şiirlerle ilahilerle ortaya konmaya çalışılacak. TV' ler o gece mevlid kandili yayınları yapacak. Dualar kasideler peş peşe gelecek. Akraba ziyaretlerine gidilecek mesajlar aramalar yoluyla kandil tebrik edilecek. İyi mi tüm bunlar? Belki farkında olmamaktan daha iyi görülebilir. Peki koca İslam aleminin ve müslümanların bu günden anlaması gereken bunlar mı olmalı sadece? "Anma gecelerini" " anlama gecelerine" çevirsek güzel olmaz mı? Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimize sevgi göstermek sözden öteye geçmeli değil mi? Ona olan sevgimizi "sözde" değil de "özde " göstermek nasıl olur? Ona olan sevgimizi neyle öleceğiz, cümlemizin uzunluğu ile mi? Yoksa onun sünnetini hayatımıza tatbik ederek mı? Gecenin bir kısmını uyku ile bir kısmını ibadet ile geçiren efendimizin neresindeyiz? Gecenin çoğunu TV başında kalanını yatakta geçiren biz ne kadar seviyor olabiliriz rasulullahı? Fakir olarak yaşamayı seven efendimizin yanında bu lüks düşkünlüğümuz ile ona olan sevgimizi nasıl ifade edebiliriz? Ashabına ailesine hatta düşmanına bile merhamet eden bir nebinin (as) yanında en ufak hatada dünyayı ayağa kaldıran biz nasıl onun izinde gideceğiz? Bu ve buna bir binlerce örnek verme şansımız varken bunları yazmakta harekete geçmek yerine daha ucuzculuk olacaktır. Hulâsa biz artık insanlara onu anlatmak yerine onun gibi yaşamaya çalışırsak zaten hedefe ulaşacağız. İnsanlara Musab Bin Umeyr'i anlatmak yerine Musab gibi yaşarsak hakikate ulaşmış olacağız. Şairin dediği gibi ; " bana yağmuru anlatma, yağdır." Artık örnek vermek yerine örnek olmak zamanı gelmeli.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim