Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Vahametlerle İmtihan ve Müracaat

27 Aralık 2015, 19:03

 Vahametlerle İmtihan ve Müracaat

 

         Kazanmak, hakkın hatırını ali tutmaktır. Bu husus böyle hülasa edilerek en geniş çerçevede değerlendirilmiş olacak. İnsan tabiatı itibariyle iptidai duygular taşır bu sebeple nefsaniyet meyillidir. İnsanın sırf bu haleti ruhiyeden çıkaracağı dersler alacağı hikmetler ne kadar çoktur. Seneler evvel bir kusurumuzun süreklilik arz ettiğini gören bir arkadaşım o zulmaniyetli hususa binaen bunu böyle yapma kalbin mühürlenir, Allaha ne kadar el açsan da dua dahi edemezsin dedi. O arkadaşın ruhaniyetine ne kadar dua okusam az gelir. Gafletten uyandıran alarm sesiydi bu. Dua dahi edemezsin demek tutacak hiçbir dalın kalmaz demekti. Dua dahi edemezsin demek hakkın hatırını yıkarsın, dilin dönmez tutulur demekti.  Elbette Kulun rabbi ile irtibat kanalları dua iledir.  Mümince tavrın sahibi, karşısına çıkacak aşılması güç engelde iradesinin üzerinde bir külli irade olduğunun farkındadır ve o iradeye yaslanır, ondan medet diler, dua eder.
          Dünya ahir zamanda nifaklar çağıdır. Kazanma cehdinde kaybetme buhranlarını yaşayan, yaşayacak olan, dünyalık derdiyle çevresini yıkan, kalpleri kıran, gözleri hakikate perdeli, gönlü maddeperest, ruhu menfaatperestlerle dolup taşıyor. Çoğu acılarımız, sancılarımız da enaniyetten ve ihtirastan ileri geliyor. Egolarının esiri olmuş, kirli temayüllerinin izini takip etmiş bir ruhun payına düşen kederden başka ne olabilirdi.   Varlıkların en şereflisi, hem diğer insanlar ile hem de tüm mahlûkat ile büyük bir imtihana tabi tutuluyor. İmtihan mahiyeti itibariyle çetin, imtihan karşısında İnsan tutumları itibariyle muhteliftir. Bu imtihanın meşakkatli mahiyetini Hz. Bediüzzaman hayatını hülasa ettiği şu satırlarda ifade ediyor: “Seksen küsur senelik hayatımda dünya zevki namına bir şey bilmiyorum; ömrüm hep, harp meydanlarında, esaret zindanlarında ve çeşitli çilehanelerde geçti. Çekmediğim eza, görmediğim cefa kalmadı. Divan-ı harplerde bir cani gibi muamele gördüm; bir serseri gibi memleket memleket sürgüne yollandım. Memleket zindanlarında aylarca ihtilattan(insanlarla görüşmekten) men edildim. Defalarca zehirlendim. Türlü türlü hakaretlere maruz kaldım. Zaman oldu ki, hayattan bin defa ziyade ölümü tercih ettim. Eğer dinim intihardan beni men etmeseydi, belki bugün Said topraklar altında çürümüş gitmişti.” ( Bediüzzaman, Tarihçe-i Hayat s.610)
        Zahiri buhranların geriliminde bir ömür geçiren büyükler bu dert yüklü hayatın serencamı içinde ayetlerin sıcak iklimine sarılır gibi yaşamışlar. Kuran: “Andolsun ki, sizi biraz korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azalma ile imtihan eder, deneriz. (Ey Peygamber) sen sabredenleri müjdele!” (Bakara suresi, 2/155) ayeti ile isyankârlıktan, gafletten alıkoyuyor. Ehli hak inancın kaidelerince sabittir ki kader ilminin gereği insan meyil sahibidir. İnsanın bu meyli hem irade hem de nefsin kuvvetiyle istikamet belirler. Kimi zaman nefsi, iradesine karşı galebe çalar, meyil verilen hususlar hak rızasından uzaklaşır. Kuvveti hakta gören onu bilip ona sığınan insan gaflet hallerinin ortaya çıkardığı ruhi gerilimlerden kurtulur. “Asıl rahatlık ve mutluluk ise Allah’ın insan kalbine verdiği inşirahtır.”

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim