13 Haziran 2017, 14:08 - 
KANAYAN YARAMIZ; TERAVİHLER..

KANAYAN YARAMIZ; TERAVİHLER..

Neden kanıyor neymiş bu yara diyordur belki bu başlığı görenler, yazıma gelin anlatıyorum.

 Evet.. Bu kanayan yaramız formula 3 yarışına girmiş gibi namaz kıldıran imamlarımızın var olması . Maalesef ki büyük camiler veya kendini yetiştirmiş bu işi ciddiye alan imamlar dışında güzel ve tadil-i erkana uygun olarak ağır ağır namaz kıldıran yer ve imam kalmadı artık. Ve en acısı da ne biliyor musunuz? Bu hızlı kıldırılan namazlardan ekseriyetle memnun olan cemaatler var. Hatta geçen günlerde bir kardeşle bu konuyla ilgili konuşup dertleşirken bana söylediği şey şok etti beni. Bir haberde şunu görmüş;  imam namazı yavaş kıldırdığı için müftülüğe şikayete gidenler olmuş :/. Yahu ne oluyor size ey kardeşlerim! Dinin direği olan bir ibadetin baştan savma ve ruhunu öldürecek bir şekilde eda edilmesine gönlünüz nasıl razı geliyor. Bir de bundan memnun olup aksi yapılınca şikayet edebiliyorsunuz? Vallahi aklım ermiyor güzel kardeşlerim.


 Üstüne üstlük miraç hadisesinde (bilenleriniz vardır belki) Efendimiz namaz emredilince Cibril-i Emin tavsiyesiyle Allah'ın huzuruna defalarca gidip en sonunda 5 vakte indirilmesini sağlıyor. Daha Cebrail aleyhisselam tekrar git diyecek oluyor ki Efendimiz "Yüzüm kalmadı." diyor. Şimdi anlıyorum Cebrail aleyhisselamı.. Daha 5 vakte özenmezken nasıl teravihin tadına varabiliriz, öyle değil mi?

 Bakınız benim evimin çevresinde 2 cami bir de teravih kıldıran bir yurt var. Hem de hafızlık yurdu.. Ben hiçbirine gidemiyorum çünkü namazda huzur duymak yerine o hız, kıraat ve mahreç bozukluğu ile Kur'an ayetlerine yapılan eziyet sebebiyle canım yanıyor. Namaz kıldığımı hissedemiyorum. Yahu imam abilerim, hocalarım. Lütfen işinizi hakkıyla yapın. Ben değil, yüce Kur'an söylüyor. Rabbim, güzel iş yapanları severim diyor. İslamiyetin temelini teşkil eden bu ibadete, bu emre dikkat etmezsek dinimiz nasıl sağlam ve bütün kalır. Temel çürük olursa bir yapı sağlam kalır mı. Bir binanın direklerini yıksanız o bina ayakta durabilir mi? Allah aşkı için merhamet edin kıldığınız namaza, onun da bir ruhu var, namazı incitiyorsunuz, farkında mısınız?

 Belki yazıları her yerde paylaşılan, çok bilinen bir kimse olmayabilirim. Ama en azından sesimi birkaç vicdanlı insana duyurarak buna vesile olmak ben de tepkimi dile getirmek istiyorum. Gerekirse diyanet bile bu işe el atmalı, doğru namaz, doğru Kur'an okuyuşu, doğru makam ile ilgili seminerler verilmeli. Denetimler daha sıklaştırılmalı, teravihlerde habersiz müfettişler gönderilerek rezalet yerinde tesbit edilmeli. Bu işi yapacak ve yetiştirilme aşamasındaki imam adayı kardeşlerimizin eğitimleri daha geliştirilmeli. Din hafife alınıp ihmal edildikçe toplumdaki ahlak yozlaşması artar ve hiç ilerleyemeyiz. Maalesef ki imam olduğu halde Kur'anı mahreçlerine uygun okumayan ve berbat edenler var... İlmihâl gibi temel bilgiler dahilinde olan tadil-i erkana riayet edilmiyor.

 Bu kusurun dini hayatımızda ne büyük bir ihmal olduğu inşaAllah fark edilir. İnşaAllah yetkililer bunu görüp bir şeyler yapar, bu duruma el atarlar. Gerçekten manevi yaşamımızda bu durum büyük bir yaramızdır. 

Fark edilip müdahale edilmesi duam ile,

Ramazan'ınız hayır ve bereketli olsun..


Araştırmacı- Yazar

Gülnihal Elif KitapçıYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gülnihal Elif KİTAPÇI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim