15 Ağustos 2016, 14:20 - 
Özgüven Eksikliği Hakkında Merak Edilenler

Özgüven Eksikliği Hakkında Merak Edilenler

Özgüven nedir?


Özgüven temelde kişinin olan güvenidir. Kişinin eline attığı işi başarabileceğini olan inancıdır, kendine olan saygısıdır, kendine olan sevgidir, yani bütün bunların bir bütünüdür. Özgüvenli olan kişi topluluk içinde rahatça hareket eder, kendini rahatça ifade eder, birtakım işlere daha rahatça atılır, kendine olan inancı yüksektir.

 

Özgüven eksikliği nelerden kaynaklanabilir?

Bunları bir kaç maddede sıralayabiliriz.

1. Birincisi yetiştiği ailedeki tutumlar oldukça önemlidir kişinin özgüveni için. Ailedeki gördüğü tutum 'Sen yapamazsın, Sen edemezsin, Aptalsın, Beceriksizsin, Sen zaten hiç birşeyden anlamazsın, gibi kalıplarla büyüyen bir çocuğun ileride özgüven sahibi olmasını beklemek biraz zordur, çünkü hep o kalıplar kişide yerleşmiş olucaktır.

2. Yada okulda arkadaşları tarafından Bullying (Akran Zorbalığı) dediğimiz alaya uğrayan, aşağılanan, hor görülen çocuklarda özgüven eksikliği görülür. Bu anlamda ailenin ve çevrenin rolü kişinin özgüveninde çok büyüktür. Aile çocuğa güvenirse, desteklerse, hata yaptığında bile arkasında durursa, çocuğun özgüveni gelişecektir ve ileride özgüvenli bir birey olucaktır. Hata yaptığında arkasında durmakta şunu kast etmek istiyorum, tabiki hatasını söyleyecek ve doğrusu göstereceğiz. Hatasıyla kişiliğini ayırt etmek, yani hata yaptığı için o kötü bir çocuk değil, sadece hatalı bir davranış yaptı. Bu davranış düzeltilebilir. Ama o çocuk kötü, yetersiz, aptal, salak değildir.

Ailede özgüvenli bir çocuğun yetişmesi için vermesi gereken mesaj budur. ‘Hata yapabilirsin, hepimiz hata yapıyoruz, ama bu sen değersizsin demek değildir’. Özgüvenin temelinde çünkü değersizlik algısı yatar. Kişi kendini değersiz ve yetersiz hisseder.

 

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven eksikliği çeken kişilerde öncelikle benim çalışmalarımda yaptığım şey, davranışlarıyla kişinin kendi verdiği şey ayrıştırmaya çalışmak. Yani bu değersizlik şemasını yarattığı ‘Ben hata yapıyorum oyuzden değersizim’ şemasını kırmak. Hayır, sen insan olduğun için hata yapıyorsun, ama aynı zamanda insan olduğun için değerlisin, biriciksin ve özelsin. Bunu aşılamaya çalışırım. Çünkü bunu aşıladığınız noktada yavaş yavaş yaptığı davranışları daha objektif bakmaya başlar. Başkalarında hata yaptığını görmeye başlar. Şunu eklemek istiyorum, özgüven eksikliği olan kişiler başkaların mükemmel olarak görme eğilimindedir, yani bir onlar hata yapıyordur ama başkaları mükemmeldir diye düşünürler. Fakat böyle birşey yok, herkesin doğruları ve yanlışları, herkesin hataları ve iyi tarafları vardır. Kişinin bunu görmesi gerekir ve kendi iyi taraflarını kabul etmesi gerekir. Birde özgüvenliği olan kişiler kendilerinin iyi taraflarını görmezler. Bizim burda amacımız kişinin iyi tarafını görmesine yardımcı olmak, onları daha fazla büyütmesine, öne çıkarmasına ve içselleştirmesine yardımcı olmaktır.

Kendimizle barışık olmamız ve potansiyelimizi geliştirmemiz dileğiyle..

 

Esma KÜÇÜK ( Psikolojik sosyal danışman/terapist)

Tlf: 00316- 17 59 29 70

info@compasscare.nl

http://www.facebook.com/CompasscarePsikolojikDanışmanlık

htttp://www.compasscare.nl

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Esma KÜÇÜK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim