15 Şubat 2017, 19:20 - 
Sevgililer Günü

Sevgililer Günü

Yine bir sevgililer günü akşamıydı,

Onlarca seyyar çiçek satıcıları vardı etrafta, insanlar bukle bukle çiçekler, büyük demetlerde güller ile dolaşıyordu cadde ve sokaklarda. Ben ise koşar gibi yürüyor, sağa sola yön değiştirmelerle ilerliyordum kalabalık Kızılay caddelerinde. Durağa vardığımda her zamankinden daha heyecanlıydım ve korkuyordum; kaçırmış olabileceğimi düşündüğümde otobüsü. Neyse ki çok beklemedim. her zamankinden daha da erken geldi, belki de bu özel gün için işlerimi kolaylaştırıyordu Yaradan.

Alelacele bindim, bir yandan telefonumu yokluyor, arayan var mı diye bakıyor, öte yandan tıkanan trafiğin gecikmeme sebebiyet vereceği kaygısını taşıyordum. Kalabalık ile yoğrulan yolculuk geç kalmanın da etkisiyle beni bunaltmış, daralmıştım ki evimin hemen karşısındaki durakta açılıverdi kapılar. İner inmez karşı köşedeki bakkala koştum; 2 ekmek, 1 küçük yoğurt birde bizim ufaklığa sevdiği atıştırmalığı alıp evin yolunu tuttum. O sırada telefonum çaldı, arayan kişi “Akşamki programın saatini soruyordu”. 

Eve vardığım da kapının açılmasıyla beraber selam verip içeri girdim, “Hoş geldin baba” demesini yeni öğrenen oğlumu kucaklayıp öptüm ve üzerimi değiştirmek için acele etmeye başladım. Bir yan dan da eşime “Birazdan arkadaşlar ile görüşeceğiz, Hafta sonu bir hak dostu komşu ilimize ziyarete geliyormuş, bizlerde gidip kendisini görmeyi, nasihatlerini dinleyip bir hayır duasını almayı murad ediyoruz. Toplanıp kim gelecek ne zaman gideceğiz’ in ayrıntılarını konuşacağız, yemeğe kalamayacağım döndüğümde yerim” diyordum. Yani bunun içindi bütün acelem, sahte günler, uydurma etkinlikler ile ilgilenmiyordum.

Kökeni Katolik inanışına dayanan “Aziz Valentin Günü” batıda hoş karşılanan,derin çığırtkanlıklar yapılıp sevimli gösterilen bir gün olması, Ülkemizde de her geçen sene daha da çok kabul görmesini sağladı. Medyanın önderliğini yaptığı bu tür faaliyetler esasında hoş karşılanacak şeyler değildir. Sevgililer günü temalı haberler yapıp, insanların o güne olan ilgilerini artırmayı hedefleyen kitleler özendiricilik başta olmak üzere israf, maddi sıkıntı ve insanlarda manevi tahribatlara sebebiyet veriyorlar. 
Bugün bizler Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.a.v)’in ahlakı ile ahlâklanabilmiş bir toplum olsa idik, geçirdiğimiz her günü sevgililer günü bilir, sevgimizi ve sevildiğimizi her daim anlardık. Hediye alıp karşındakini memnun etmeyi, Efendimizin Sünnet-i Seniyyesinden olduğunu düşünerek yapacak olsak, hem ecir kazanır hem de ziyadesiyle keyfiyet duyardık. Yaradan Kur’an da "Allah`ın Resûlünde sizin için kendisine uyulacak en güzel örnek ve nümûneler vardır." (El-Ahzâb, 21) diye bildiriyor. Efendimiz de Hadis-i Şerifinde “ Ziyaretleşin, hediyeleşin, çünkü ziyaret sevgiyi perçinler, hediye de kalpteki kötü duyguları söker atar” buyuruyor. 

Teknoloji çağının zirve yaptığı Ahir zaman da; Din, Aile, Örf ve Kültür kavramları üzerinde durulmuyor. Ulaşım kolaylaştı ama ziyaret yapılmıyor, Bol internet paketli ve binlerce dakika yüklü cep telefonları elden düşmüyor ama hatırlar sorulmuyor, “Gönlümden Koptu” cümleleri ise geride kaldı. Toplumumuzun ortak değerlerine hep birlikte sahip çıkmalı, Dini mübin-i İslam’ ı yaşamaya gayret göstermeli Efendimizin Sünnetlerine (Yaşantısı, ahlakı ve açtığı yola) bağlı kalarak Mümince bir hayat sürmeliyiz.

 Aman efendim bir sevgililer günün den buralara nasıl geldin diye soracaklar da çıkacaktır elbet, Helalinin her gün sevgili olduğu günlerden, bir yılda bir güne sıkıştırdığımız sevgililer günü'ne nasıl geldiysek öyle geldim.

 Vesselam.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ümit CABBAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim