23 Şubat 2019, 15:28 - 
Üslup Namustur

Üslup Namustur

Sosyal medyada rastladğım bir yazıyı okurken,okumayı tamamlamdan bırakmak zorunda kaldm.Çünki devamı okuncak gibi değildi..

Bu tarz yazı ve konuşmalara çevremizde de rastlamaktayız malesef.Yazıda kadın ve erkeği sözüm ona eşitlik adı altında bilinçlendirme güdülmüş.Yazı baştan aşağı fiyasko..Birincisi,kadın ve erkek eşit değil ancak "eştir."Allah erkeği ayrı kadını ayrı fıtratta yaratmıştır.Evlenince birbirlerini tamamlasınlar diye ki bu bisürü hikmetinden bir tanesidir.Yazan kişi açık sözlü ve dobra olduğnu düşünüyor aslında açık sözlülükle edepsizliği birbiryle karıştrıyor.Yazı baştan sona edebe aykırı ve müstehcen kelime ve cümlelerden oluşuyor.Kişi kendini akıllı ve modern(!) zannediyor.Yazı tamamen mide bulandırıcı..İşin kötüsü bu yazıya alkış tutanlar ve paylaşanlar olmuş.Akılları sıra biz modern(!) bir toplumuz,kadın erkek diye cinsiyet ayrımı yapılamaz,herşey normal bir şekilde alenen konuşulabilir mantığındalar.İslâm'da böyle bir mantık yoktur.Bu Avrupa mantığıdır.Mimsiz medeniyetin bize dayattığı mantık.%90'ı müslüman olan ülkenin geldiği hâle bakın..

İnsanlar ne söylendiğnden çok nasıl söylendiğine bakar.Fıtratımız böyle çünki.Her konunun bir konuşma uslubu vardır.Bazı konular üstü kapalı,kinaye yöntemiyle anlatılır.Mesela ortada mahrem bi mevzu varsa, bu;şahsa münhasır umuma açık olmayan biyerde özel konuşulur.Ehil olan kişilerle konuşulmasnda da fayda vardır.

Neden onca güzel kelime varken edebe aykırı,müstehcenini tercih eder insanlar diye sormadan edemiyoruz.Neden biliyomusunuz?İman zaafiyetinden.Çünki hâya imanın esasındandr.Hâyasız kimse zamnla küfre kadar gidebilir.Fuhuş arapça kökenli bir kelime olup:ahlâki sınırları aşma,çirkin söz manasına da gelir.Haddi aşan herşeye "fahiş" (müstehcen konuşma)denir.Bir hadis-i şerifte;Haya,iffet,dile hakim olmak ve akıl imandandır.Cimrilik,çirkin söz,fuhuş ise hâyasızlıltan ve münafıklıktandır.buyurulmaktadır(Beyhaki)

Kişinin helâl mi haram mı,güzel mi çirkin mi,hayır mı şer mi henüz tam olarak kestiremediği sözü söylemesi de konuşma adabına aykırıdır.Bir başka hadiste:"Kul iyice düşünüp taşınmadan söz söyleyiverirse bu yüzden cehennemin doğu ile batı arasından daha uzak bir yerine düşer gider."(Buhari)

Cenab-ı Hak kötü sözlerin ve çirkin davranışların mazlumum hakimin önünde ifade etmesi gibi istisnalar hariç ulu orta söylenip alakalı-alakasız herkese ifşa edilmesini yasaklar.(Nisa 148)Zira bazı çirkinliklerin anlatılıp duyurulması onların öğrenilip yaygınlaşmasına sebep verir.Edepsizlik ve hâyasızlık türünden konuşmalarda böyledir.
Kur'an bizleri güzel ve düzgün ifadeler kullanmaya davet eder.İnsanlara "kavl-i hasen" yani güzel söz söylemeyi emreder.(Bakara 83/İsra 53)

Peygamber efendimiz(sav) konuşma esnasında kaba ve çirkin kelimelerin kullanılmasını istemez,aynı manayı ifade eden,edep ve nezakete en uygun olanını tercih edilmesini tavsiye ederdi.

İmam-ı Gazali;Ahlâkın en mükemmeli,edebin en üstünü, din de "edep" tir.Dinde yücelmek Allah'ın emirlerine itaat edip peygamberinin edeplerini bilmek ve uygulamak ile mümkündür der.

Hz Mevlana da şöyle demiştir;Aklım kalbime "iman nedir?" diye sordu.Kalbim ise aklımın kulağına eğilerek "iman edeptir" dedi.

Allah dilimize pelesenk olmuş(varsa) edep dışı sözlerden bizleri arındırsın inşallah.


Firdevs YORULMAZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Firdevs YORULMAZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim