13 Ağustos 2018, 01:37 - 
Nokta-i Nazar Manzarayı belirler.

Nokta-i Nazar Manzarayı belirler.

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Nokta-i Nazar Manzarayı Belirler.


Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve

 Berekatuhu


Sevgili Kardeşlerim!

Önceki yazılarımda da çokça belirttiğim bir başlıktır bu. Dinimize,Rasulullah(a.s.m.)’a,Sahabelere hatta ve hatta hayatımızdaki her olaya ve her değişikliğe de anlam katıyor bu nokta-i nazar. Sanki dinimizde de müsbet yönde kullanılması gereken bir alet misali. Müsbet yönden kastım İslam’a bir hayat tarzı olarak bakmak gibi yani.Rasulullah(a.s.m.)’a sade bir vatandaş nazarıyla değilde,Cenab-ı Hakk’ın en sevgili kulu nazarıyla bakmak mesela.Belirttiğim üzere İslam’a sadece bir din olarak bakmaktan ziyade bir yaşam tarzı olarak bakmak misali.Evet,bu nokta-i nazar sanki insanın dinini belirliyor gibi.Çünkü yaptığımız nazar nisbetinde gözümüzdeki şeyler ya büyüyor ya küçülüyor. İslam’a bakış açısı sıradan bir din misali tarzında olunca, ameli noktada çok sıkıntılar yaşıyor beşer.Ama bir yaşam tarzı gibi bakmaksa bambaşka bir husus. Neyse lafı fazla uzatmayalım ve direkt konuya giriş yapalım inşAllah.

Aziz Kardeşlerim!

Başlarda belirttiğim gibi nokta-i nazar hayatımızın her yerini her olayını her durumunu hatta bizlerin yaşam tarzını dahi etkilemektedir.Nasıl etkilediğini bahsedersek eğer, nasıl ki Rasulullah(a.s.m.) zamanında müşrikler, putlara heykellere bakış açılarını adeta putları tanrılaştırarak kullandıklarından,putları ilah olarak bellediler. Günümüze de bakılacak olursa, çoğu dinde bu tarzda insanların bakış açılarıyla şekillendi.Buraya kadar nokta-i nazar’ı anladıysak eğer, nokta-i nazarın hadisler üzerindeki etkilerine geçelim.Yoksa sadece nokta-i nazardan da bahsedersek emin olun bu hamur çoook su götürür.

Sıddık Kardeşlerim!

İnsan,kendi hayatında,nokta-i nazarla nasıl pireyi deve yapabiliyorsa, aynı şekilde de hadislere olan bakış açısıda o insanı ehli hakikat yada ehli bida yapabiliyor diyebiliriz.Çünkü hadislerin(ravilerle geliş usulü doğru olmak şartıyla) Rasulullah(a.s.m.)’a ait olanını dahi,bakış açısıyla ona-haşa- ait değilmiş gibi tasavvur etmek,imanını adeta Cenab-ı Mevlan’ın ona verdiği aletle yaralamak gibi birşeydir.Misal olarak bir hadis okuduktan sonra ‘Yani bu hadiste peygamber-yüzbin defa haşa- sapıkmış gibi anlaşılıyor.’diyen insan görünümünde bir hayvana rastladım.Ve sonradan anladım ki o hayvandan aşağı olan şahısın bizlere olan bakış açısı,sanki biz bu hadisleri kabul etmekle peygamberimizi –haşa- aşağılıyormuşuz gibi.Ve en çok kullandıkları cümlelerden biride:’Vallahi peygamberimiz böyle bir şey demez!’.Peki hadis usulüyle günümüze kadar gelmiş ve sahihliği tetkik edilmiş ve çoğu hadis alimi tarafından da kabul görülmüş ve daha nice sebeplerden dolayıda Rasulullah(a.s.m.)’a ait olduğundan emin olunmuş olan hadisleri,ben niye birkaç tane serseri reddediyor diye reddedeyim.İşte bu da bir bakış açısıdır sevgili kardeşlerim.Yani bakış açısını müsbet yöne çevirmektir.Ve bu nokta-i nazarda hakikaten Cenab-ı Mevla’mızın bize bahşettiği en güzel nimetlerden de biridir.Lakin bazı insan görünümündeki hayvandan daha aşağı olan şahıslarda bunu nimeti nikmete çevirmekte gerçektende çok başarılı oluyorlar.Zaten bu yazının başlığıda bu paragrafı özetliyor,yani:’Nokta-i nazar manzarayı belirler.’

Bahtiyar Kardeşlerim!

Beşer denilen şu mahlukat,gerçekten de Allah’ın kitabında belirtildiği üzere zalim ve cahil.Adeta yediği kaba bevl eden misali.Cenab-ı Mevlam insanlara ne güzel duygular,nimetler,uzuvlar daha birçok şeyler bahşetmiş,lakin insan bu nimetleri verene adeta nankörlük etmiş.Hele bizleri İslam dinine çağıran Rasulullah(a.s.m.),adeta bizim en değerliğimizi bize tanıtana karşı yapılan nankörlük,gerçekten de-tövbe etmemek şartıyla- affedilemez bir şey gibi.Nitekim Allah kitabın’da:’Beni seviyorsanız,Rasulümüde seveceksiniz.’diyor.Peki insan sevdiğine karşı nankörlük yapar mı?Bu soruyu da siz kardeşlerimin vicdanına havale ediyorum.

Vefaka ve Cefakar Kardeşlerim!

Cenab-ı Mevlam ve ikin cihanın nuru Rasulullah(a.s.m.) hepimizi nuruyla nurlandırsın ve nurundan ayırmasın inşAllah.Çok zor bir zamanda yaşıyoruz ve en büyük düşmanımızda nefsimiz.Mevlam nefsimizinde şerrinden bizleri muhafaza eylesin.Son olarak medrese notlarından bir söz yazarak yazıma son vermek isterim:’Herşeyin afeti kendi cinsindendir hatta demirin bile.Zira demiri de kendi cinsinden olan eğe törpüler.’.İnsanıda mahveden yine insandır.Vesselam….

 

                                                                                   Eczacı MuratYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim