06 Nisan 2016, 13:44 - 
EBEDİ HAYATA YOLCULUĞUN PROVASI

EBEDİ HAYATA YOLCULUĞUN PROVASI

Umre de yaşadığım zorlukları unutmasam da, hakkımı helal edip Allah’a havale etmenin güveniyle umremi en güzel anılarla hatırlamaya devam ediyorum.

Mekke ve Medine’yi görmeyi çok istesem de tesettürü ‘örtü’ nün ayetini hakkıyla yerine getirebilecek miydim bunun korku ve vesvesesiyle Bismillah deyip niyet ettim. Biliyorum ki çağırılmadan gidemiyoruz. Demek ki nasipte varmış huzura varmak.

   Beklenen gün geldi. ilk olarak Medine ye gidecektik, havaalanında heyecanlı bekleyiş içinde  Ailemle, sevdiklerimle helalleşip vedalaşma vakti. Sanki hiç geri dönmeyecek gibi…  Artık uçaktayız Peygamberim’e kavuşmama az kaldı. Yol boyunca heyecanımı dindirmek için Yasinler, dualar, cevşenler, salâvatlar okudum. Medine havalimanında işlemler yapıldıktan sonra otele yerleştik. bir an önce Peygamberime kavuşmak istiyordum. Beş dakikalık yol beş sene gibi geldi. Salavatlarla yürüyoruz ve karşımızda Yeşil kubbe ‘hoş geldin’ dercesine hissetmekle kalmıyor adeta yaşıyorduk. Şükür kavuşturana Esselemualeyke ya Rasuallah… Ve O selamımızı alıyor. Bir umuttur kabul olur diye dua ediyorum. Allah’ım mahşerde Muhammed Mustafa s.a.s Efendimiz sana dua ederken desin ki “Ey Allah’ım Rümeysa hayattayken senin evini ve benim kabrimi ziyarete geldi. Ben resulün olarak şahidim. Hayatının pek çok kırık notları olsa da ben ona şefaatçiyim, sen onu affet.”

  Şaşkınım, Allah’ım Peygamberimi bana sevdiren Sana tüm acizliğimle şükürler olsun. Suskunluk.. gözyaşları sel… Medine de attığım her adımda Peygamberimi yaşıyorum, önümüzde yürüyüp bize mihmandarlık yapıyor sanki. işte diyorum bu yollarda O da yürüdü. Ben bu duygunun tarifi olduğunu sanmıyorum. Cennet bahçesinde kıldığım namazları o miss kokunu hiç unutmayacağım, tekrar kavuşmak duasıyla Allahaısmarladık.

  Medine’ye Peygamberime veda vakti geliyor ondan ayrılmanın hüznü Mekke’ye kavuşmanın heyecanıyla yola koyuluyoruz. Yol boyunca sanırım hiç aralıksız ağladım. Şimdiden özlemiştim. Lebbeyk Allahümme lebbeyk edalarıyla Mekke’ye girdik. Kafamı kaldırınca Kabe’yi görecekmişim gibi çocuksu bir heyecan, mutluluk… Otelimize yerleştikten sonra umremizi yapmak için Harem i-şerife gidiyoruz, ilk kez görecektim. Hocamız ‘yere bakarak yürüyün’ dedi. Kâbe’yi ilk gördüğümüzde yaptığımız duanın kabul olacağına inanarak yürüyoruz… Yollar bitmiyor… Sanki hiç kavuşamayacağız. Hocamız ‘durun’ dedi, Kâbe karşısında gözünüzü açın ve istediğiniz duayı yapın.’ Başımı kaldırdığımda en güzel Siyah Kâbe tüm ihtişamıyla karşımda o kadar yakınım ki ağlamaktan ve heyecandan günler öncesinden hazırladığım duamı unuttum. Allah’ım sen bu aciz kuluna şahdamarından daha yakınsın, o da Sana en yakın olduğu yerde, Senin evinde, Kâbe’de… Sen benim Seni sevdiğimden daha çok sev, Müslüman kardeşlerime ve bana cehennem ateşi kabir azabı göstermeden cennet nasip et. O kadar yakındım ki herkesi bırakıp koştum yapıştım duvarına hıçkırıklarla ağlayan kız o an sus pus oldu. Hani bebek ağlar ya, çok ağlar herkes susturmak için elinden geleni yapar ama susmaz. Annesini istiyordur. Anne kucağınca kokusunu aldığı an sus pus olur. Evet sanki annem beni kucakladı o an çocuk sevinciyle ‘işte dedim hakiki âlem, evet ben doğru yerdeyim’ o sevinç ve mutlulukla saçımızdan bir parça kesip atarak umremizi tamamladık. Allah’ım bu gerçek miydi?  İlk önce Peygamber Efendimizi ziyaret ettim sonra Kâbe’me, Sana kavuştum. Umremi Senin izninle tamamladım. Artık buraya ait hissediyorum kendimi. Doğduğumdan bu güne kadar sanki hep burada yaşamışım, çevremdeki yabancı insanlar her gün gördüğüm, tanıdığım insanlar. Ömrümün sonuna kadar burada yaşamak istiyorum. Buradan ayrılınca sanki Sen’den de ayrılacağım. Hâlbuki Sen hep benimlesin, beni çok seviyorsun bunu hissediyorum. Her kime Kâbe nasip ola Hüdâ rahmet eder. Kişi sevdiğini hanesine davet eder. Elhamdülillah Rabbim beni de layık görmüş hanesine.

  Orada insan ne ailesini arıyor, ne yemek yemek, ne de uyumak istiyor. Otele gittiğim zaman sanki Rabbim bana küsecekmiş gibi hissedip tekrar koşup geri geliyordum. Günler o kadar çabuk geçiyordu ki her güzel şeyin bir sonu vardı, ama bunun sonu olmasaydı, sonsuz olsaydı. Veda günü gelmişti bile. Veda tavafımı yaptım son kez Hacerü l-Esved’i selamlayıp dokundum. Bu benim için bir veda değil bir başlangıçtı, yepyeni bir hayata başlangıç. Kâbe’ye veda etmek oraya gitmekten daha zormuş. Aşk diyarından nasıl ayrılacaktım. Ayaklarım geri geri gitse de ne kadar ağlasam da gitmek zorundaydım. Gönlüm Kâbe’de kalmıştı, sadece bedenim gidiyordu. Tekrar geleceğim Alla’ ım, Sen çağır ben her zaman geleceğim…

  Eve döndüğümde o kadar hissizleşmiştim ki ailem, sevdiklerim yabancı gibi ‘neredeyim ben’ dedim. Bu yabancı insanlar kim, ben yeniden doğdum da geldim ama kirlenecek gibi her şey... Geri gönderin beni evime gitmek istiyorum. Zaman geçtikçe özlem kat kat artıyor, ama yalancı dünyada yabancı insanlardan biri oluyorsun, sen bile anlamıyorsun…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Rumeysa TAN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim