11 Şubat 2019, 21:28 - 
İlim Öğrenmenin Farziyeti

İlim Öğrenmenin Farziyeti

Yakın zamanda yaşadığm bir olayı paylaşmak ve bir konuya değinmek istiyorum.


2 üniverste mezunu,yurt dışında eğitim görmüş,iş hayatı olan ve gelecek için kariyer planları yapan bir gençle gündemden meseleler hakkında 1 saat kadar konuştuk.Çoğunluk kim konuştu derseniz ben diyebilirim. 

Genelde konuşmayı seven ve samimi arkadaşlarımnda öyle olması hasebiyle diye düşünürken olayın öyle olmadığnı konuşma sonunda farkettim.Konuşmamz bitip ayrılacağmız sıra bana şöyle dedi;ben sana bişey söylicem,şuana kadar konuştuklarının %70'ini anlamadm.. Tabi şaşırdm.Nasıl yani diye sorduğumda,farklı terimler kullandığımı,değişik örnekler verdiğimi,anlattığm bazı şeyleri bağdaştramadğnı söyledi.Şimdi bunu niye anlatıyoruma gelirsek;amacım kendimi övmek değil birşeylerin artık farkına varılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda görev öncelikle ebeveynlere sonrada gençlere düşüyor.Çocuk ailesinden bişey almadıysa okuyup ilim öğrenerek kendisini yetiştirmek zorunda.Dinimizde ilim öğrenmek farzdır.Allah(cc)'ü Kur'an'da Alak suresinde ilk emir olarak OKU! demiş ve ardından Yaratan Rabbinin adıyla oku diyerek neyi nasıl okuyacağımızı da belirtmiştir.

İnsana aklın verilmesinin amacı Marifetullahtır.(Allah'ı bilmek) Kutsi bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuş Rabbimiz;Ben bilinmez bir hazineydim bilinmeyi muradettim.Demekki hangi ilimi-bilimi öğrenirsen öğren Allah'ı tam manasıyla tanımıyorsan(tanımayan isteklerinide yerine getirmez) bu dünyaya gelme amacını bilmiyorsan okuduğun herşey boşa gider..Ahirette de elinde patlar.Bediüzzaman diyor ki;Bir çocuk küçüklüğünde kuvvetli bir iman dersi almazsa,İslamiyetin ve imanın erkanlarını ruhuna alması çok zor olur,yabani düşer.

Özellikle anne-babasını dindar görmezse, yanlız dünyevi fenlerle zihni terbiye olsa daha ziyade yabani olur.Bunun bisürü örneğini ülkemizde görüyoruz.Ben birini örnek vericem;"Celal Şengör" kendisi jeoleji mühendisliği bölümünde profesör ünvanıyla görev yapmaktadır.İstanbul doğumlu bir Türk'tür ve Türk milletine cahil demişliği vardr.Birçok dalda da ödül almıştr.Neyse konuyu uzatmayım bu insan(!) kendi dışkısını yemiş bir insandır(!) Niçin yediniz sorusuna da normalmiş gibi gösterip "bu bir merak meselesidir,merak eden herşeyi dener." demiştir.

Kendisi ateisttir.Ülkemizde bu tarz(illa dışkı yemesi gerekmiyo) insanlar cok var malesef ve bi kısmı ateist bile değil.Velhasıl kelam, önce neyi okuyacağımızı ve nasıl okuyacağımızı iyi bilmeliyiz.

-Vicdanın ziyası,ulum-u diniyedir.Aklın nuru fünun-u medeniyedir.İftirak ettikleri vakitte birincisinden taassub ikincisinden hile tevellüd eder.(Münazarat) Yani sadece din veya bilim ile biryere varılmaz..

Son olarakta şunları belirteyim;Vicdani ve akli olan imani hükümler terbiye ve takviye edilmezse eserleri ve tesirleri zayıflar(RNK)

Din hayatın hayatı hem nuru, hem esası ihya-yı din ile olur şu milletin ihyası.(Sözler)

Cenab-ı Allah Ümmet-i Muhammed'in böyle evlatlarına akıl,fikir,hidayet ve istkamet nasip etsin.Bizlerinde imanını arttırsın inşallah.Amin

Firdevs YORULMAZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Firdevs YORULMAZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim