Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Umut Ederek Yaşamak

14 Aralık 2015, 14:40

Umut olmayınca hayat değerini yitiriyor.

Bunun için ümitle yürümeliyiz, ümitle çalışmalıyız ve ümit ettiğimize ulaştığımızda şükürle secdeye gitmeliyiz.

Zaten Allah (c.c.) bize ısrarla umutlu olun demiyor mu?:

“…Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden umut kesmez.” (Yusuf S.87)

Umutla dua edince Allah, bizlere hiç ummadığımız yerlerden kapılar açıyor ve bizi oraya buyur ediyor. Ve bunu bize bildiriyor: “Ve onu ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.” (Talak S.3)

Demek ki buradaki sır da ölçülü olmak yani ölçülü davranmaktır. Çünkü Allah, ifrattan ve tefritten de sakınmamızı istiyor.

Ayrıca önemli olan istediklerimizi yani umut ettiklerimizi beklerken isyan değil; şükürle secde etme halidir.

Defalarca istiyoruz istiyoruz olmuyor diye kimi zaman yakınmalar oluyor iç dünyamızda. İstediğimiz olmayınca da hedefini şaşıran ok gibi oluyoruz. Düşüyoruz bir anda yere. Bir de ne kadar çok istemiştik diye hayıflanıyoruz. Belki de istediğimiz olmadı diye dünyamız yıkılıyor, ahu vah eder oluyoruz. Şems çok güzel açıklamış bu durumu: “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Oysaki ne kadar güzel istenilen şeyi bekleyebilmek, olmadığında da tekrar tekrar isteyebilmek ve o gücü kendimizde yakalayabilmek. Tekrar tekrar ellerimizi semaya kaldırabilmek ne kadar güzel, ne kadar takdire şayan bir davranıştır. Çünkü burada vazgeçmek yoktur. Yolun ebediyete gittiğini bildiğimiz için ısrarla istemek vardır.

İsteklerimizi verenin Kerim olduğunu bilerek gözyaşları içinde yalvarma hallerimiz ne güzel anlardır onlar. Dua ederken;“Ben isterim, çünkü Sen verensin” diyerek Allah’a ait olduğumuzu anlayabildiğimizde, dünyalarımızın berraklaştığı zamanlardaki ihsanları görebilmek…

Allah, her şeyi bir düzen içinde yaratmış. Ve bizler bir şey isterken hep O’na dönüyoruz ve ihtiyaçlarımızı gidermesi için O’na yalvarıyoruz.

Bir şeye ihtiyacımız olduğundaki halimizle, bir şeye ihtiyaç hissetmeden yaşadığımız halimiz birbirinden ne kadar farklı oluyor.

Allah’tan, istemeye başlayınca kalp nasıl da güzelleşiyor, aczini anlıyor. Bir de alın secdeye değiyorsa o esnada umutlar birbir sıralanıyor her şeyin Mâliki olanın huzurunda. Hiçbir istekten usanmayan ve her daim bizi dinleyen yaratıcıdan; sonsuz isteklerimizi, umut ettiklerimizi, umuda gebe olduklarımızı ısrarla istemeye başlıyoruz.

Şükür ki bugünlerimize, bazen istediklerimiz hemen olmuyor, yoksa nasıl kalbimiz nurlanırdı…

 Hayat, Allah’a c.c. muhtaç olduğumuzu yakinen anladığımızda değer kazanmıyor mu zaten?

Her şeyi O’ndan isteme bilincine erebildiğimizde kulluğun miraç basamaklarını teker teker çıkmıyor muyuz? Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi: “Bir kişi Allah’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa Allah da onu başkasına muhtaç etmez.”

İster maddi ihtiyaçlarımız olsun ister manevi, Allah kuluna her zaman yardım ediyor; tabiiyaratıcının kanunlarına uyarak sabırla beklemeyi biliyorsak. Kimine göre bu bir ay, kimine göre bir yıl, kimine göre üç yıl, kimine göre on yedi yıl, Zekeriya (as) göre yıllardı…

Ve Zekeriya (as) umut ettiğini yıllarca bekledi. Usanmadan, yılmadan, yıkılmadan ve yıkmadan bekledi isteklerinin gerçekleşmesini. O bir peygamberdi ve Allah ona istediğini hemen verebilirdi ama vermedi.

Rabbim ayeti kerimesinde bize Zekeriya (a.s.)’ın durumunu şöyle anlatıyor ve bizde onun istediği gibi istiyoruz: “Bir zamanlar o, Rabbine gizlice (içinden) yalvarmıştı. Şöyle demişti: “Ey Rabbim! Şüphesiz (artık öyle bir durumdayım ki) benim kemiğim zayıflayıp gevşedi ve başım(ın saçı) bembeyaz alev gibi tutuştu. Sana dua etmekle de ey Rabbim, hiçbir zaman bedbaht olmadım.” (Meryem S. 3-4)

Amin. Amin. Amin.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim