13 Ekim 2020, 14:37 - 
Dr.Maksut BELEN'den Ahmet AKGÜNDÜZ'e 'ULAN' Reddiyesi Geldi

Dr.Maksut BELEN'den Ahmet AKGÜNDÜZ'e 'ULAN' Reddiyesi Geldi

Bir Hakikatı BeyanSayın Akgündüz, Muazzez ve mübeccel Üstadımız Bediüzzaman Said-i Nursî Hazretlerine “ulan” diye hitap edip bunu bir de neşretmeniz herkesi üzmüş ve hayrete düşürmüştür. Bir Nur talebesi ne kadar küçük olsa da, Üstadımızın hakkını ve Risale-i Nurlardaki hakikatleri çekinmeden müdafaa selahiyetine sahiptir. Tenkitlere karşı özür manasında gördüğümüz ve özrünüzün kabahatinizden de büyük olduğunu gösteren yazınıza ve size, itiraz edenleri cahillikle suçlamaktasınız. 

Sadık ve müdakkik Nur Talebeleri sahne adamı olmadıkları için kendilerini göstermezler; alimdirler, cahil değillerdir. Şöhret zalimedir, şöhret müstebittir. “Men yetekebberu ale’l-mütekebbiri sadakatun” Hadis-i Şerifine istinaden size bu satırları karalıyorum. Hatada ısrar daha büyük hatadır. İnat enaniyettendir; enaniyet gururdur, gurur da sebeb-i mahrumiyettir. Mesnevî-i Nuriye’de “gurur” dört büyük hastalıktan biri olarak açıklanmaktadır.


“Cahiller” ithamınız, mana-yı muhalifiyle “ben alimim” manasına gelmektedir. Fîhi nazar… Merhum Molla Hamid Ağabeyimizin bizzat ağzından mükerrer duyduğum ve hatıralarda da kayıtlı olan: “Üstadım ben alim olmak istiyorum” dedim. Üstad: “Molla Hamid sen hayırlısını iste, ben öylelerini bilirim ki ilmiyle dalalete gitmiştir.” sözleri hala kulaklarımda çınlamaktadır. İhlas illâ ihlas. Branşınızda kendinizi selahiyetli görebilirsiniz. 

Fakat kitaplarınızda ilmi kaidelerin dışına çıkan, ilmî otoritenin de kabul etmediği ancak teori diyebileceğimiz bir hayli mübalağalı yazılar mevcuttur. Bunun yanında branşınız olmayan, ama kendinizi selahiyetli sandığınız, mesela Türk Dili konusuna da el atarak “ulan” kelimesinin mahalli ve mevzii manasını umuma mal ve hitap ederek kullanmanız ve bu mana esastır demek istemeniz, belâğat ilmini bilmediğiniz veya bunu kâle almadığınızı göstermektedir. Belâğatın bir tarifi de “Muktaza-yı hâle mutabık tekellüm”dür.


Türkmen olduğunuzu ve bu kelimenin sizde iyi bir hitap manasında kullanıldığını söylüyorsunuz. Ben de Ege Türkmeni yani Yörüğüyüm. “Ulan” kelimesinin mahalli manasını biz de gayet iyi biliriz. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, “Ulan”ın kaba ünlem olduğu, çok kaba bir biçimde öfke ve nefret anlattığı yazılıdır. “Ulan” kelimesi ile “lan” kelimesi aynıdır. Sözlük bunu da belirtmektedir. 

Batı Anadoluda bu kelime “ülen, len” şeklinde de kullanılmaktadır. Ayrıca Farsçadan Osmanlı Türkçesine girmiş olan, hakikatsızlık, vefasızlık demek olan “lan” kelimesi de vardır. Bu kelimeler bazı bölgelerde şetm olarak kullanılmaktadır. 

Bu durumda bu kelimeyi siz bir din büyüğü, bir devlet adamı veya babanız için kullunabilir misiniz? Belki de şikayet edilse kanun karşısında mesul olursunuz. Kullanırım derseniz, halk tabiriyle: İslâmın şartı beştir, altıncısı da haddini bilmektir, diye cevap veririm. “Tûba limen arefe haddehû velem yetecâvez tavrahu” (Ne mutlu o adama ki, kendini bilip haddinden tecavüz etmez) Lem’alar sh: 132.


“Üslûb-ı beyan aynıyla insan” kaidesine göre, kullanılan kelimeler ve ifade tarzı insanın resmidir, vasfını ortaya koyar. Hususiyeti umumileştirmek kargaşa ve fitneye sebep olur. Siz şatahat tarzında hususi hal ve düşüncelerinizi yayınlayıp umumileştireceğize, kûşe-i uzlette sakin olmaya çalışmalısınız. Üskût min fadlik; sükût illâ sükût…
12.10.2020

Dr. Maksut BelenYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SEÇTİKLERİMİZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim