25 Ocak 2019, 06:55 - 
'Meded ya Geylani(K.S.)!' şirk midir?

'Meded ya Geylani(K.S.)!' şirk midir?

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

'Meded ya Geylani(K.S.)!'Şirk midir?

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Sevgili Kardeşlerim!

Bu tabirin şirk olduğunu iddia edenler genel olarak hadis inkarcıları ve ehli bid'aya mensup bazı fikir babaları.Tabi bunlardan da etkilenen saf kardeşlerimiz de var.Fark edilmesi gereken önemli hususlardan biriyse,bu tarz ifadelere yapılan nokta-i nazar dediğimiz olay.Yani bakış açısı.Öncelikle bakış açısına göre sadece hadisleri değil,herşeyi kendi nazarımıza göre zihinlerimizde şekillendirebiliriz.Yani sadece hadislere veyahut Kur'an-ı Kerim'e değil,herşeye.Yani bakış açısının önemini burada belirtmek isterim.Müşrikler Rasulullah(a.s.m.)'a -haşa- sahtekar nazarıyla baktıklarından ona iman edemediler.Veyahut Kur'an'a -haşa- Rasulullah(a.s.m.)'ın yazdığı kitap dediler ve onun Allah kelamı olduğuna da akıl erdiremediler.Uzun lafın kısası,nokta-i nazarını müsbet yöne çevirmeden sadece menfi nazarlarla olaya nazar ettiler.İşte hadisler olsun Kur'an olsun fıkıh olsun hepsine olan nokta-i nazar çok önemli.Bunu önceki yazılarımda da belirttim.Bu ve bunun benzeri tabirleri, söyleyen kişinin kim olduğuna, o kişinin ahvaline, söylenen zamanın şartlarına bakmaksızın direkt:'Bu şirktir!' damgasını da gözlerinin kırpmadan vurdular bazı fikir babaları.

Aziz Kardeşlerim!

Bizler nasıl bakmalıyız bu tarz cümlelere?Belirtmek isterim ehli sünnet ve'l cemaat'ın bu tarz ifadelere direkt şirk tabirini kullanmamalarında ki en önemli husus,bu cümleleri kuran zatların kim olduklarına da nazar etmeleridir.Bu tarz cümleleri kuran zatlar ehli ilim olan zatlar olunca o zaman işin şekli değişir tabi.Direkt inkar edilmez, aksine ikrar edilir ve bu tarz cümlelerin derinliklerindeki manalar dikkate alınır.Mesela rüyalarında direkt olarak görülen şeyle verilen mana genellikle farklıdır.Bunun gibi de diyebiliriz.O halde bizlerde direkt kalben hüküm vermeyelim.Durumu tahrip etmekten çok tamir edelim inşaAllah.

Misal olarak bir adam, Rasulullah(a.s.m.)'ın sünnetini amele dönüştürmek adına bir cinsi latifeyi sevsin.Ve onunla bir yuva kurmak için kızı anne ve babasından istemeye gitsin.Ama adam tek başına gitsin diyelim.Eğer tek başına giderse kızın babası ve annesi adama:'Evladım senin annen baban yok mu?Yoksa herhangi bir büyüğün yok mu?Onlarda yoksa sana kefil olacak birilerini bul da getir,bizlerde o şekilde kızımızı sana verelim.' diye derler.Kimse bu anne ve babayı yadırgamaz değil mi?Veyahut adamda:'Ben kimseyi aracı etmem'de demez.Çünkü anne baba haklıdır.Bir kefil aralar elbet adam için.

Şimdi misalden hakikate geçelim.Ben kendi şahsım adına kendimi üstün görmüyorum.Eminim ayaklar altında bir halimde vardır.Peki ben bu kadar acizken Cenab-ı Allah'tan af dilemek veyahut bir hacetim için yardım dilemek durumunda neden bir evliya'ül azamı kendime referans etmeyeyim.Yani Allah'tan ihtiyaçlarım için gidilen yolda o zatları kullanarak.Bunun bir sıkıntılı veyahut şirk kokan bir tarafını göremedim.Başta da belirttiğim üzere nokta-i nazar,yani bakış açısı.Bediüzzaman Hazretleri şirkin ne olup olmadığını çok iyi bilen biriydi,o bu tarz tabirlerinde şirk olup olmadığını da hepimizden iyi biliyordu.En önemlisi de niyeti halise sahip bir zattı.Bunu yaşantısıyla da hepimize kanıtlamış biriydi.Niyet demişken,niyet öyle birşeydir ki günahı dahi sevaba kalb edebilir.Mesela savaşta yalan söylemek gibi.Halbuki yalan söylemek kesinlikle caiz değil ama düşmana da silah arkadaşlarının nerede olduğunu söylemekte akıl karı değildir gibi.

Bahtiyar ve Sıddık Kardeşlerim!

Son zamanlarda bana arkadaşlarım niye yazı yazdığımı soruyorlar.Yani niye sürekli birşeyleri belirtme ihtiyacı duyuyorsun diye.Bu paragrafta belirtceğim söz hem bana hem de sizlere inşaAllah güzel bir ders olur diye ümit ediyorum.Ali Bin ebi Talib(R.a.) demiş:'Ne vakit hak ehli batıl hakkında susarsa,batıl ehli kendilerini hak üzere zannederler.'

Kardeşlerim!Allah'ın nuru hepimizin üzerine olsun inşaAllah.Mevlam beni ve sizleri nuruyla nurlandırsın ve nurundan ayırmasın.Vesselam...

                                                                   Eczacı MuratYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim