21 Mart 2016, 09:14 - 
Terör ve Tarsus'taki mağdurları…

Terör ve Tarsus'taki mağdurları…

Terör, çağımız dünya devletlerinin dilinden düşürmediği bir sözcük.

Terör, çağımız dünya devletlerinin dilinden düşürmediği bir sözcük. Dünyanın her tarafında kendilerine dönük yapılan bütün şiddet eylemlerini devletler, “terör” olarak değerlendiriyor ve ona göre muamelede bulunuyor.

Türkiye'de özellikle son birkaç aydır bu sözcükle yarışan başka bir sözcük olmasa gerek. Özellikle PKK ve diğer bileşenlerinin yaptıkları saldırılar, Türkiye gündemine bu sözcükleri bir hayli yerleştirdi.  

Wikipedia sözlüğünde terör, tedhiş ve anarşi, sonraki satırlarda ifade edildiği gibi aynı manalara gelmektedir. “Türkiye'de yıllarca teröre karşılık olarak anarşi sözcüğü kullanılmış, son yıllarda bu sözcük terk edilerek “terör” sözcüğü kullanılmaya başlanmıştır. “Anarşi” sözcüğü Yunanca kökenlidir. Yunanca sözcük “başsız, yöneticisiz” anlamına gelir. Anarşi sözcüğü Oxford İngilizce Sözlük'te “otorite yoksunluğundan veya otoritenin ve diğer yönetim mekanizmalarının tanınmamasından doğan düzensizlik durumu” olarak tanımlanmıştır.

Arapça kökenli tedhiş sözcüğü de zaman zaman terör anlamında kullanılır. Tedhiş sözcüğü, “korku salma, yıldırma” anlamlarına gelir.

 Terör ya da terörizm, siyasal veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir.”

Terör tanımıyla alakalı aslında bir problem yok. Problem, bu tanımın yerli yerinde kullanılmamasıdır. Hak gaspına ‘karşıt duruş'a ve ‘meşru müdafaa'ya ‘terör'tanımlamasını yapanlar olduğu gibi, haksız ve hukuksuz saldırı ve katliamlara da‘operasyon' veya 'terörü ortadan kaldırma' tanımlamasını yapanlar da vardır. Herkes kendine ‘özgürlük havarisi' veya ‘kamu düzenini sağlayan tek güç' gözüyle bakıyor ve ona göre karşıtlarını terör veya terörist olarak tanımlıyor.

Ki dünya ülkelerinin özellikle birbirlerini suçladıkları yer de, tam burası: ‘Bize karşı olunca, hak savunuculuğu veya özgürlük savaşı, kendilerine karşı olunca terör veya terörist…' veya ‘Benim teröristim iyi senin teröristin kötü anlayışı..' değerlendirmesi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla görüşmesi sonrasında Ankara saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada: “toplumun özetine yönelik bir saldırı olması dolayısıyla örgütün gerçek yüzünü gösteren bir hadisedir” dedi ve‘terörist' tanımının yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Elinde silahı olan, bombası olan teröristle, konumunu, kalemini, unvanını, amacına ulaşabilmesi için teröriste emir verenin de hiçbir vasfı yoktur” dedi.

Beştepe'de Doktorlar Buluşması'nda konuşan Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akademisyen olması, gazeteci olması, STK yöneticisi olması, aslında o kişinin terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. Bombayı patlatan terörist olabilir, ama o eylemin amacına ulaşmasını sağlayan bu yardakçılardır.”

“Terör ve terörist tanımını en kısa sürede yeniden yaparak Ceza Kanunu'na almalıyız. Bu mesele basın özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü meselesi değildir. Bu mesele artık Kızılay'da görüldüğü gibi milletimize kast eden alçaklarla daha iyi mücadele edebilme meselesidir.”

Şimdi buraya kadar terör tanımını ve bu tanımın taraflara göre nasıl yer değiştirdiğini gördük. Bu noktadan itibaren, sivil halka dönük yapılan saldırıların nasıl da yağdan kıl çeker gibiterör kapsamından çıkarıldığının somut örneklerine bakalım.

Malumunuz 6-8 Ekim 2014 tarihinde Kobane bahaneli birçok eylem ve saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların PKK tarafından yapıldığını bilmeyen olmadığı gibi bunlar resmi kayıtlarda da mevcut. Bu saldırıların yoğun yapıldığı Diyarbakır gibi yerlerde can kayıpları yaşanırken, Tarsus gibi yerlerde yaralanmalar, dükkân ve ev yanmaları peyda oldu.

Tarsus'ta yüzü maskeli “terörist” saldırıları sonucu gözlerini kaybeden insanların yanında 10'dan fazla ev ve iş yeri yakıldı. Bunların PKK yandaşları tarafından yapıldığını sağır sultanlar duymuşken ve böyle de biliyorken, meskûn yerin ilgili ve yetkililerinin hala bunu bilmiyormuş gibi davranıp olayları farklı mecralara çekmelerini “terör uzmanları”nasıl açıklayabilir insan gerçekten merak ediyor.

Bunları niye mi söylüyorum: Tarsus'ta İslami hassasiyetleri ön planda olan insanların 10'dan fazla ev ve iş yerleri yüzü maskeli PKK militan veya yandaşları tarafından saldırıya uğrayıp yakılıyor, ateşe veriliyor; tedhiş, terör ve anarşi sahneleri bir bir tutanaklara da geçiriliyor, ancak ilçedeki ve ildeki kimi ilgili ve yetkililerin dahli sayesinde bütün bu teröre maruz kalan insanlar, “terör mağduru” sınıfına konmayarak, sözü edilen şahısların bir kez daha mağdur edilmelerine sebebiyet veriliyor.

‘Bana karşı olunca terör, vatandaşa veya benden başka kime karşı olursa olsun terör değil' anlayışı samimiyet testi açısından çok önemli. Aynı mihraklar tarafından sana karşıyapılan her saldırı terörken, vatandaşa hele hele İslami hassasiyeti ön planda olan insanlara karşı yapılanı niye “terör” olmuyor; bunun mantıklı bir izahı olmalı.

Terör kavramı konusunda başkalarına çuvaldızı batırmazdan önce kendimize iğneyi çok görmemek lazım. Hele hele terör kavramı içerisine klavye ve kalem tutanları eklemeden evvel, Molotof ve bombalarla haneleri yakılanları bir kere “terör mağduru” görmek bu hassasiyet ve ‘herkese eşit yaklaşım vurgusu' açısından elzem diye düşünüyorum.“Toplumsal olay” diye değerlendirilen bu saldırıların, hep aynı terör yandaşları tarafından başlatıldığını bilmeyen yok. “Meşru müdafaa” olmuşsa şayet, hangi hukuk sistemine göre değerlendirirseniz değerlendirin o herkesin hakkı. Dükkânını yakmaya gelene, evini içinde ailesi olduğu halde ateşe vermeye gelene, “Vay efendim, buyurun, buyurun, istediğin taraftan yakabilirsin!!!” diyecek hali yok insanların herhalde.

İlgili ve yetkilileri şu terör kavramını bir kez daha gözden geçirerek göreve davet ediyorum.İnsanların mağduriyetinin görülmesini bir vatandaş olarak bir kez de buradan ben talep ediyorum. İşyeri hedef alınarak bir trilyona yakın zararı olan vatandaşa, sadece komşu olduğu için camı kırılan vatandaş için gösterilen hassasiyeti göstermek yetkililer olarak öncelikle sizin göreviniz olsa gerek. Biz de bu konuda vatandaş olarak sizleri göreve davet ediyoruz…

Selam ve dua ileYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Abdullah ASLAN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim