15 Aralık 2020, 17:08 - 
NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU

NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU

Savunma sanayinin milli olması önemlidir ama bundan çok daha önemlisi ülkeyi yönetenlerin ve yönetmeye talip olanların milli olmasıdır.

Her şey 14 Mayıs 2004 tarihinde yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında alınan kararla başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 4 saat süren Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında Erdoğan’ın önüne tank, helikopter ve insansız hava aracı alımı için 11 milyar dolarlık bir fatura kondu.

 

Kendisinden önceki başbakanların aksine Erdoğan, bu kadar büyük bütçelerle dışarıdan hazır ürün alınmasına karşı çıktı. Ona göre yerli ve milli imkânların azami kullanımı ile yurtiçi üretimi ve özgün tasarımı esas alan yeni tedarik modellerinin oluşturulması ve Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarının bu modeller çerçevesinde karşılanması gerekiyordu. Dolayısıyla da mevcut alım ihaleleri Erdoğan’ın karşı çıkmasıyla iptal edildi.

 

Erdoğan’ın savunma sanayi dış alım ihalesini iptal kararından sonra varlığını batı uşaklığına adamış ve bundan dolayı beyni prangalı bir takım köşe yazarları ve bazı siyasiler “milletin istikbali tehlikeye atılıyor, Türk Silahlı Kuvvetleri zayıflatılmaya çalışılıyor” gibi saçma sapan açıklamalar yaparak milletin kafasını karıştırmaya çalıştılar.

 

Oysa Erdoğan’ın yapmak istediği şey, dışarıya bağımlılığı mümkün olduğu kadar azaltmak ve yerli savunma sanayini ayağa kaldırmaktı. Tarih bize defalarca göstermişti ki, milyarlarca dolar ödeyip sürekli silah satın aldığımız sözde müttefiklerimiz, zor zamanlarda bu silahları ya bize satmıyor, ya da çeşitli bahanelerle teslimini geciktiriyorlardı. Erdoğan, yaşanmışlıklardan gerekli dersi fazlasıyla çıkarmış ve yerli savunma sanayinin ayağa kaldırılmasına çoktan karar vermişti.

 

Erdoğan’ın 2004 yılında verdiği o stratejik karar sonrasında savunma sanayi adeta şaha kalktı.

O gün itibariyle %20’lerde olan yerlilik oranı bugün %75’lere dayanmış durumda.

O gün savunma sanayi AR-GE projelerine verilen destek sadece 49 milyon dolarken bugün 2 milyar dolara yaklaştı.

O gün bir elin parmağı kadar Türk firması savunma sanayi alanında faaliyet gösterirken bugün bu sayı binleri geçti.

O gün savunma sanayinde 60 civarında proje varken, bugün hâlihazırda 700 civarında proje devam ediyor.

 

Devam eden bu projelerden her gün birkaçı tamamlanarak TSK envanterindeki yerini alıyor. İHA ve SİHA’larımızın sınırları aşan bir marka değeri ve namı var. Çok çeşitli mühimmatları artık kendi milli imkânlarımızla ve çok daha güvenli bir şekilde ve üstelik çok daha ucuza üretebiliyoruz. Milli tank, gemi, helikopter, uçak, uydu, füze, motor başta olmak üzere yüzlerce projemiz tam gaz devam ediyor. Türkiye gerek deniz, gerek kara ve gerekse hava savunma sistemlerini kendi kendine yetecek düzeye erişinceye kadar geliştirmeye ve o projeler için yeterli maddi kaynağı ayırmaya devam etmelidir. Savunma sanayinde %75 yerlilik önemli bir orandır ama yetmez, erişebileceğimiz maksimum seviyeye kadar çalışmalara devam etmeliyiz.

 

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"de yer alan ASELSAN, TUSAŞ, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS ve HAVELSAN gibi 7 Türk şirketi ile dünyada 4. Sırada bulunuyor Türkiye.

 

ABD, S-400’leri bahane göstererek Türkiye’nin yükselen savunma sanayine yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırım uygulanan kurumdan da anlaşılacağı üzere ABD’nin derdi sadece S-400’lerden ibaret değildir. Bundan çok daha önemlisi Türkiye’nin dik duruşu ve ABD’ye rağmen bölgede uyguladığı (Doğu Akdeniz, Libya, Suriye, Irak, Karabağ...) bağımsız politikalar ve savunma sanayinde attığı yerli ve milli adımlardır. İşte bu durumların her biri ABD’yi rahatsız etmektedir. ABD, eskiden olduğu gibi kendine tam bağlı ve bağımlı bir Türkiye hedeflemektedir ama Türkiye artık eski Türkiye değildir. Eninde sonunda bunu onlar da kabul edecek. Yeter ki biz iktidarıyla, muhalefetiyle bu tür milli konularda birlik olalım.

 

Savunma sanayinin milli olması önemlidir ama bundan çok daha önemlisi ülkeyi yönetenlerin ve yönetmeye talip olanların milli olmasıdır.

 

Selam, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim