21 Mayıs 2016, 14:13 - 
EN ÇOK GENÇLER  İNTİHARA  KALKIŞIYOR..

EN ÇOK GENÇLER İNTİHARA KALKIŞIYOR..

Gencin kendi hayatına son vermesi, ölenin geride kalan yakınları için son derece acı verici bir olaydır.

Gencin kendi hayatına son vermesi, ölenin geride kalan yakınları için son derece acı verici bir olaydır. Birçok kişi, çocuk ve gençlerde intihar oluşmaz düşünüyor. Fakat ergenlik yılları diğer hayat dönemlerine oranla intiharın daha çok yaşandığı bir dönemdir.

Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, Hollanda’da gençler arasındaki en yaygın ikinci ölüm sebebi ise intihar. 2014 Ruh Sağlığı Atlası raporunda dünya genelinde her yıl 900 bin kişi intihar ediyor ve gençler arasındaki en yaygın ikinci ölüm sebebi intihar. İntihar eden gençler arasında erkeklerin oranı kızlarınkinden fazla görülmektedir.

Gençler neden intihar ederler?

Ümitsiz duygulardan kaçmak için; diğer kişilerin davranışlarını ya da durumlarını değiştirmek istediği için; intihar çoğunlukla arkadaşlarınca dışlanma, damgalanma ve itibar kaybı ya da anne ve/veya babayı cezalandırma amacı taşımaktadır.

Dayanılmaz durumlardan kaçmak istediği için; aile baskısı, aile içi sorunlar ve huzursuzluklar, çoğunlukla gençlerin intihar etmelerine neden olmaktadır.

Dikkat çekmek istediği için; aileler intihardan bahseden genci ciddiye almalıdır. İntihara eğilimli her genç, en az bir kere bunu söylemiştir.

Ölen birine eşlik etmek istediği için; sevdiklerini kaybetmeye dayanamadığı bir zamanda da intihar girişiminde bulunabilir.

Cezadan kaçmak istediği için; ailede ağır baskı, fiziki/cinsel ihmal ve istismara maruz kalma, gençleri intihara sürüklemektedir.

Sorumluluklarından kaçmak istediği için; gençler başa çıkmadıkları problemlerini çözemediği ve yardım alabileceği, kişi ya da kişilere ulaşamadığı için kaçış yolu olarak ölümü tercih etmektedir. Sıkıntılarını ifade edebilecekleri, aktarabilecekleri alanlar bulamayan gençler kendi iç dünyalarında sıkışmakta ve yardım arayışına girmektedirler.

Duygularına karşılık alamadığı için; ergenlik duyguların en yoğun yaşandığı dönemdir ve genç kimlik arayışı içindedir. Henüz kimliğini bulamamış gençler, ailede bulamadığı sevgi ve ilgiyi karşı cinste ararlar. Duygularına karşılık alamadığı zamanlarda, sevgi yoksunluklarını, ölümü tercih ederek ifade etmişlerdir.

Peki, bir kişinin intihar girişiminde bulunacağını anlamanın yolları var mıdır?

İntihara eğilimli gençlerin uyarıcı bazı bellirtiler verirler. Çoğu konuşur ve ipucu verir. İntihar edeceğini söyleyen her genç intihar etmeyebilir ama her söylediğinde ciddiye alınmalı ve takip edilmelidir.

·         Kendini öldürmekten ya da ölümden bahsediyorsa,

·         Ölüm ya da intiharla ilgili şeyler okuyorsa, yazıyorsa,

·         Değersiz ya da çaresiz hissettiğini söylüyorsa,

·         Sürekli sıkıldığını söylüyorsa,

·         Kişilik değişiklikleri ortaya çıktıysa,

·         Arkadaşlarından ve aile üyelerinden uzaklaştıysa,

·         Dikkatini odaklamakta zorluk çekiyorsa,

·         İsyankar ve şiddet içeren davranışlar göstermeye başladıysa,

·         Okul başarısı düştüyse, okulda problemler yaşıyorsa, arkadaşlarıyla çıkmak gibi alışkanlıklarında değişiklikler olduysa.

·         Dış görünüşüne ilgi göstermiyorsa birey intihar riski altında olabilir.

Ayrıca intihar etmeyi düşünen gençlerin aslında sosyal medya hesaplarında önemli ipuçları veriyor. Çocuğunuzun sosyal medyada intihar düşüncesini ifade etmesi, vasiyetini açıklaması sanki uzak bir yolculuğa gidecekmiş gibi elveda mesajları yazması, olumsuz, karamsar duygularından bahsetmesi intihar öncesi dikkate alınması gereken önemli ipuçlardır. Bu tür mesajlar fark edildiği an müdahale edilmelidir.

İntihar edeceğini söyleyen biri nasıl vazgeçirilebilir?

Genç danışmanlığına katılan danışanlarım arasında intihar girişiminde bulunmuş gençlerle seanslar yapıyoruz. Bu genc danışanlarımın ortak duygusu nedir biliyormusunuz?  'Beni kimse anlamiyor' duygusu... İntihar düşüncesi olan gençlerle iletişime geçerken öncelikle ve özellikle yargılayıcı ve suçlayıcı ifadeler kaçınmak gerekir. Bu kişinin 'Beni kimse anlamıyor' duygusunu pekiştirerek daha fazla yanlızlaşmasına ve çaresizlik duygusunu derinden hissetmesine neden olur.

Çoğunlukla gençlerin problemlerini veya şikayetlerini dikkatlice dinlemeyiz. Onların problemlerini ya nasihatler vererek çözmeye, ya ilgisiz birkaç sözcük ile geçiştirmeye bazen de kızıp azarlayarak onları sindirerek halletmeye çalışırız.

Halbuki gencin gerçek ihtiyacı, onu sadece dikkatlice dinlemek ve konuşmaktır. Bu konuşma onları değerlendirme, yargılama ve benzeri tavırlar taşımadan yapılması, onunla yakın ve sıcak ilişki kurmaya yönelik olması şartıyla yapılmalı.

En doğru yöntem örneğin; "seni anlıyorum, fakat bunun daha doğru bir çözümü bulunabilir..... gibi ifadelerle bir profesyonel yardım almaya ikna edilmesidir. Psikiyatriste başvurarak ilaç tedavisi ile gencin intihar riskini azaltılmaya çalışırken, bir yandan da terapi ile altta neden ya da nedenlere yoğunlaşarak çalışılmalıdır.

Ayriyetten önleyici olarak danışmanlardan intihar eğilimi olan gence kaygı ve gerilimi ile baş edebilmesi için gevşeme tekniklerini ve kendine güvenini desteklemek için güvenli davranış tekniklerini öğretmek, kontrol becerisi, stres yönetimi gibi yaşam becelerinin geliştirilmesi için destek alabilir.

Intihar, ölümcül ama önlenebilen bir sorundur. Bu sorunu önleyebilmek dileğiyle.

Esma KÜÇÜK ( Psikolojik sosyal danışman/terapist)

Tlf: 06- 17 59 29 70

info@compasscare.nl

http://www.facebook.com/CompassCare-PsikoSosyal-Danışmanlık

htttp://www.compasscare.nlYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Esma KÜÇÜK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim