19 Temmuz 2016, 12:00 - 
Türkiye’ye Başkandan Ziyade İslam Dünyasına Bir Baş Lazım

Türkiye’ye Başkandan Ziyade İslam Dünyasına Bir Baş Lazım

Türkiye’ye Başkandan Ziyade İslam Dünyasına Bir Baş Lazım

Müslüman olmak başka, mümin olmak başkadır. Müslüman olmak bir okulu kazanmak, ona kayıt yaptırmak gibidir. Mümin olmak ise o okulun neticesinde başarılı bir diploma almaktır. Okulun hakkını verdiğini gösterir noktaya gelmektir.

Hucurat suresinin 14. ayetinde: “Bedevîler ‘Biz Mümin olduk’ dediler. De ki: Siz iman etmediniz, ama ‘Müslüman olduk’ deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi.” der.

İnancımızda adını sıklıkla telaffuz ettiğimiz ancak içerik manasını ihmal ettiğimiz iman, mümin gibi ifadeler emin olmak, emniyetli olmak, emniyette olmak temellerinde durur.

İslam dininin Peygamberi daha Peygamber olmadan dahi Muhammedü’l-Emin sıfatıyla anılırdı ki bu hal onun her daim Mümin olduğunun kayıtlara geçmiş halidir.

Bir insan Mümin ise elinden, dilinden, fikrinden, nefsinden diğer bütün insanlık emindir, emniyettedir. Çünkü Mümin iyiliğin, güzelliğin, doğrunun yanındadır… Çünkü Mümin kötülüğün, çirkinliğin, yanlışın karşısındadır. Yüce Kur’an Mümini böyle tarif eder.

Bir belde Mümin beldesi ise o belde emin bir beldedir. Yardım eli, tatlı dili, hüsnüniyeti ve emin iffeti ile huzur ve refah ordadır. Oraya selam veren herkes cennet insanlarıyla buluştuğunu hisseder.

Olması gereken bu iken gelgelelim şimdi bize…

Bugün yaşadığımız coğrafya üzerinde bizden olmayanların sinsice ama ustalıkla dokunuşları neticesinde şifrelerimiz çözülmüş. Emniyet limanlarımız bir bir yıkılmış. Bizden olmayanların alkışlarıyla gladyatörler gibi kardeşler gırtlak gırtlağa kardeş etiyle beslenir olmuş.

Yüzyıllardır birlikte yaşadığımız topraklarda biz olmayı öğrenmişken şimdi sen’i ben’i öğretmişler. Kör gözlerimiz, sağır kulaklarımız bilmez ki bizden olmayanlar kendi içlerinde bizdir. Senden benden istifade edip yol buluyorlar.

Tabi her laneti bizden olmayanlara okuyacak değiliz. Hep suç bizden olmayanlarda değil, bizi yakıp yıkan bir nazar vardır. Bizdenmiş gibi görünenler var. Hatta tohumu bu toprakta olduğu halde bizden olamayanlar var. Satılmışlar var. Sahtekârlar var. Ismarlanmışlar var. Yetiştirmeler var. Hâsılı her koldan taarruz halindeler.

Kur’an’da Mümin olmanın çerçevesi net bir şekilde çizilmiş olduğu halde her güruh Müminlik tarifiyle kimi üstüne bomba giyip meydanlarda kendini infilak ettiriyor. Kimi silah elinde ötekileştirdiklerini kâfir diye itham edip tetiğe dokunmakta, insanlık dışı yöntemlerle canlar alıyor… Kimi hurafeleri toplayıp yedirebildiği kadarıyla din buyruklarının aslını tahrifle meşgul… Kimi din ticaretine kapılmış, ahiretini kazanmaya çalışanlardan ne kadar kazanabilirim’in derdinde. Kimi inanç sömürüsüyle mankurtlaştırdığı kalabalıklardan edindiği güçle nizama kendi çıkarınca ayar vermekte, sinsilik peşinde…

Kim bunlar? Kendini hak, gayrısını batıl bilen bu güruhlar kim?

Biz Müslümanız derler… Dinimiz kullarına “Ben Müslümanım diyene kâfir deme.” diyor. Bu husus kalbi bir şey… Mutlak bilgi Allah’a ait. Evet de Müslümana baksan tarif yanlış, tarife baksan Müslüman yanlış… Şimdi çık işin içinden.

Fakat bu açık münafıklığın, fitnenin hâsılı bütün kötü emellerin de kapısı olmuş.

Hele günümüzde kim kime dumduma. Her çeşit melanet alkış buluyor. Adam İslam adını kullanarak İslam ve insanlık dışı her haltı yiyor. Değil cenneti kazanmak, dünyayı cehenneme çeviriyor. Bir de ya kılığını ya da kılıfını uydurarak pişkin pişkin İslam adına yaptım demiyor mu?

Bu pervasızlığın bir başka sebebi daha var: Başsızlık… Başsızlık… Başsızlık…

Türkiye’ye başkandan ziyade İslam dünyasına bir baş lazım… İslam dünyasının sesini duyan bir kulağa, kulakları tek ama doğru, tek ama güzel, tek ama iyi olanı işiteceği güçlü bir sese ihtiyacı var. Güçlü bir otoriteye ihtiyaç var.

Bizden olmayanlar o başı bizden almadan İslam coğrafyasında istedikleri gibi ameliyat yapamazlardı. Aldılar ve yaptılar. O menfur güruhlar o başı bizden almadan her bir pisliği İslam’ın içine sokuşturamazlardı. Aldılar ve sokuşturdular.

Zaman kirletilmiş İslam’ı, kirlettiğimiz İslam’ı tarifteki mümin sıfatlarla yiğit düştüğü yerden kalkar misali yeniden baş tacı yapma zamanı, küllerden yeniden hisar yapma zamanı…

İslam’ı Müslüman adını kullananlar batırdı, adı Mümin olanlar kurtaracak inşallah…

Allah’ın Nusret eli üzerimizden eksik olmasın…

Ahmet ÇİÇEK

ahmtcick@hotmail.com   

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ahmet ÇİÇEK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim