Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız

12 Kasım 2015, 15:12

İlk yazıda Mescidi Aksa'yı tanıdık şimdiki yazımızda ise Aksa'da bulunan Mescitleri, Kapıları, Namazgahları, Medreseleri, Revakları, Sebil Çeşmelerini, Kubbelerini, Minarelerini, Kemerlerini ve diğer eserlerini tanıyıcaz inşallah, Mescid-i Aksa'da bulunan mescitlerden biri sarı kubbeli olan Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız. Yıllardır ve halen Mescid-i Aksa'nın orası olduğuna inatla söyleyenler var inşallah en kısa zamanda her mümine Mescid-i Aksa'ya gidip namaz kılmak ve neyin ne olduğunu görmek nasib olur inşallah.

Kubbetüs Sahra Mescidi


http://i.hizliresim.com/yljXp0.jpg
Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan tarafından miladi 686 yılında (H66) yapımı başladı. 692 yılında (H72) bitti. Yapılması 7 yılı buldu, Kubbetüs sahra Mescid-i Aksa'da yapılan ilk İslami eserlerin bir tanesidir. Kubbetüs Sahra Allah tarafından yer yüzünde seçilen Moriya dağının üstünde yani Mescid-i Aksa'nin tepesinde Haremi Şerif'in tam orta yerinde ve en yüksek yerinde bulunuyor, Kubbetüs Sahra İslam mimarisinin en eski ve en güzel örneklerinden bir tanesidir.  8 ayrı ayrı yapılan kemerlerin altından geçerek oraya ulaşabilirsiniz  8 gen şeklinde olup 4 ana kapısı ve 16 penceresi bulunuyor, bakırdan ve nuhhas olan kubbe üstü altın ile kaplıdır. Bu caminin yapımında islam sanatının güzellikleri ve incelikleriyle ve ayetlerle bitki motifleriyle hat sanatıyla süslenerek  yapıldı. Kubbetus Sahra mescidinin içerisinde El-Sahra El-Müşarrafa Mübarek kaya bulunuyor efendimiz s.a.v in Miraca yükseldiği yer mirac hadisesini ayrı bir yazıda yazacağım inşallah, Miraç hadisesine iftiralar edip ve eklemeler yapıyorlar. Peygamber efendimizin arkasından bir kayanın gittiği söylenir fakat böyle bir şey yoktur. Efendimiz sadıktır emindir. Efendimiz miraç hadisesini bize en küçük detayına kadar bildirmiştir. Memnune validemizden bize rivayet edildiğine göre Peygamberimiz sav Mekke'deki evine geri döndüğünde yatağının sıcaklığı hala geçmemişti.  Efendimiz sav yatağının sıcaklığına kadar en küçük bir detayı söyledi de onun arkasından giden kayayı neden söylemedi. Havada duran Türklerin deyimiyle Muallak Kaya ne Kuran'da nede sahih nede zayıf nede mevzu hadislerde bulunuyor. Bu insanların konuştuğu hurafelerden bir tanesidir. Bu kaya hakkında birçok şeyler söylendi bazıları hurafeleri Prof. Dr İsa El-Kaddumi'nin kitabında "Mescid-i Aksa Gerçek Tarih"inde zikretti
    Cennet kayalarından bir tanesi olduğunu söyleyenler var
    Havada duran yani Muallak Taş olduğunu söyleyenler var
    Beytul Makdisin Kayası beyaz mercana dönüştüğünü söyleyenler var
    Yeryüzünün bütün suları onun altından çıktığına inanıyorlar
    Efendimizin ayak izi bu kayanın üstünde olduğunu söyleyenler var
    Meleklerin parmaklarının izi üstünde olduğunu söyleyenler var
    Cennet nehirlerinin birinin üstünde olduğunu söyleyenler var
    Allahın arşının olduğunu söyleyenler var
    Bu kayanın dünyanın  ve yeryüzünün  ortasını olduğunu söyleyenler var
    Kabedeki Hacerul Esved ayarında ve kutsallığında olduğunu söylüyorlar
Bu kaya düzensiz bir şekle sahip doğal bir mağaradır, bir kaç basamaktan inerek içine girebiliyorsunuz giriş kapısının sağında ve solunda iki küçük mihrab bulunuyor. Yukarıya baktığınızda ise geniş bir kişinin geçebileceği kadar bir oyuk bulunuyor.  Haçlılar Mescid-i Aksa'yı işgal ettiklerinde Kubbetus Sahra yı kilise olarak kullandılar . Bu kayanın üstünü oydular kurban kesiyorlardı bu oyuk bundan ibarettir.

Abbasiler Döneminde Kubetus Sahra
Abbasiler'de Kubbetus Sahra'ya önem verdiler birçok kez restorasyon çalışmaları yapıldı en göze çarpanı ise Halife Me'nun tarafından 831 yılında (H216) Kubbetus Sahra restorasyonu yapıldı. Halifenin annesinin emriyle Kubbetus Sahra'ya Ahşaptan kapılar yaptırdı. Ayrıca kubbenin iç kısmında da tamiratlar yapıldı önceki işlemeleri muhafaza edildi.

Fatımiler Döneminde Kubbetus Sahra

Fatımiler döneminde ise Ebu Ali Bin Abdülaziz 1016 yılında (H407) Kudüs teki depremlerden dolayı Kubbenin bir kısmı çöktü, Restorasyonu ise 1022 yılında (H413) yapıldı
Haçlılar Döneminde Kubetus Sahra
Haçlılar Filistin ve Mescid-i Aksa'yı 88 yıl boyunca işgal ettiler, Kubbetus Sahra'yı kilise yaptılar Rabbin Mabedi ( Templum Domini ) adını verdiler. Kubbeye ve birçok motifler haçlar yerleştirildi fakat Selahaddin Eyyubi 1187 yılında (H583) Fetih gerçekleşti mescidi de eski haline çevirdi

Eyyübiler Döneminde Kubbetus Sahra

Selahaddin Eyyubi şehri fethetti Mescid-i Aksa'da ve Kubetus Sahra'da baştanbaşa yenileme yapıldı, haçlılara ait kalıntılar ve birçok şeyi kubbeden kaldırttı. Yerine İslami motifler yaptırdı, kubbenin içerisine ve duvarlara altın süslemeler yapıldı, Kubbetus Sahrada ve Kıble Mescidinin mihrablarına motifler ekleyerek İslam sanatının en güzel örneklerinden biri yaptılar. Kubbenin içerisinde mübarek kayanın kimse zarar vermesin diye etrafına korumalar yaptırdı. Yine Kubbetus Sahra mescidinde Efendimiz (sav) Sakalı Şerifi koruyan küçük minare şeklinde dolap yaptırdı Sakalı Şerif şimdi Topkapı Sarayı'nda muhafaza ediliyor. Eyyubiler Filistin, Kudüs'e Mescid-i Aksa'ya önem verdiler.
Memluklular Döneminde Kubbetus Sahra                                                                             Memluklular döneminde de Kubbetus Sahra'ya çok önem verdiler, Zahir Baybars döneminde onarım yapıldı. 1264 yılında (H659) kubbenin dış taraflarında süslemeler yapıldı. Sultan Muhammed Bin Kalavun döneminde kapsamlı onarım yapıldı. Kubbenin iç kısımlarını altın süslemeler yaparak Kubbetus Sahra'nın bakırdan kapılarla değiştirtti.

Osmanlı Döneminde Kubbetus Sahra

Osmanlı döneminde Filistin birçok şehrinde ve en çok Mescid-i Aksa'da mimari güzelliğe şahit oldu. Kanuni Sultan Süleyman, II Abdulhamid Han, II Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz ve birçok Osmanlı Sultanları Rahmetullahi aleyhim cemien çok önem verdiler.

Kanuni Sultan Süleyman Kubbetus Sahra'da yeni pencereler açtırdı duvarları mermer yaptırdı, kubbede altın ve mozaik süslemeler yaptırdı. 3 tane kapı değiştirtti, kubbenin dış kısmında restorasyon yaptırdı. II Abdulahamid Han 1876 yılında ise Kur'an-ı Kerim'in kalbi olan Yasin'i Şerifi sülüs hattıyla tamamını yazdırdı, artık Yasin'i Şerifi ve Mescid-i Aksa her müminin kalbinde. Günümüze kadar Aksa'nın halıları Kubbetüs Sahra'nın hilali ve birçok restorasyon TC TİKA tarafından gerçekleşti Allah hepsinden razı olsun.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim