31 Ekim 2017, 11:32 - 
Gerçekten LA Diye Bilmek

Gerçekten LA Diye Bilmek

Bütün her şey LA demek ile başladı. Oysa bu kelime iki harf ve tek heceden oluşmaktaydı. İmanın en keskin çizgisi, bütün esrarı da buydu. İki harf, tek hece…


Hayatı titreten de oydu. Devleri yere seren de. İlahi emir deki sırda oydu. LA demek, ah bir LA diye bilseydik keşke bizde… Kucaklasaydık onu tamamıyla…  İşte o zaman kurtulurduk belki de, sıyrılırdık, arınır ve durulurduk. Zaten LA da buydu; sıyrılmak, arınmak ve safi olmaktı. Öze dönmekti, katıksız olmaktı.

Cümle LA diyerek başladı ve LA diyerek bitti. O zaman kurtuldu insan. O zaman bulması gerekeni buldu. 

Ne zaman LA demek unutuldu. İşte o anda bütün insanlık yok oldu. Adem LA dediği için insan oldu. Adem’i Adem yapanda işte bu iki harf olmuştu.

LA’nın en büyük karşıtı olan Şirk neydi peki? Şirk ortaktı, eşit olmaktı, paylaşmaktı, denk tutmaktı.  
Şirk fiildi, Müşrik faal. Yani şirki eylem haline getiren yine insandı. Yanlış anlamamak lazım, müşrik Allah yok demiyordu. Yani LA demeyen kimseydi. Allah var ama onun yanında diğer yardımcılarda var diyen kimseydi Müşrik. Yani Allah’ı inkar etmiyordu. Bu gün bazılarımızın yaptığı gibi… 

Allah var diyordu ama Allah’ın yanı sıra birçok şeyi de kabul ediyordu. 

LA dedin mi bir şeyleri sarsacaksın. Bir şeyler hoşnut olmayacak. Birileri seni hep düşman sanacak. LA dedin mi senin varın yoğun Allah olacak. Yaşantın LA olacak ki, sistemlerin hepsini yok sayacaksın. O’ndan gayrı ne varsa hepsini inkar edeceksin, kabul etmeyeceksin. LA dedin mi sistem Allah’ın sistemi olacak, LA dedin mi tek ideolojin ve tek hedefin O olacak. 

Allah var ama ben bu sistemi de kabul ediyorum demek LA demek değil bunu iyi anlamak gerek! İman’ın mahsulü olan tevhid ile şirk işte bu noktada bıçak gibi keskin bir şekilde ayrılacak. 

Hatırla İbrahim a.s.’ı ne demişti: “Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.” (Enam, 79) 

_Her şeyi geride bırak, tüm her şeyi… yalnız O’na yöneler… Yücelerin yücesi olana, Uluların ulusuna… Hüküm koyan tek ve bir olan Allah’a. Sistem de, nizam da, yönetim de O’nun olana yönel. İbrahim a.s. vari, yak tüm gemileri. Sadece O’na ve yalnız O’na güven. _

Hem LA diyip hem de başkaları da var dersen. Başka sistemler de var. O sistemleri de kabul ediyorum, o ideolojileri de benimsiyorum dersen. Bilmen lazım ki LA demek bütün bu taptığın, inandığım şahıs ve sistemleri silmektir. Allah var ve ötürüsü var bunu iyi bir kavrayışla bilmektir. 

İnsanlardan korkmayın! Allah’tan korkun! Ne dedikleri önemli olmayan faniler yüzüne ebedi olan ahreti satmamalı. Yahudiler de Allah’ın yanı sıra bir çok kişi ve sistemi benimsememişler miydi?! 

“İnsanlardan korkmayın, benden korkun. Âyetlerimi az bir bedel karşılığında satmayın. Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.” (Maide, 44) 

Şuraya dikkat: “Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.” (Maide, 44)  

Evet, hem LA diyeceksin, Allah var diyeceksin hem de O’nun hükümlerinden başka hükümleri kabul edip benimseyeceksin. Fazla söz söylemeye gerek kalmıyor aslında. LA demek ne demek unutan bizlere bir serzeniş olsun bu! 

Mekke’nin kara yüzlü adamlarından olan Ebu Cehil de Allah var ancak Lat, Menat ve Uzza da var diyordu. Müşrik ve şirki görmek isteyene en büyük örnek olara bu bile yeter. Müslüman’ım, iman ettik demekle olmuyor. Allah’ı birlemek gerekiyor. Allah’ı birlersen Ebu Bekir vari olursun. Allah’a ortak kimse ve sistemler kabul edersen bu asrın Ebu Cehillerinden olursun. 

Tevhidin zıddı, şirktir. İman’ın zıddı ise küfür. Nasıl imanla küfür bir arada olmaz, Tevhidle de şirk bir arada olmaz. 

Allah bizi tevhid inancını halisane ve hakiki manada kucaklayanlardan kılsın. Kusurlarımız elbette var, yalnız ümidimiz de var! Yüzümüzü tek ve bir olan, göklerin ve yerin ve her ikisi arasında bulunan her şeyin Rabbi olan Allah zatına yöneltsin. Laf-ı Güzaf olsun diye değil hakiki ve halis bir iman ile bizleri kavrasın. 

LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDÜN RASULULLAH

Rahman’ın sonsuz selamı ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ömer AHU HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim