20 Ekim 2016, 12:19 - 
Çağımızın Evlilikleri Neden Kısa Sürüyor?

Çağımızın Evlilikleri Neden Kısa Sürüyor?

Dünyadaki genel eğilimlere bakıldığında istatistikler, evlenme oranlarının azaldığını, boşanma oranlarının arttığını, üreme oranının (çocuk sayısının) düştüğünü, evlenme yaşının yükseldiğini, birlikte yaşama oranlarının ise artış gösterdiğini bilgilendirmektedir.

 Boşanmalar en çok evliliğin ilk yılında meydana geliyor ve tüm boşanmaların yüzde 50’den fazlası evliliğin ilk 7 yılında gerçekleşmektedir.

Boşanmanın Başlıca Sebepleri

Merkez İstastistik Bürosu (CBS) gösterdiği rakamlara göre, Hollanda’da yılda 35.000 ile 40.000 arasında boşanmalar gerçekleştiriliyor. 1998 yılından itibaren Hollanda'da Müslüman toplumda boşanma sayısı büyük ölçüde arttı. Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, Faslılar arasında, % 66 boşanma yüzdesi sabit ve Türkler arasında % 38 . İstatistiklerde boşanma nedenleri arasında en fazla görülen durum eşlerin yüzde 56'nin karakter çarpışması ve yüzde 62'nin iletişim sorunu ile boşandığı görülür. Diğer nedenler ise, aldatma, eşinin aile baskısı, kötü alışkanlıklar (alkol, esrar), sorumsuzluklar, cinsel ve maddi sorunlar ön plandadır.

Eskiyle günümüz arası boşanma sebepleri

I. Günümüzde boşanma oranlarının artmasında, mahremiyet duygusunun kaybedilmesi ile eşler arasındaki ilişki sınırlarının genişlemesinin büyük payı vardır. Son yıllarda sosyal medyada bekar ve evli bireylerin karşı cinsle duygusal ya da cinsel ilişki kurma eğilimi arttı. Sosyal medya yaygın ve yanlış kullanılmasından dolayı ahlaki normlarımız çitti şekilde tahribata yol açtı diyebiliriz.

Maalesef bekar bireyler, sosyal medya aracılığıyla yeterince birbirlerini tanımadan gerçekleştirilen evliliklerin ömrünün de çoğunlukla kısa olduğunu bilincini taşımıyorlar. Aynı şekilde evli bireylerde de sosyal medya aracılığıyla karşı cinsle tanışma ve görüşmenin artmış olması evlilik birliğinin bozulmasına ve boşanmalara neden olabiliyor.

II. Şu anda boşanmaların artış sebeplerindeki farklılıklardan biri ise geniş ailenin zayıflaması. Daha önce kadınla erkek evlendiğinde, biri hata yaptığında hakem durumundaki aile büyükleri vardı, onlar devreye giriyorlardı, geniş ailelerde "Kızım öyle değil böyle yap, oğlum öyle değil böyle yap." diye rehberlik ediyorlardı, evlilik problemleri büyümeden çözülüyordu. Şimdi aile bağları zayıfladı, çiftler hep yalnız kalıyor, problemleri olduğunda ailede danışacakları bir rehberleri yok.

III. Maalesef çiftler evlilik sorunlarını kabul etmediği için çözüme de gidilmiyor. İlişkinin her boyutunda evlilik danışmanlığına başvurabilirler ama kültürümüzde genellikle son noktalara geldikleri zaman yani boşanma sözcukları sarf edilmeye başlandıktan sonra danışmanlığa başvurduklarını görmekteyim. Oysa çoğu çift için bu noktadan sonra geç kalınmış olabiliyor.

IV. Evlilik olgunluğu dediğimiz bir şey var. Araba kullanmak için ehliyet olgunluğu varsa evlilik olgunluğu da var. Evlilik olgunluğunun oluşması için kişinin evlilikle ilgili bencil duygularını gidermesi gerekiyor. Bencil kişiler evlilikte başarılı olamıyor. Evlilikte en çok sorun yaşayanlar bencillik yapan kişilerdir, alttan almayı bilmiyorlar ve ilişki yönetimini yapamıyorlar. Hep kendi şartlarına uyulmasını istiyorlar, karşı tarafın şartlarını ve ihtiyaçlarını anlamıyorlar, evlilikteki en temel yapı olan empatiyi başaramıyorlar.

 

Boşanma ve Çocuk

Boşanmada, çocuklardan sonra en büyük bedeli ödeyen taraf kadındır. Hem annelik duygusu, hem sosyal nedenler hem de psikolojik yapısı nedeniyle, boşanma kadını erkekten çok yıpratır. Boşanma sonrası yaşanan en belirgin psikolojik rahatsızlık olan depresyon, kadınlarda erkeklere göre iki üç kat daha fazla görülüyor. Depresyon kadınlarda doğrudan, erkeklerde ise kendini içkiye sigara verme, sınırlılık, unutkanlık gibi dolaylı yani örtülü biçimde yaşanır.

Maalesef boşanma olduktan bir süre sonra bellirli psikolojik ve sosyal sorunlar ortaya çıktığı zaman bir danışmana gidiliyor. Bu rahatsızlık boşanma öncesinden kaynaklanan ve daha sonra ortaya çıkan sorunlar oluyor. Artı boşanandıktan sonra çocuklarla olan sorunlar artabiliyor.

Boşanmış ebeveynlerin çocukları sağlam ailelerden gelen çocuklardan iki katı kadar sorunlar ortaya çıkıyor.

Boşanmış ebeveyenlerin çocukları bu gibi sorunları içeriyor;

 

•          Saldırgan davranışlar, vandalizm, madde bağımlılığı (sigara, uyuşturucu, içki)

•          Kaygı ve düşük benlik saygısı

•          Okulda sorunlar ve eğitim düzeylerinin daha düşük olması

•          Depresyon daha büyük bir risk

•          Anne-baba ve çocuklar arasındaki zayıf ilişki, özellikle baba

 

Öneriler

Ailede yaşanan sorunların boşanma ile noktalanmaması için bireylere aile olma bilincinin kazandırılması, sorunlarını neden kaynakladığını, nasıl çözüleceği, ailede kriz yöntemi gibi konularda eğitim verilmesi çok önemlidir. Çünkü eşleri boşanma aşamasına getiren tek bir nedenden bahsetmek mümkün değildir. Boşanma, bir sürecin sonunda gelinen noktadır.

Bu yüzden çiftlerin, boşanmaya aşamasına gelmeden sorunlarını çözmeyi öğrenmesi, boşanmaya neden olucak iletişim hatalarının farkına varması gerekir.

 

Her kriz çiftlerin birbirleriyle olan bağlarını güçlendirmek için sunulmuş bir fırsat demek. Problemli evliliklerde eşler kaçmak yerine birlikte sorun çözmeyi tercih etmeliler.

Krizleri fırsata çevirmek dileğiyle..

 

Esma KÜÇÜK ( Psikolojik Sosyal Danışman)

Tlf: 06- 17 59 29 70

info@compasscare.nl

http://www.facebook.com/CompassCarePsikolojikDanismanlik

htttp://www.compasscare.nl

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Esma KÜÇÜK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim