Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI

30 Haziran 2015, 05:05

                                     

 

Pek çoklarının Risaleleri anlamakta zorluk çekmesinin en büyük sebeplerinden birisi o Kur'ani hakikatler deryası olan Risalelerden öğrenmiş olduğu bilgileri yeşertmemek yani o hakikatleri hayatına ve İslami yaşantısına adapte etmemektir .

 

Risaleleri sadece düz olarak okumamak lazımdır . Kur'an okyanusundan Risale-i Nur deryasına oradan da kendi anlayış ve kavrayış nehrimize akan nurani ab-ı hayat sularında gezinen balıklardan bazımız küçük balıkları avlarız , bazımız büyük balıkları avlarız , bazımız birkaç balık ile yetinirken , bazımızın oltası ve ağı geniş olduğundan sürü halinde balıklar yakalayabiliriz . Risale-i Nur okurken herkes her meselesini anlamaz ancak istifadesiz de kalmaz . Fakat herkes her meselesini anlamıyor diye de bizlerin hedeflerimizden ve gayretlerimizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmez . Biz oltalarımızı o deryaya atmalıyız (defalarca okumalıyız) ve sabırla anlayış ve kavrayış balıklarını ısrarla beklemeliyiz .

 

Üstad Hz. Ondördüncü Lem'anın İkinci Makamı'nda Besmelenin binler esrarından altısını açıkladığı İhtar kısmında şöyle diyor :

 

" Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü. Onu, kendi nefsim için nota suretinde kaydetmek istedim. Ve yirmi-otuz kadar sırlar ile, o nurun etrafında bir daire çevirmek ile avlamak ve zabtetmek arzu ettim. Fakat maatteessüf şimdilik o arzuma tam muvaffak olamadım. Yirmi-otuzdan, beş-altıya indi. ( Sözler )

 

Görüldüğü üzere burada bizlere bir hedef verilmiş , nur avcılığı yani hakikat avcılığı da diyebileceğimiz gerek Kur'an-ı Kerim'den , gerek hadislerden gerekse tefsirlerden ve özellikle Risale-i Nurları okurken kendimizi bu avcılıkta yavaş yavaş geliştirerek daha çok hakikat ve nur avlayabilmek bizlere verilen ve hedef gösterilen bir görevdir . Bu görev bizleri daha dikkatli okumağa sevk edip daha iyi anlamaya ve kavramaya sevk edecektir .

 

Peki nasıl olacak bu avcılık ?

 

Üstadımız Mesnevi-i Nuriye Risalesi'nin Zühre Kısmının Onuncu Nota'sında marifetullahın delillerini anlatırken yine bu avcılığa ve ne şekilde yapılması gerektiğine işaret etmiştir . 

 

... Çünki ben müşahede ettim ki: Marifetullahın şahidleri, bürhanları üç çeşittir.


Bir kısmı: Su gibidir; görünür, hissedilir, lâkin parmaklarla tutulmaz.

Bu kısımda hayalâttan tecerrüd etmek, külliyetle ona dalmak gerektir. Tenkid parmaklarıyla tecessüs edilmez; edilse akar, kaçar. O âb-ı hayat, parmağı mekân ittihaz etmez.


İkinci kısım: Hava gibidir; hissedilir, fakat ne görünür, ne de tutulur. Ona karşı sen yüzün, ağzın, ruhunla o rahmet nesimine karşı teveccüh et, kendini mukabil tut, tenkid elini uzatma, tutamazsın. Ruhunla teneffüs et. Tereddüd eliyle baksan, tenkid ile el atsan, o yürür gider; senin elini mesken ittihaz etmez, ona razı olmaz.


Üçüncü kısım ise: Nur gibidir; görünür, fakat ne hissedilir, ne de tutulur. Öyle ise kalbinin gözüyle, ruhunun nazarıyla kendini ona mukabil tut ve gözünü ona tevcih et, bekle; belki kendi kendine gelir. Çünki nur; el ile tutulmaz, parmaklar ile avlanmaz, belki o nur ancak basiret nuruyla avlanır. Eğer harîs ve maddî elini uzatsan ve maddî mizanlarla tartsan, sönmese de gizlenir. Çünki öyle nur, maddîde hapse razı olmadığı gibi, kayda da giremez, kesifi kendine mâlik ve seyyid kabul etmez."

 

Görüldüğü üzere Bediüzzaman Hz. Burada bize bu avcılığın var olduğunu ve ne şekilde yapılması gerektiğinin şifrelerini vermiştir . Bizlerde bu avcılıkta gelişmek ve daha çok anlayış ve kavrayış balıkları yakalamak istiyor isek Üstad Hz. nin izinden gitmeli , bastığı yerlere basmalı , yetişemesek bile , boyumuz yetmese bile o yolda olduğumuzu göstermeliyiz hiç olmazsa safımızı belli etmeliyiz .

 

Rabbimizin " Vermek istemeseydi istemek vermezdi " kaidesi ile anlaşılmasını istemeydi Risaleleri yazdırmazdı . O yüzden Risaleleri anlamayı istemek hem de çok içten bir şekilde dualarla istemek lazımdır .

 

" Yaşarsan anlarsın , anlarsan yaşarsın . Yaşamayan neyi anlasın ? Anlamayan neyi yaşasın ? " Öyle ise hep beraber  yaşamaya gayret etmeli ki bu hakikatler ebede kadar yaşasın ve inşallah cennette hep beraber nutka gelelim ve haykıralım ve diyelim ki " Rabbim bizlerden razı oldu binler , milyonlar yaşasın ! "


                                                          Türker ELMAS

 

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim