30 Mart 2020, 00:31 - 
Her Kışı Bir Bahar Her Geceyi Bir Nehâr Takip Eder

Her Kışı Bir Bahar Her Geceyi Bir Nehâr Takip Eder

(Ey müminler!)Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenlerin benzeri sizin de başınıza gelmeden Cennet’e gireceğinizi mi sandınız? Onların başına öyle şiddetli zorluklar, öyle boğucu darlıklar geldi ve öylesine sarsıldılar ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler, “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek!” demişlerdi. İyi bilin ki, Allah'ın yardımı yakındır.”(Bakara, 2/214)


اَمْ حَسِبْتُمْ اَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذِينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْۜ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَٓاءُ وَالضَّرَّٓاءُ وَزُلْزِلُوا حَتّٰى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ اٰمَنُوا مَعَهُ مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِۜ اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَريبٌ

   

Herkesin yüreğinin dert okyanusu gibi olduğu bu zamanda, ciddi bir imtihandan geçiyoruz ancak ümit insanın ruhunun feridir, onsuz her gönül karanlık içinde derbederdir. Mümin ise her hâl ve şartta ümitvaridir ve ümidi de inancı nispetindedir. Çünkü hayatın bir imtihan olduğunu peşinen kabul etmiştir. Bilir ki her nimet şükrü, her musibet sabrı gerektirir. Ve bilir ki, her nimet bir külfetin ardından gelir.

Kıyas etmeden kıymet bilinir miydi?  Yokluk olmasaydı varlığın, darlık olmasaydı bolluğun, hastalık olmasaydı sağlığın, kötü olmasaydı iyinin değeri bilinir miydi?

Ya da her şey yolunda gitseydi insan kendini hesaba çeker miydi?  Her başarıyı kendine mal etmez miydi? Oysaki başarı kuldan olabilir ancak yardım mutlaka Allah’tan değil miydi?

Peki, Allah insana niye bittiğini gösterirdi ki? Çünkü ardından gelen nimeti kendine mal etmesin diye. Tarih “Bittim Ya Rab.” diyenlerin “Yettim kulum.” Sahnelerinin dönüm noktalarıyla dolu değil miydi?

Hz. Yûsuf (a.s.); kuyuya bir kova gibi salındığında, köle pazarında satıldığında görünürde bitmişti. Oysaki Mısır’a sultan olmanın yolu buradan geçmekteydi.

Hz. Nûh (a.s.),  950 sene tebliğ etmiş; bir avuç insandan başkası ona tâbi olmamıştı. Görünürde Hz. Nûh (a.s.)  bitmişti. Ellerini açmış: “Rabbine şöyle dua etmişti: Doğrusu ben yenik düştüm, bana yardım et!”  Rabbimiz de şöyle buyurmuştu: “Biz de derhal nehir gibi devamlı akan bir su ile göğün kapılarını açtık.” (Kamer:54/10,11) Evet, Allah tufanı göndermişti ama kurtuluş adresinin de iman gemisine binmek olduğunu da bildirmişti.

Peygamberimiz (s.a.v.) son bir ümit, tebliğ için Tâif’e gitmişti. Nefsinin esiri olmuş, batılın karanlığında kaybolmuş; Tâif ’in ileri gelenleri, şehir halkını toplamış ve  Allah’ın son elçisini taşlamışlardı. Resûlullah’ın  (s.a.v.) emelleri elemlere dönüşmüş, mübarek bedeni kan, yüreği acıyla dönerken ellerini kaldırmış ve gözyaşları içinde “Allah’ım gücümün tükendiğini, kuvvetimin azaldığını, insanların nazarında hor görüldüğümü sana şikâyet ediyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Sen zulme uğramış tüm mazlumların Rabbisin. Sen benim de Rabbimsin. Beni kimlere bırakıyorsun. Bana kaba ve sert davranan bir yabancıya mı, yoksa bana üstün kılacağın bir düşmana mı?

Eğer Sen bana dargın değilsen başıma gelen eziyet ve işkencelere aldırmam ancak senden gelecek bir himaye ve koruma çok daha hoştur. Öfke ve gazabına uğramaktan; karanlıkları aydınlatan, dünya ve ahiret işlerini düzene koyan Zâtının nuruna sığınırım! Sadece Sana sığınır ve Senin rızanı dilerim. Senden başka kuvvet ve kudret yoktur!” ( İbnHişam, es-Sîre, II, 61-62; Belâzurî, Ensâb, I, 237; İbn Esîr, el-Kâmil,I, 607.)

Görünürde âlemlere sultan Peygamberimiz (s.a.v.) tükenmişti ama hakikatte hiçbir kula nasip olmayan isrâ ve mirâc hadisesinin yolculuğu görünmüştü. Demek ki, mirâc yolculuğu Tâif ’ten geçmekteydi.

Müşahede ediyoruz ki, büyük ödüller büyük bedellerin sonunda ikram edilir. Her kışın ardından bir bahar her gecenin ardından bir nehâr gelir.

Yaşadıklarımız, ruhumuzda derin izler bırakır, hatalarımızı ve ifsat ettiğimiz tüm dengeleri düzeltme adına mücadele edersek geleceğe emin adımlarla yürüyebiliriz. Biliyoruz ki, bir millet böylesine bir süreçte ancak tedbirini alarak, değerlerine yaslanarak ve fayda ve zararın Allah’tan geleceğine inanarak ayakta durabilir. Nitekim şu ayeti celile tekrardan bizlere nazil olarak, adeta sadrımıza şifa oluyor:

وَاِنْ يَمْسَسْكَ اللّٰهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُٓ اِلَّا هُوَۚ وَاِنْ يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلَا رَٓادَّ لِفَضْلِهۜ يُصِيبُ بِهِ مَنْ يَشَٓاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ

Eğer Allah sana bir zarar dokundurursa onu yine O’ndan başka giderecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse O’nun lütfunu geri çevirecek de yoktur. O, hayrını kullarından dilediğine eriştirir. Ve O bağışlayandır, esirgeyendir. (Yunus 10/107)

Ve bu ayetin mihverinde, Peygamberimiz’in (s.a.v.) şu mübarek hadisi ne yapmamız gerektiğini bizlere öğretirken ruhumuza merhem de oluyor: “Hz. İbn-i Abbas (r.a.) diyor ki: “Ben bir gün Nebi’nin (s.a.v.) terekesinde idim. Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Ey Genç! Sana bazı şeyler öğreteceğim. Sen Allah´ın emirlerini gözet ki, Allah da seni gözetip korusun. Sen Allah´ın rızasını her işte önde tut ki, onu yanında bulasın. İstediğin zaman yalnız Allah’tan iste! Yardım dileyeceğin zaman da yalnız Allah’tan yardım dile!

Bil ki! Eğer bütün ümmet sana fayda vermek için toplansa Allah’ın senin için yazdığından başka sana fayda veremez. Ve eğer bütün ümmet sana zarar vermek için toplansa Allah’ın senin için yazdığından başka sana zarar veremez. Kalemler kaldırıldı ve sayfalar kurudu.” (Tirmizî, Kıyâmet 59; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/293)

Bugüne kadar hiçbir zaman inayetini üzerimizden eksik etmeyen kudreti sonsuz olan Allah’ım, kışımızı bahara ve gecemizi nehâra çevirmeni dua ediyor, ümitle bekliyoruz.

Selam ve dua ile...

Eğitimci Yazar

Abide KURNAZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Abide KURNAZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim