Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ

17 Kasım 2015, 17:06

Değerli dostlar

Mekândaki kıblemiz belli, hepimizin hem fikir olduğu ve Müslümanların en kutsal mabedi KABE.

Zamandaki kıblemiz ise hepimizin er geç bir gün yüzleşeceği ÖLÜM.

Mekândaki kıblemize her gün beş vakit yüzümüzü dönüp, gönlümüzü Rabbimizin verdiği inşirah ile dolduruyoruz. Huzuru verenin huzurunda, huzura duruyoruz. Bütün dünya meşgalelerini bir kenara bırakıp Rabbimizin o güzel davetine icabet ediyoruz, birbirimiz ile yarışırcasına.

Eğer maddi imkânımız varsa, huzurun merkezine, milyonların tek yürek, aşk ve şevk ile ibadet hazzını yaşadığı ve hiçbir dakikanın es geçilmediği KÂBE’YE gidiyoruz. Gidenlerin ‘’ anlatılamaz, yaşanır ’’ diyerek özetlediği o muhteşem mekânın bizlerde bıraktığı güzelliği tadıyoruz her zerremizde.

 

Peki sevgili dostlar…

Her gün bir adım daha yaklaştığımız, yaşantımızın her anında şimdi gelecekmiş gibi hazırlıklı olmamız gereken, ‘’Her nefis mutlaka ölümü tadacaktır’’ ilahi emriyle mühürlenen zamandaki kıblemiz ÖLÜME ne kadar hazırız?

 Zamandaki kıblemizin farkında olarak, beşeri ilişkilerimizde bunun bilince olabiliyor muyuz?

Hayatımızın her anında, bir gün yolcu olduğumuzun bilince olmak, adımlarımızı ona göre atmak zorundayız değerli dostlar. Esnafından sanayicisine, ayakkabı boyacısından simitçisine, hacısından hocasına, amirinden memuruna kadar, zamandaki kıblemizi özümseyerek hareket etmeliyiz.

Esnaf olan bir kardeşimiz üç kuruşluk değeri olan malı, beş kuruşa satmaya çalışırsa, sanayici kardeşimiz hakkı olandan fazlasını talep ederse,  Kâbe gibi kutsal bir mekâna yüz sürmüş hacımız yaşayışıyla örnek bir görüntü oluşturmazsa, amir olan kardeşimiz memuruna tebessüm ve tatlı dil ile idari işlerin yükümlülüğünü anlatmazsa o zaman, şah damarımızdan daha yakın olan ölüm gelip dayandığında ve mizan terazisinde günahların ağırlığı karşısında mahcup olmaz mı YARADANINA karşı.

Hele şu RAMAZAN iklimi gönül dünyamızı gözden geçirmek, iyiliğe anahtar, şerre kilit olabilmek için bulunmaz bir nimet. Allah rızası için uzun bir süre yemeden içmeden kesilip, diğer azalarımızı da oruç ile hemhal kılmak ise anlatılmaz bir huzur ve mutluluk. Manevi atmosferin tavan yaptığı böyle güzel bir zaman diliminde yapılacak en güzel davranışlardan biri, zamandaki kıblemizi sıkça hatırlamak.

Hal ve hareketlerimizi, sosyal toplum içindeki ilişkilerimizi gözden geçirip, gönül kırmak değil, gönül almak ilkesiyle, hiç kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden  ‘’ YARATILANI SEV, YARADANDAN ÖTÜRܒ’ diyen Yunus diliyle sevmek için kendimizi bir kez daha yoklayalım. Hiç kimsenin dış görünüşüne bakarak hüküm vermemeye gayret edelim değerli dostlar.

Unutmayalım, ALLAH KULLARININ TİPİNE DEĞİL; DİBİNE( KALBİNE) BAKAR.

Selam ve dua ile…

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim