15 Ağustos 2020, 21:15 - 
AK PARTİ 19 YILDA NELER YAŞAMIŞ NELER?!

AK PARTİ 19 YILDA NELER YAŞAMIŞ NELER?!

AK Parti, kuruluşunun 19. Yılını kutluyor. 19 yılda neler yaşamış şöyle süzgeçten eleyerek hızlı hızlı iletmek isterim;


Aslında, AK Parti ile bizler de ülke olarak çok şey yaşadık. Yazıyı kaleme alırken fark ettim ki; 19 yıllık süreçte, NTV Haber merkezinde yönetmen olarak çalıştığım dönemlerde, tarih tarih yaşanılan o zorlu yılları canlı yayınlarla anı anına ekranlara yansıttığımız o zamanlar gözümün önünden film şeridi gibi aktı geçti...

AK Parti iktidarı, Türkiye demokrasi tarihinin önemli aşamasıdır.

AK Parti dönemini, 15 Temmuz öncesi ve sonrası diye iki bölüme ayırmak lâzım.

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Erdemliler Hareketi", 14 Ağustos 2001'de “AK Parti" adıyla siyaset sahnesindeki yerini aldı. AK Parti, kuruluşundan 15 ay sonra "Tek başına, İş başına" sloganıyla, siyasi yasaklı lideri Erdoğan'dan mahrum girdiği 3 Kasım 2002'deki genel seçimde %34,28'lik oy oranıyla birinci parti olarak çıktı . TCK'nın 312. maddesinde yapılan değişiklikle Erdoğan'ın siyasi yasağının kalkmasının ardından, Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8 Mart 2003'te Siirt'te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilip TBMM'ye girdi. Erdoğan, 15 Mart 2003'te 59'uncu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni kurarak, başbakanlık koltuğuna oturdu. Bu süreçte bünyesinden dört başbakan ve iki cumhurbaşkanı çıkardı.

Mücadele dolu zorlu süreç...

- 17 Mayıs 2006'da Ankara'da Danıştay binasına saldırı: Saldırının ardından, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri ile Türkiye Barolar Birliği temsilcilerinin bulunduğu bir grup, Anıtkabir'e yürüdü ve saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.

- Cumhuriyet mitingleri

- 367 krizi

- 27 Nisan 2007 Türkiye tarihinde bir ilk: e-muhtıra


- 30 Temmuz 2008'de, AK Parti'nin kapatılması kararı


- 7 Şubat 2012 MİT krizi: Özel Yetkili Savcının, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu 4 MİT'çiyi ifadeye çağırması ile başlayan kriz, çıkarılan bir yasa değişikliği ile çözüldü.

- 2013 Mayıs/Haziran Gezi olayları: Hedef kitleleri tahrik ederek sokak hadiseleri üzerinden iktidarı değiştirme girişimleri... Erdoğan için geliştirilen "Yedirmeyiz" söylemi...

- 17/25 Aralık 2013 emniyet-yargı darbe girişimi: 17 Aralık hamlesi kabineye dönüktü ve Erdoğan, hükümetini devirmeye çalışan bir dizi girişimi hep akamete uğratmayı başarmıştı. Ama 25 Aralık, Erdoğan'ın en büyük hassasiyetine,  yani ailesine ve mahremine açık saldırıydı. Söz konusu operasyon karşısında kimin ne tarz tavır takındığı da Erdoğan açısından unutulmaz göstergeler oluşturdu ve Ocak 2014 MİT tır'larının durdurulması ihanetleri ile hükümete savaş açtı. 

- 15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişimi: Cumhurbaşkanına, "Benim yanımda sadece milletim var" dedirten o karanlık gece ve sonrası... İnsani ve siyasi artçı şoklar!

15 Temmuz’a kadar olan bu dönem, hem iktidarı, hem de Türkiye’yi çok yordu.


Ve sonrası...

15 Temmuz 2016’dan sonra AK Parti için artık yeni bir dönem söz konusudur.

Cumhur İttifakı dönemi...

AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı ile siyasi tarihimizde ilk defa, politik bir çıkara dayanmadan sadece ülke ve millet menfaati paydasında buluşmanın örneğini veriyor.

18 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Türkiye her alanda büyüdü ve güçlendi. Türkiye'ye en büyük hizmetleri AK Parti'nin getirdiğini de iyi biliyoruz.

Terörle mücadelede tarihi başarılar, kalıcı sonuçlar, ileri mevziler kazanıldı. İnlerine de girildi, analar HDP’nin dağa kaçırdıkları evlatlarına da kavuşuyor, pişmanlıkla teslim olanlar çoğalıyor ve terörist elebaşılar İHA'larla SİHA'larla yok ediliyor…

Mart-Haziran 2020: Yani, pandemi süreci, dünyanın sorunu olan koronavirüs illeti. Tüm dünya ülkelerinin ekonomisini krize soktuğu gibi Türkiye ekonomisini de zorladı. Bu zorlu süreçte iniş/çıkışlar olsa da en hızlı başarılı sonuç verdiği de kaçınılmaz bir gerçek.

Türkiye'nin çalkantılı döneminden... Adnan Menderes’le, milletle beraber yürüme kapısı aralandı. Turgut Özal’la tabuların yıkılması dönemi ve  Erdoğan’la da, “Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan” dönemindeyiz. Nereden, nereye... 


19. Yıl Kutlu Olsun.


Suna ANAÇYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Suna ANAÇ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim