16 Ağustos 2019, 12:57 - 
Kadınlar Çalışmalı mı?

Kadınlar Çalışmalı mı?

Şunu baştan belirtelim ki; çocukları ve eviyle ilgilenen, onlara değer veren, zamanını paylaşan erkeklerin eşleri kendi içlerindearayış içine girmez.

 Duygusal değersizlik çoğu sorunun başlangıcıdır. Çünkü bir kadın için çalışmayı istemek, ya evdeki maddi sıkıntı içindir veya evdeki güvensiz ilişki yüzündendir. Değer bulmadığı ve maddi/manevi emniyetsiz bir ortam kadını çalışmaya sürükler. Erkekler, özellikle de kendini gelenekçi/dindar diye tanımlayanlar gelenekleri, ayet ve hadisleri kullanıp kadınları baskılamayı kolay yol olarak seçmişlerdir. Böylece eşe ve aileye emek etmeye gerek kalmadan, şahsi istediklerini kadınlara kolayca yaptırırlar. Sorumluluktan kaçan erkeklerde kadına bu tür baskılar daha çoktur. 

Çünkü kendi içlerinde hissettikleri değersizliklerini eşine yansıtmak için canı istediğinde evde kavga çıkarıp huzur bozma özgürlüğünü bu kanalla da garantilerler. Özellikle kadının da yaşadığı kültüre dair belli bilinç alt yapısı yoksa bu oyuna kolay gelir. Peygamber Efendimizin eşleri aktif ve meslek sahibi olan kişilikli, hakkını arayan, gerektiğinde tartışan ve araştıran kadınlardı. Peygamber olmasına rağmen eş konumunda itirazları da vardır. Kendi içsel iniş çıkışları sebebiyle kadının itirazını farklı yorumlayan, kendi egosunu tatmin etmek için farklı fikre tahammül edemeyen, bu farklılığı aile huzursuzluğuna veya eşinin kötü olduğuna bağlayan erkekler oldukça fazladır. Yine bu farklılığı gurur yapıp eşine kafayı takan, uğraşan erkek de çoktur.

Burada önemli olan kadına çalışmak, üretmek adına kaliteli imkan ve ortamlar sunmaktır. Kadıni evde yok saymak yahut eve hapsetmek çözüm değil, aksine sosyolojik ve psikolojik ciddi bir sorundur. Bir mekana bağımlı yaşamak, insan fıtratına da aykırıdır. Erkeklerin diğer bir oyunu da kadının kadınlığına değil anneliğine odaklanmasını sağlamaktır. Anneliği öne çıkararak kadını cepte tutmak niyetiyle kendine olan güvenini zedelemek erkeğin işine gelir. Aslında kadın mutlu ve huzurlu olursa aynı ölçüde iyi, kaliteli, özverili bir anne de olacaktır. Bunun için de eşiyle uyumlu bir ilişkiye, evde değer görmeye ihtiyacı vardır. Aile içi sorunlarının erkek ve kadın cephesinde bir çok basamakları vardır. Her ne kadar bu yazıda genelleme üzerinden gitsek de, bu konu detay ele alınmalıdır. Ancak Kadının mutlu ve huzurlu olmasından ürken, aslında kendiyle sorunu olan erkeklerdir ve evde bir bahaneyle sürekli sorun çıkarıp eşine değer vermekten kasten kaçınırlar. Ve çoğu da dışarıda harika bir insanı oynarken, evde eşine kafayı takıp huzur vermemeye adeta yemin etmiş gibidir. Halk arasında da bunlara "el iyisi" denir.

Erkek olmak doğuştandır, belki toplumsal kolaylıkları da vardır ama "adam"lık erkek olmaktan farklıdır. Adamlık, sorumluluk duygusu ve bilinci, değer sahibi olmaya bağlıdır. Çoğu kadının evliliğini sürdürme sebebi eşinin ''adam'' oluşuyla ilgili değil, sadece mecburiyettendir. Her kadın, bir "adama" denk gelecek kadar şanslı olmadığı için, kadınların meslek sahibi olup çalışması ve ayakları üstünde durması, gerekirse kadın olarak "adam" gibi yaşaması artık şarttır. Çünkü adamlık cinsiyetle değil, haysiyetle olur.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim