Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim

03 Ocak 2015, 12:17   Bir rüyanın sükutu dilimde ki..Sevilmenin güzelliği..Bana bahşettikleriyle kırıntı misali anlatmak en sevgiliyi. .

Hiç baktın mı etrafına özümseyerek..?Karşısına geçip düşündü mü varlığın "Nasıl bir güzellik bu?" diyerek..Yoksa yerde gördüğün taş misali ezip geçtin mi herşeyi,yok bilerek?

Sahi Güzel neydi?

Bugün güzeli yazarken bunu düşündüm uzun uzun.. Maddeden çıkıp maneviyata büründü yüreğim..Rabbimi düşündüm ve bir ayet çınladı kulaklarımda ..''O (Allah) ki, yarattığı her şeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır.(Secde suresi, 7.ayet).

Nasılda maddeyle baktığımı farkettim dünyaya,bir sivrisineğin bile nasıl mükemmel ve kusursuz oluşunu izledim..Sonra ''sivrisineğin bile'' dediğimi farkedince hala biyerlerde eksik düşündüğümü farkettim..

İnsanoğlu güzel bir sanatı bile hummalı çalışmalardan sonra çok zor elde edip,yaratılmışın yanında o mükemmelliyetçilik hazzını bir türlü veremezken, yaratılmışa baştan aşağıya kusurlar bulur,kıyasa girer,kimi zaman beğenmez ve manalar verir.Çünkü; hayat boyu çevresindeki nizama ve güzelliklere karşı alışılmış bir tutum sergiler..Tabiat bu kadar kusursuz, insan bu denli nizamlı bir tasarım olmak zorundadır onun gözünde..Bir an sıyrılıp gaflet perdesinden bakabilse, anlayacaktır ki yaratanların en güzeli Allah (azze ve celle)'dir.O, bütün güzel isimlerin, fiillerin, sıfatların Sahibidir.O'nun bütün Sıfatları mükemmel ve noksansızdır. Bütün Fiilleri güzeldir.

Kainattaki her şeyde güzellikler açık veya kapalı bir şekilde görülmektedir.Şeyler ya bizzat güzeldirler yahut neticeleri cihetiyle güzeldirler. Eşyanın bir güzel, bir de kötü tarafı vardır.Kimi zaman kötü diye nitelendirdiğimiz şey, bize iyiyi gösterir.. Üstad Hz.Bedüizzaman Said Nursi'nin de dediği gibi;''Herşey zıddıyla bilinir.''Meselâ, karanlık olmazsa ışık bilinmez, lezzetsiz kalır. Soğuk olmazsa hararet anlaşılmaz, zevksiz kalır.Görüyoruz ki Rabbimiz yarattığı herşeyiyle güzel..

Rabbimizin bu güzel olan El-Cemil sıfatını ne kadar yerleştirebildik yaşamımıza? -Kahrında hoş lütfunda hoş diyebildik mi mesala?Güzelden gelen zaten güzeldir diye bakabildik mi en ufak sınandığımız sınava?

Bu güzelliklerden, en sevgiliye varabildik mi işin sonunda?Bunca güzelliği,bunca kusursuzluğu,bunca aklın sırrın eremeyeceği güzellikleri yaratan zat nasıl bir güzelliğe sahiptir?Düşündük mü?

Haydi düşünelim o halde ?'güzel''i bize bağışlayan Yüceler Yücesini; kalbimiz yettiyince..

Yola Nebiler Nebisini düşünerek başlayalım mesela..Mest olalım uğrumuza yaratılan güzellikler diyarında..

Ve baş ucu yapalım, Üsdad Bedüizzamanın şu sözünü: Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır..

Selam ve dua ile..

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim