19 Mayıs 2020, 14:10 - 
ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA

ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA

Peygamberimiz ’in, "Reyyan kapısından cennete girme" müjdesine nail olanlardan olabilme duasıyla tutmuş olduğumuz Oruc'umuz kabul, Bayram'ımız mübarek olsun.

Tüm dünyayı saran korona virüs salgınıydı, sokağa çıkma yasaklarıydı derken bir Ramazan-ı Şerifin daha son günlerine kavuştuk. İnşaAllah tez zamanda bu virüslü günlerin de sonuna kavuşuruz.

 

Her Ramazan öncesi olduğu gibi bu Ramazan öncesi de İslam karşıtı kesimler yine ortaya çıktılar. Daha önce sıcak vb. gerekçelerle oruca karşı çıkıyorlardı, bu sefer de salgını öne sürüp “Oruç dolayısıyla aç kalmak, bağışıklık sistemini zayıflatır, bu da virüsün yayılmasını arttırır, dolayısıyla bu yıl oruç ertelenmelidir” şeklinde akıldan ve bilimden uzak safsatalarını ileri sürmekten geri durmadılar.

 

Oysa Peygamber Efendimiz; “Oruç tutunuz sıhhat bulunuz. Her şeyin bir zekâtı vardır, bedenlerin zekâtı da oruçtur.” buyurmuştur. Yani orucun sıhhate zararı değil, bilakis çok faydaları olduğu bilimsel bir gerçektir. Din karşıtı bu kesimlere kanarak oruç tutmayan oldu mu bilemem ama bildiğim tek şey şudur: Bu kesimlerin karşı çıkış sebepleri duruma göre farklılık gösterse de, onlar için İslam karşıtlığı değişmeyen tek gerçektir.

 

Salgın dolayısıyla bu Ramazan, öncekilerden farklı olarak genellikle evlerde geçti. Düz mantıkla bakınca kötüymüş gibi gözüken bu salgını fırsata çeviren birçok Mümin oldu. Önceki yıllarda işten güçten fırsat bulup Ramazan ayında mukabele veya hatim okuyamayan birçok Mümin bu Ramazan, Kerim kitabımız Kuran’la buluşup adeta hasret giderdi. Geçmiş ömründe düzenli tek bir mukabele dahi okuyamayanların birçoğu bu Ramazan iki, üç hatta daha fazlaca mukabele okuma fırsatı buldular. Allah Teâlâ kabul buyursun. Yine bu dönemde çoğu baba, belki de hayatında ilk defa çoluk çocuğunun önüne geçip olması gerektiği üzere imamlık yaptı. Aileler, gerek vakit ve gerekse teravih namazlarını cemaatle ifa ederek evlerini camiye dönüştürdüler.

 

Bu Ramazan eşimize, dostumuza, yakın akrabalarımıza ve özellikle de asıl iftar verilmesi gereken fakir-fukaraya evlerimizde iftar veremedik. Salgın dolayısıyla evlerimizde iftar yapmaya mani vardı ama ihtiyacı olanlara yardım etmenin önünde herhangi bir engel yoktu.

 

Ne mutlu fakir-fukarayı ve yetimi gözetip kollayanlara.

Ne mutlu çevresindeki ihtiyaç sahiplerinin sofralarını donatanlara.

Ne mutlu yemenin yanında yedirmeyi de düşünenlere.

Ne mutlu geçici olana değil, kalıcı olana yatırım yapanlara.

Sadece kendi iftar sofrasını değil, ihtiyaç sahiplerinin sofralarını da imkânları nispetinde donatanlara selâm olsun.

 

Rabbim tutmuş olduğumuz oruçlarımızı, vermiş olduğumuz fitre, zekât ve sadakalarımızı ve diğer tüm ibadetlerimizi kabul buyursun. Allah Teala, Ramazan ve oruçla kazandığımız güzel hasletlerimizi, ömür boyu devam ettirebilmeyi cümlemize nasip eylesin.


Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: “Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oruç tutanlar o kapıdan çağrılacaktır. Kim oruç tutanlardan ise o kapıdan cennete girecektir. Kim o kapıdan girerse ebedi olarak susuzluk çekmeyecektir.” Peygamberimiz ’in, "Reyyan kapısından cennete girme" müjdesine nail olanlardan olabilme duasıyla tutmuş olduğumuz Oruc'umuz kabul, Bayram'ımız mübarek olsun.

 

Selâm, Sevgi ve Dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim