31 Ocak 2020, 15:51 - 
DÜŞÜN VE BAŞAR

DÜŞÜN VE BAŞAR

.................

Başarı sadece çaba göstermek değildir; çoğu zaman özgün ve nitelikli düşünmektir.  Bunun için akıllı düşünüp doğru stratejiler ile yol almak gerekmektedir.

 

Duygular dürtü yumağına bürünmemelidir.  Çünkü dürtüler rasyonel olmayan ve tek taraflı bakışların insanı yönlendirmesine vesile olur. Bedenin sıhhat içinde hareket edip zihnin doğru bir istikamet üzere yönlendirmesi adına okuyup, düşünüp, istişare ederek akıl yürütmeliyiz.

 

Bu minvalde bir uygulama bizi zaman ve masraf kaybetmeksizin doğru sonuca ve mutlak başarıya götürecektir. Başarı elde etmek bir sonuca ulaşmak olarak görülmemelidir.

 

Kimseyi kırmadan ve incitmeden ders verici bir rekabet ile yol alarak düşman kazanmayıp dostları güvende tutmalıyız. Öte yandan rakipleri müttefik olarak haneye kazandırmak için çaba sarf etmeliyiz.

 

Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz. İnsanın kendine karşı tamamen dürüst olması iyi bir egzersizdir. Sevildiğinden emin olunca, insan ne kadar da cüretkâr oluyor, diyen ve aynı zamanda başarılı bir nörolog olan Sigmund Freud planlı ve doğru adımlar ile yürütülen her çalışmanın başarı ve kazanım odaklı sonuca ulaşacağını belirtmektedir.

 

“Kötülüğü bilmeyen, ondan sakınamaz; iyiliği bilmeyen de ona ulaşamaz” diyen Biruni, kim kime ne için ve ne yaparsa mutlak suretle iyiliğin mükâfatı veya kötülüğün cezasını kaderinde yaşar, kimsenin ahı kimseye kalmaz demektedir.

 

Cana tamah etme can elbet geçicidir, diyen Fuzulî hayata haiz her zaman madde ve mana açısından ikisini de bir bütün olarak ele almamız gerektiğini savunmuştur.

 

Zulümle zenginleşenin, sonu berbat olur, diyen Yunus Emre zalim olmadan ve kimseyi incitmeden gönül kazananlar varlığın kölesi değil, varlık onların emrine amadedir demek istemiş ve bu değere ulaşmayı "ilim kendini bilmektir" diyerek ifade etmiştir.

 

 Bir acayip derde düştüm, herkes gider karına. Bugün buldum bugün yerim hak kerimdir yarına. Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına. İblisin talim ettiği yola minnet eylemem, diyen divan şairi Nesimi şeytanın vesvesesi ile yol alanların, yüze gülüp dost gibi görünürken arkadan kuyu kazanların daima harap, bitap ve helak olduğu ve aynı şekilde her devirde bu kirli duyguya sahip insanların da helak olacağını belirtmektedir.

 

Yüce Allah son ilahi kelam olan Kuran-i Kerim' de  A'raf Süresi 181. Ayetinde "Yarattıklarımız arasında hakka götüren ve onun ışığında âdil davranan bir topluluk da vardır." buyurmaktadır.

 

Bizlere düşen yüce Allah'ın müjdelediği hakkı koruyan ve onu muhafaza ve gerektiğinde onun için müdafaa eden kullarından olmak için çalışıp gayret etmemiz gerekmektedir.

 

Siz siz olun adil olun. Bunun için gönlünüzü ferah, dışınızı pak, zihninizi her zaman ak tutun. Önce eşlerinize merhamet edin, sonra anne, baba ve atalarınıza hürmet edin, küçüklerinizi sevin, büyüklerinizi sayın.

 

Evlatlarımıza çok kazanmak, hemen kazanmak dürtüsü yerine ahlak ve adalet duygusunu aşılayın. Böylece adil ve ahlaklı kazancı öğrensin.

 

O zaman yeryüzünün en mutlu ve en müreffeh insanı siz olacağınızdan emin olabilirsiniz. Unutmayın, düşünmeden başaramazsınız.

 

Serdar Bozdoğan

Stratejist – YazarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim