Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

NAMAZDA GİZLENEN İMAN

29 Ekim 2013, 14:56

Kainatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır der üstad Bediüzzaman Said Nursi.

Sanki yıllar sonrasını ahirzamanı görmüşcesine bizleri uyarır. İman kor bir ateştir bu ahirzamanda. Biz inanan gençler o kor ateşi yüregimizde taşımalıyız. Yüregine koy ki kardeşim o kor ateşle yan yanabildigin kadar. Çünkü iman ateşi insanı insan eder. Bir binanın kolonlarını yıkıp alsanız geriye enkazdan, harabeden başka birşey kalır mı ? Nasıl ki bir bina kolunsuz ayakta kalamaz bir yürekte imansız nefes alamaz. Bir kimsede iman yoksa harabeden başka ne olabilir yüreginde ? Malesef ki bugün birçogumuz belki kendi nefsimizde ALLAH'a tam bir teslimiyet ile teslim olamadık. ''İnandıgın gibi yaşamazsan, yaşadıgın gibi inanmaya başlarsın.'' (Hz.Ömer)

Bir çogumuz bu sözde oldugu gibi işimize gelene inanıyor ahiret ve akibetimizi tehlikeye atıyoruz. Ha birde ben inanıyorum ya, benim rabbim kullarını cehennemde yakmaz o sonsuz rahmet sahibidir gibi bahanelerin arkasına sığınıp dinimizin emir ve yasaklarına uymazsan olmaz kardeşim, yani yalnız inanıyorum demekle olmaz. Yüreginde iman varsa imanın ikiz kardeşi namazda olmalı. Çünkü namaz iman demektir, dinin diregi demektir.

Namazsız bir imanın ne ehemmiyeti vardır ? Namaz cennetin anahtarıdır, namaz kulun rabb'iyle konuşmasıdır. Rabb'inin huzuruna çıkıp sevincini, mutlulugunu paylaşmak, derdinin dermanı yalnız ondan istemektir. Namaz 10 dakika dinlenmektir, sonsuz ebedi bir huzurdur. Ne mutlu ki namaz huzurunu tadan kardeşlere. Secdeye kapanan başlara, Rabb'inin huzurunda bükülen bellere. Ah ne büyük bir onur ve gururdur. Bizi müslüman olarak yaratan, hergün 5 defa huzuruna kabul edip dinleyen derdimize derman olan rabbimize binlerce kez şükürler olsun. Şükrün en kolay ve en yararlı yoluda namazdır yine. Namaz şükretmektir. Rabb'inin verdigi vermedigi herşeye şükretmektir. Namaz'' ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ BENİ İSLAM DİNİ ÜZERİNE KENDİNE KUL PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.)'e ÜMMET OLARAK KABUL ETTİN, DÜNYAYA MÜSLÜMAN OLARAK GÖNDERDİN VE YİNE ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ YÜREGİME BUNU İDRAK ETTİRDİN SENİ ÇOK SEVİYORUM ALLAH' ım'' deme şeklidir. Hem namaz koruyucudur. İmanını korur, kötülüklerden , şerlerden korur. Namaz nurdur. Her kıyamda, her rükuda, her secdede nurlanmak demektir. Namaz affettiricidir, günahlardan arınmak demektir. Sizden biriniz birinizin kapısının önünde bir nehir bulunsa ve o kimse o nehirde günde 5 defa yıkansa kendisinde kirden birşey kalır mı ? (Hz. Muhammed (s.a.v.)) kalmaz degil mi ! İşte 5 vakit namazda buna benzer, ALLAHU TEALA namazla günahları temizler. Namaz kılmak için seccadenin başına gelip ellerini kaldırıp ALLAHU EKBER diyen bir kimsenin günahları başı üzerine konulur ve her rükuda, secdede günahları dökülür namazı bittiginde ise günahsız olarak kalkar. ALLAH inancını tevhid çerçevesinde kabul etmiş her müslümanın öncelikle yerine getirmesi gereken bir ibadettir namaz.

ALLAHU TEALA' nın seninle konuşmasını istersen KUR'AN-I KERİM oku, ALLAHU TEALA' yla konuşmak istersen namaz kıl sözü ne kadar da dogru. İşte orda elinin altında kainat kitabında Rabb'in seninle konuşmuş 'namazını kıl' diye emretmiş. Sende namaz yoluyla Rabb'ine yönel sahibimiz olan hatta şu koca kainatın sahibi olan ALLAHU TEALA'yla secdede buluş anlat içindekileri iste isteyebildigini. Çünkü vermek istemeseydi istemek vermezdi. (Bediüzzaman) Böylesine güzel huzur dolu olan namaz neredeyse ibadetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı ALLAHU TEALA'ya en çok yaklaştıran en yararlı ibadettir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) ''namaz dinin diregidir. Namaz kılan kimse dinini kuvvetlendirir. Namaz kılmayan elbette dinini yıkar'' buyurdu. Namaz kılmak Rabb'imizin büyüklügünü düşünmek, onun karşısında bizlerin ne kadar acz ve fakr oldugumuzu anlamaktır. Bunu anlayan kimse dinini en güzel şekilde ögrenip ögreten faydalı bir insan olur. Hergün 5 defa Rabb'inin huzurunda olduguna niyet eden kimsenin kalbi ihlasla dolar.

Gençliginde kazandıgın ibadetler, o fani gençligin baki meyveleridir. O meyvelerin tadına bakabilmek için imamı dinleyin ezan bizleri çagırıyor. Bu çagrıya kulak vermek lazım, bu huzurda yerimizi almak lazım, Rabb'im bizleri huzuruna davet ederken davete icabet edenlerden olmak lazım.

Selametle...

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim