Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ

23 Eylül 2014, 22:07

''Ölüm ölmüyor '' diyor üstad Bediüzzaman Said Nursi. biz kullar heran ölecek gibi yaşamalıyız . Ölümün ne zaman geleceği belli değil ölüm hastalık, yaşlılık, beklemez. Şöyle bir düşünün. Bir gece başınızı yastığa koydunuz ve Rabbimiz verdiği nefesi kesti emanet ettiği canı Azrail vesilesiyle aldı. Sabah aileniz sizi öyle buldu onlar ve sevenleriniz üzgün. Cenaze işlemleriniz başlatıldı, minareden sela sesi yükseliyor cenaze namazınız öğle namazına mütakiben kılınacak. Yıkandınız ,kefenlendiniz, tabutunuz musalla taşında, namazınız kılındı ve gömüldünüz. Ve ahiret hayatınız başladı. Hazırmısınız peki, yanınızda ne götürdünüz, dünyevi zevklerle geçirdiğiniz bir hayat mı ? Yoksa islam ehli salih amellerle geçirdiğiniz bir hayat mı ? Dünya hayatına, dünya zevklerine dalıp ahiret hayatınızın sonsuz güzelliklerini yok etmeyin. Depreme hazırlık için deprem çantası hazırlarız peki ya ahirete hazırlık için ahiret çantamız hazır mı ? Bize herşey ölümü ve ahiretteki akibetimizi hatırlatmalı. Kabir azabından ,cehennem ateşinden bizleri dünyadaki koşuşturmalarımız ,şöhretimiz , paramız, saygınlığımız kurtarmicak. Seyyid Kutub'un Fi-Zilal eserinde şöyle bir yazı geçer. ''Azrail kulun canını almaya geldiğinde onlarla arasında bir konuşma geçer : Allah'tan başka tapmakta olduklarınız nerede ? Allah'a iftirada bulunduğunuz çağrılarınız nerede? Dünyada ardlarından gittiğiniz ve elçisinin dili üzere Allah'tan size geleni onların aracılığı ile saptırdığınız ilahalarınız nerede ? Hayatın sizden alınıp götürüldüğü Allah'ın belirlediği vakitten bir saat bile geciktirip ölümden sizi koruyacak birini bulamadığınız şu anda onlar nerede ? Cevap ise : Aldatmanın olmadığı, kimsenin kaçamadığı o tek cevap olacaktır. Dediler ki ;''Onlar bizi yüzüstü bırakıp gittiler'' Kaybolup gittiler! Biz onların nerede olduklarını bilmiyoruz, onlar da bize gelmiyorlar. Böyle zor bir anda ilahlarının yanlarına gelmediği ve yardım etmediği kullardan daha hüsran kimse olamaz. Böyle bir zamanda kullarına ulaşamayan ilahlardan daha zavallı kimse olamaz. Gerçekten kafirler olduklarına, kendi aleyhlerinde şahitlik ettiler '' Allah Kur'an-ı Kerim'de yeri cehennem olanlardan şu şekilde bahsediyor ''Rablerinin emirlerine uyanlar için daha güzeli vardır. O'na itaat etmeyenler ise, yeryüzünde bulunan ne varsa hepsi kendilerinin olsa da onu ve bir o kadarını bütünüyle kurtuluş fidyesi olarak verirlerdi. İşte onlar, hesabın kötüsü kendileri için olanlardır. Varacakları yer de cehennemdir. Orası da ne fena yataktır. (RA'D/18)'' İman edip salih ameller işleyenlerede Rabbimiz sonsuz güzellikteki cennetini vadediyor. Rablerinden korkup sakınanlar; onlar için Allah katında bir şölen olarak altlarından ırmaklar akan içinde ebedi kalacakları cennetler vardır. İyilik yapanlar için Allah'ın katında olanlar daha hayırlıdır. (3/198) Ölmeden önce ölünüz yaptığınız her amelde sonucu ceneet mi cehennem mi diye düşününüz.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim