19 Mayıs 2016, 18:20 - 
İslâmî Düğün Nasıl Olur?

İslâmî Düğün Nasıl Olur?

Düğün sezonu açılmışken ; nelere dikkat etmeliyiz?

Düğün sezonu açılmışken;


Geçenlerde bir yerde yürürken bir düğün konvoyu geçiyordu. En önde gelin arabası kornaya basıyor. Buraya kadan her şey normal. Arkadan gelen araçlarda ise Sarı - Kırmızı - Yeşil fularlar, bayraklar. Onlar da düğün konvoyunda. Hepinizin tahmin edeceği gibi, düğün sahiplerinin kim olduğu belli. Her ne kadar bu 3 rengin bize ait olduğu söylense de, bunu kullananları hepimiz yakından tanıyoruz. Büyük ihtimal düğünlerinde de kendi gerilla (!) marşlarıyla halay çekecekler, kendi davalarını (!) düğünlerinde de cenazelerinde de yaşatıyorlar. Sadece onlar değil, bütün Avrupa nikahlarını kilisede papaza kıydırıp öyle dünya evine giriyorlar.


Bize düşen ise nedir? İslami düğün nasıl olur? Müslüman Türk nasıl düğün yapar?


Öncelikle söylemek gerekir ki düğünde, cenazede, camide, konferans salonlarında, evlerde kadın erkek karışık ortamlar caiz değildir. Bir Müslüman Türk genci evlenirken düğününü yaptığı ortam asla kadın erkek birarada olmamalıdır. Erkekler ayrı salonda kadınlar ayrı salonda olmalıdır.


Düğünlerimiz Mehter marşlı, Türk bayraklı, Kur'an-ı Kerim tilavetli olsun. Çalgı çengi çalınıp anlamsızca zıplayan hoplayanları oldum olası anlamamışımdır. Düğünler, sevincin doruk noktada olduğu yerlerdir. Mutlaka hepimiz eğlenmeli, sevinmeliyiz. Ancak bunu İslam ölçülerine göre yapabiliriz. Örf adetlere göre İslam'ın hoş gördüğü, kötü görmediği her şey yapılabilir. Önemli olan helal haram ölçülerine uymasıdır.


Düğün öncesi, gelin hanımın vekil tayin ettiği biriyle damat bey ve beraberindeki 2 şahit bir bilenin huzurunda nikah akdini gerçekleştirir.


Belediye nikahı için bizzat başvuru gerektiğinden dolayı dini nikahın önce yapılması daha uygun olur. Ancak burada da önemli olan bizzat gelinin olmaması, vekil tayin etmesi fitne bakımından daha uygun olur. Belediye nikahı da elalemin gözü önünde değil önemli olanın resmiyet olduğu için imzalar atılır ve evlilik cüzdanı alınır.


Gelin arabası bayraklarla süslensin, ancak mahalle aralarında amaçsızca kornalara basılmasın. Gelin evi önünde davul çalınması da ayrıca müstehabdır.


Gelin ve damat, gelin arabasının içinde mahremleriyle beraber salona giderler. Ancak gelin hanım:"Ömrümde bir defa nasılsa" diyerek saçını başını açmamalı hatta gelinliğinin üzerinden çarşafını çıkarmamalıdır.


Gelin hanım, kadınlar tarafına, damat bey ise erkekler tarafına geçerler. Bu zaman fitne zamanı olduğu için; gelin hanım yine kendine dikkat etmeli; uygunsuz haldeyken fotoğraf ve video çekimlerine dikkat etmelidir. Çünkü çekilen fotoğraf ve videoları sadece kadınlar görmeyecektir. Dışarıda çarşaf-ı şerifiyle edep ve iffet timsali olan kadın, cennet vesilesi olan evliliğinin gününde helal haram ölçülerine elbette ki dikkat etmelidir.


Düğün önce Kur'an-ı Kerim tilaveti ve kısa bir sohbetle başlarken, yine örfe göre eğlence şekilleriyle devam edebilir. Ancak def çalınması sünnettir.


Görgüsüzlük yapmadan, kimin ne hediye verdiği mikrofonla bağırılmadan takı töreni gerçekleşir. Bu arada yine davetlilere imkan ölçüsünde yemek ikramı yapmak sünnettir. Düğüne sadece durumu iyi olanlar değil aynı zamanda fakir ve garibanlar da mutlaka çağırılmalıdır.


Ana hatlarıyla İslâm'a uygun bir düğün bu şekildedir. Allah Teâlâ, bizi her anında kendine uyan kullarından eylesin. Bizi yolundan ayırmasın. Neslimizi kendi rızasına uyan nesillerden eylesin. Amin.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Barış KURT HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim