21 Mart 2016, 09:20 - 
Aklım okumayı biliyor mu?

Aklım okumayı biliyor mu?

aklım okumayı biliyor mu

insanın hata yaptığı, takıldığı hatta kendine bile yabancılaştığı anlara baktığımızda düşüncenin,bağlantıların ve kafanın karıştığı o bulanık tabloyu görürüz. Düşünce hastalandığında duygular hastalanır.Duygular hastalanınca fikirler, ardından görüşler ve kararlar da hastalanır. Olumsuz etkilenen zincirleme bir süreç başlar.

Bir danışan ilk geldiğinde öncelikle şikayetleri dinlenir. Bu dinlemedeki amaç;hem şikayet oluşturan konuyu anlamak hem de şikayet edenin bakış açısını,düşüncesini anlamaktır. Her ne konu olursa olsun,anlatımda kullanılan ifadeler kişinin düşünce yapısını ele verir.
İnsanlarda 3 şekilde hayatı/ olayları/ kişileri okuma ve anlama sistemi vardır. Özellikle terapiye gelenlerde bu üç okuma hali daha çok aktiftir. Çünkü kişiler yaşadıkları bir sorun sebebiyle danışmanlık hizmeti almaya gelmekle beraber, bilinçli olmasalar da meseleyi halletmek adına çıkılan yolda, ister istemez farkındalık sürecini aktif yaşarlar. 3 şekilde okuma şöyledir:

1- Akılla okuma: düşünme eylemi
2- Dil ile okuma: ifade eylemi
3- His ile okuma: duygular eylemi

Düşünmek, insan için ışık hükmünde soyut bir kavramdır.Bir nevi varlıkla eşit kıymettedir. Yaratanla muhataplık makamına, sadece düşünüp akledebilme kabiliyeti verilen insanoğlu erişmiştir.
Düşünme denilen soyut hareketlilik o kadar ilginçtir ki, kişinin fiziksel ve ruhsal bütün kimyasını olumlu veya olumsuz olarak anında etkileyebilme gücüne sahiptir. Saniyede yaklaşık 4 bin veri insan beynine giriş yapar. İşte tüm o veriler kayda geçer, saklanır ve yorumlanır. Tüm bu işlemler kişiye ve kişinin düşünce yönetimine göre değişkenlik gösterir. Aynı bir olay, her fertte başka başka tepkilere sebep olabilir. Birinde neşelendirebilir, diğerinde üzebilir, öfkelendirebilir. Bazısını dava insanı, bir başkasını da boş gezenin boş kalfası yapabilir.
Varolan bu düşünme kabiliyeti acaba niye herkeste farklı tezahür eder? Düşünme neye-kime göre değişir?
Düşünmek ,öncelikle ilahi bir hediyedir.İnsan yapan bir özellik, ruh ve beden varlığına kalite katan bir değerdir. Düşüncenin kalitesi, kişinin kendi yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. İnsan ancak düşündüğü kadarıyla yaşamını sürdürür. Hayatın içinde bize ait sınırlarımız, değerlerimiz, beklentilerimiz yine bize ait düşüncelerle şekillenir. Düşünemeyen insanın halk arasındaki tabiri saf/ delidir ve saf/ deli denilen insan dini-sosyal hiçbir sorumluktan mesul olmadığı gibi kimse tarafından hareketleri kayda alınmaz. Yani hükümsüzdür.
İlginçtir ki kuran-ı kerimde ilk ayet, Allah(c.c) kulu ile ilk diyaloğundaki kelime 'ikra' diye başlar. Her ne kadar bizim bildiğimiz meal anlamı 'oku' diye geçse de oradaki anlam 'düşünmek'tir. Yani akılla okumaktır.
Hafızamızı tazelersek Kuran-ı Kerim, ramazan ayının kadir gecesinde ve Peygamber Efendimiz(s.a.s) hira mağarasında iken Cebrail (a.s) tarafından aniden gelmiştir.Bu vahiy,beklenen bir durum olmamakla birlikte olayın gerçekleştiği ortam gecedir, karanlıktır. Ayetin gerçek anlamı bizim anladığımız dil ile okumak olsaydı, o ifade ancak o ortamda okunacak somut birşey varsa anlamlı olurdu...
Bu söylemler dini gibi görünse de insan ruhu, sağlıklı psikoloji için ihtiyaç olan şifrelerdir. Sadece bu ilk ayet bile başlı başına terapi yöntemidir. Allah (c.c) yarattığı kulunun her bir ihtiyacının ne olduğunu bildiği gibi, bildiklerini de haber vermiştir. Ben tüm bu kolaylıkları, sınav sorularının yanında,cevabının da verilmesi gibi görüyorum. Fakat hangi soruya hangi cevabın karşılık olduğunu, kişinin kendi aklıyla okuyarak bulması şartıyla..
Aklınla düşün, dilinle düşün, kalbinle düşün.. Akıl ile düşünmek anlayarak, keşfederek yapılan, yol gösteren ve sonuç odaklı detay bir eylemdir. İşte yaratan önce onu istiyor ve ona işaret ediyor: önce akılla oku, düşün, farket, anla, bil.. Psikolojide, terapilerde sorun halletmede izlenilen ilk yol, aynen bu şekildedir ve hedef, önce akılla okumayı başlatmaktır. Mesela;
- Adına sorun dediğim şey gerçekten bir sorun mu, yoksa ben onu sorun görmek istediğim için mi sorun?
- Adına sorun dediğim şey beni niye bu kadar rahatsız ediyor, üzüyor? gibi soru-cevap yöntemiyle şikayet üzerinde tanımlama işlemi yapılır.

& Olayın adını koyabilmek, farkedip anlayabilmek terapinin, çözüme giden yolun en önemli kısmıdır.İstenilen şey, tüm çerçevesiyle düşünebilmektir. Yani akılla okumaktır.
& Sonrasında yol-yöntem belirlemek, düşünceyi ifade ile bütünleştirmek gelir. Yani dil ile okumaktır.
& Beraberinde inanmak, ümit beslemek, güvenmek, emek etmek, uygulamak vardır. Yani his ile okumaktır.

İbn-i Sina der ki; hastalık yoktur hasta vardır. Aslında hastanın kendisi hasta olmadan önce hastalanan bir düşüncesi vardır. Büyük alimler de der ki; kendini bilen rabbini bilir. Aslında her yol kendini bilmekten, kendini bilmek de bilinçli düşünmekten geçer.
Acaba biz, aklımızla okumayı biliyor muyuz?
Hakkıyla düşünebilmek ve her yönden sağlıklı kalabilmek adına birinci görevimiz akılla okumayı bilmektir. Haydi herkes akılla okumayı öğrenmek için okula..

AYŞEGÜL KESKİN

www.aysegul-keskin.comYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim