31 Ocak 2020, 15:48 - 
KİM BU KAOS TÜCCARLARI?

KİM BU KAOS TÜCCARLARI?

...................

İlahi nizam eksenin de süren hayat evresinde ömür ile sınanan insan için en yüce mertebe sulh ile abat olup affetmek ve bağışlama erdemini göstermesidir. Bu güzel eylem sayesinde insan aynı zamanda hak huzurunda bağışlanmaya bir vesiledir.

 

Dünün bu günü, bu günün yarını yâd ederek dönen mihenk için de kovaladığı gibi, dertler, tasalar, aklı selim alınmayan yasalar kaderde kişiye hüzün yazar. Bizlere düşen var oluş felsefemizin derinliklerinde sakladığımız kodlara önce vakıf sonra da hâkim olmaktır.

 

Eğer çevremizde yanan bir ateş varsa bunun sebeplerinden birisi de mutlaka bizizdir.

 

Yok saydığımız, görmezden geldiğimiz ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek nefsi ve gayri ahlaki davrandığımız hususlar küçük bir yağmur damlasıyken büyük bir sele dönüşebilir. Bu selin altında kalan maddi zararlardan öte manevi olarak insanlığımızdır.

 

Bu yüzden sorun her ne olursa olsun ve her kimden gelirse gelsin mutlak suretle ikaz ve uyarıcı metotlar ile ele alınarak tertip ve düzen güven altında tutulmalıdır. Toplumun iç dinamiklerini sarsmak isteyen unsurları sıraladığımız da en başında bilgi kirliliği gelmektedir.

 

Bu hususta süreç her ne kadar ılımlı bir mecrada olsa da bilginin kirliliğinin hitap merkezi zihin olduğu için eğri doğru gibi gösterilirken doğru da eğri gibi gösterilebilir.

 

Mutlak doğru ne kadar sağlam bir şekilde muhafaza edilirse sulh o kadar kalıcı olur. İslam coğrafyasındaki sorunlara baktığımızda bütün kavgalar ve kargaşalar bilgi kirliliğinden çıkmaktadır.

 

Bazen öyle karışır ki düzen her iki grupta aynı amaç, aynı hedef ve aynı istikamet için  aynı felsefi denklem ve aynı psikolojik haz içerisinde bir birleri ile kavga ederler.  Bilgi doğru olmadığından hısımken hasma dönüşen süreçten haz alan kaos tüccarları kârlı çıkar.

 

Savaş çıkararak taraflara silah ve mühimmat satarlar. Ama her iki tarafa da ürün sevk ederek pazarın devamlılığını sağlalar. Hastalık yayılır ve medya ile propagandası yapılarak albeni algısı oluşturulur.

 

Sonrada yayılan yapay salgıya ilgili ilaç ilgili bir kaç ülke ismi anılarak bilim adamların gayretleri ile diye televizyon reklamları ile servis edilerek pazara sürülür. Hastalığı yayan da sıhhiye uygulaması ile ilacı pazarlayan da aynı mekanizmadır. Yani kaos tüccarlarıdır.

 

İlimi bilimden ayırıp, bilimi ilime düşman edenler aslında insanlığın katilidir. Et ile kemik nasıl bir bütünlük sağlıyorsa ilim ve bilimde aynı eksende bir bütünlük içinde olduğu sürece bizleri suhulete götürür.

 

Kavgalardan, çatışmalardan, kargaşadan kısacası kaosun her türlü merhalesinden uzak durmak için dedikodu ve fitne unsurlarından bilakis bunları servis edenlerden uzak durmak gerekmektedir.

 

Dünya o kadar güzel yatırıldı ki her taraf temiz ve billur bir hal içindeyken onu kirleten ve doğal dengesini bozan yine bizleriz.

 

Bizleri bu sürece sevk eden unsur ise bilginin doğruluğundan kaçtığımız için tezgahına düştüğümüz kaos tüccarlarıdır.

 

Siz siz olun değerlerinize sahip olun.

Siz siz olun ilkelerinize sahip olun.

Siz siz olun ailenize sahip olun.

Siz siz olun insanlığınıza sahip olun.

Siz siz olun sağlığınıza sahip olun.

Siz siz olun imanınıza sahip olun.

Bunları koruyan tek gerçek doğru bilgidir.

 

Unutmayın!

 

Hatalar istenilerek değil doğrunun bilinmediğinden yapılan gaflettir. Bizi bu gafletten koruyacak güç politika, siyaset, sivil toplum çalışması vb. unsurlar değildir.   Bilâkis okuyup, düşünüp, akledip istişare ile sonuca vardığımız doğru bilgidir.

 

Doğrudan şaşmamak için doğru bilgiye koşmak lazım.

 

Mahmut Sami MALLI

Siyaset BilimciYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mahmut Sami MALLI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim