12 Nisan 2016, 10:27 - 
Sağlıklı bir ilişki için tartışmak

Sağlıklı bir ilişki için tartışmak

Sağlıklı bir ilişki için tartışmak

Evet, yanlış okumadınız, sağlıklı bir ilişki için tartışmak zaman zaman gerekli. Fakat dozunu iyi ayarlayıp sadece saygılı ve karşılıklı fikir alış verişi ve dinleyip anlayarak yapılan tartışmalardan bahsediyorum.

İlişkinizde eşiniz ile sağlıklı tartışmayı öğrenin

İnsanlar birbirinden farklıdır, ilk öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Depremler dünyada kaçınılmaz ve doğal parçası olduğu gibi, tartışmalar da insan ilişkilerinin kaçınılmaz ve doğal bir parçasıdır. Fakat diğerinin kişiliğini tamamen yargılayarak ve güç kullarak varolan “anlaşmazlığı” bir “kişilikler savaşı”na dönüştürmemek gerekiyor.

Örneğin: “Bıktım senin bu sorumsuzluğundan, insan olan haber verir. Hep aynışın.”

Bu gibi bir ifade, kişiliğe yönelik bir yargı, suçlama, ve genelleme içeriyor. Bu yönüyle, diğer kişinin savunmaya geçmesine ve dolayısıyla da iletişimin önünün tıkanmasına neden olabiliyor.

Oysa ki, “Sen eve geç gelince ben çok meraklanıyorum, endişeleniyorum. Önceden haber verirsen huzurlu olurum” gibi bir ifade, rahatsızlık yaratan davranışın açıklaması, bu davranışın kişi üzerinde yarattığı etkiyi, ve davranışa maruz kalan kişinin duyguları içeriyor.

Sağlıklı tartışmak için ‘’BENCE’’ dili

Sağlıklı bir tartışma aslında evli çiftlerle değil, iletişim kurduğumuz bütün insanlarla dikkat etmemiz gereken bir konu. ‘’Bence’’ dili dediğimiz bazı diller var, iletişim kurarken kullandığımız. Kiminle iletişim kuruyorsak kuralım, biz kendi rahatsızlığımızı dile getirirken, eğer suçlayıcı davranıyorsak, mutlaka bu tartışmaya yol açar. Çünkü bir suçlama da mutlaka karşısında bir savunma yada karşı suçlama getiren bir iletişim dili.

Karşımızdakiyle iletişim kurarken, en önemlisi eşimizle iletişim kurarken, şunu hiç unutmamız lazım; ‘’Biz bir problemi halletmeye çalışıyoruz, bir rahatsızlığımızı gidermeye çalışıyoruz, amacımız karşımızdaki kişiyi üzmek, kırmak, veya onu yaralamak değil’’. Bazen amaç bu olabiliyor, on plana bu çıkabiliyor.

Bunu düşünerek, gerçekten ben bu rahatsızlığı gidermeye çalışıyorum, benim böyle bir sorunum var, bunu nasıl çözerizi ön plana alarak, yargılamadan suçlamadan, ‘SEN bunu yaptın’ değilde, ‘BEN böyle hissettim konuşması yaparsak ve bunları mümkün olduğu kadar sakin bir ortamda. Kavga esnasında değilde, daha sonra çayı içerken seninle bu konuyu konuşmak istiyorum. Ben böyle birşey hissediyorum tarzında bir konuşma yaparsak ozaman tartışma önüne daha çok geçiyoruz.

Evliliklerde yaşanan başlıca sorunlar

Evliliklerde en sık karşılaşılan sorunlardan birtanesi kişilik farklılıkları, diye seanslarımızda anlatılan sorunlardır. Benim buna yaklaşımım şöyle: Yaşam yolculuğunda evlendiğiniz vakit, ne yapıyorsunuz? Birine ‘’Merhaba seninle bu yolculuğa çıkmak istiyorum diyorsunuz’’. O noktada kişi kendisini yetişirken o noktaya gelene kadar doğal olarak kabul etmişse, kendi BEN’ninin farkındaysa, ve bunu iyi ve kötü kabul edebilmiş bir insansa, karşındakini de kendi kişiliği içerisinde kabul ediciliği daha yüksek olucaktır. Daha doğal olarak yaklaşabilecektir.

Bunu yapamamış kişi evlendiği zaman, sürekli olarak karşındakini ‘Sende benim gibi düşün’, ‘Sen de benim gibi hisset’ ‘Sen benim istediğim gibi ol’ gibi bir yönlendirme içerisine girme durumundadır. Bizde bunu kişilik çatışmaları gibi görmeye başlıyoruz.

Bir diğer evliliklerde cinsellik konusu çok sık problem alanı olarak bizim karşımıza çıkıyor. Kadın ve erkeğin cinselliğe bakışı ve yaklaşımı arasındaki çok temel farklar, aslında küçük bir bilgilendirmeyle aşılabilir . Ne yazık ki, özellikle bilgi eksikliğinden kaynaklı çok çitti evlilik sorunlarına neden olabiliyor.

Eğer birbirinizin kızgınlık ve duygu-düşünceyi bilirseniz ve tahammül ederseniz,  ilişkinize yatırım yapmaya ve birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmeye hazırsınız demektir.

Daha iyi ilişkilerin oluşturulması için eşiniz ile sağlıklı tartışmak dileğiyle..

 

Esma KÜÇÜK ( Psiko-sosyal danışman/terapist)

Tlf: 00316- 17 59 29 70

info@compasscare.nl

http://www.facebook.com/compasscare

htttp://www.compasscare.nlYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Esma KÜÇÜK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim