01 Şubat 2016, 09:54 - 
Abi, Hayat Sevdiklerine Sevildiğini Hissettirmeyecek Kadar Uzun Değil ki

Abi, Hayat Sevdiklerine Sevildiğini Hissettirmeyecek Kadar Uzun Değil ki

Hayatın kendine mahsus bazı öğretileri vardır

Hayatın kendine mahsus bazı öğretileri vardır. Ki bunu benim diyen üniversitelerden tahsil ile öğrenemezsiniz. Yaşanmadan layıkıyla anlamak zor ama ben yine de yazarak anlatmayı deneyeceğim.

Geçen Nisanda öğrenmiştik Alihan’ın beyninde iki parça tümör olduğunu. O günden vefatına kadar olan süreçte her türlü tedavi yöntemlerine başvurduk. Bu süreçte dört ameliyat geçirdi. Doktorları başta olmak üzere, onu öyle ya da böyle tanıyan herkes imkânları ölçüsünde seferber oldu. Takdir-i ilahi; 20 yaşındaki kardeşim Alihan’ı 20 Ocak Çarşamba günü kaybettik.

Geçen bu 8-9 aylık süre zarfında öyle şeyler yaşadık ki bunların en azından bir kısmının paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü onların bazısı var ki bütün insanlara, insanlığa okkalı bir mesaj niteliğindedir fikrimce. Hissemizi almamız gerektiği kanaatindeyim.

Alihan, üç kardeş arasına 14 yıl sonra katılan dördüncü ve en küçük kardeşimizdi. Beklenmedik bir zamanda yeni bir kardeşe sahip olmanın bir hikmeti olduğunu düşünürdüm hep. Gerçekten de Alihan bambaşka bir çocuktu. Dokunduğu her insanda bir iz bırakıyordu. Üzerinde şeytan tüyü var dedikleri cinsten biriydi. Daha ilk çocukluk dönemlerinde dahi “Herkes Alihan Diyor” diye bir deyim yaygınlaşmıştı köyde, ilçede. Mahallede her ev onun evinden bir evdi. O evlerin her bir kadını onun annesi gibiydi. Melahat Anne, Hanife Anne, Efa Anne vs. vs…

Her şey çok güzel gidiyordu. Genç delikanlı olmuş, üniversiteye başlamıştı. Samsun’da bir dönem okuma imkânı bulacaktı ama o bir dönem bile onlarca dost kazanmasına yetmişti. Çok sevmişti Samsun’u… Hatta zaman zaman “Ben Samsunluyum” derdi. Fakat 2015 Nisanında şiddetli baş ağrıları, çift görme ve denge kaybı ile kendini iyice belli eden beyin tümörü bizi bambaşka yolculuğa sevk etti.

İstanbul’a getirdik… Kısa bir süre sonra Cerrahpaşalı olmuştuk. Hasta haline rağmen Cerrahpaşa’nın gözbebeği oldu. Doktorlarından, hemşirelerinden, hizmetlisine kadar Alihan herkesin bir numarasıydı. Sıradan bir hasta gibi değildi. Zaman zaman huysuzluklarıyla Cerrahpaşa personellerini bunaltsa da aynı gün gönüllerini almayı da ihmal etmiyordu. Kendisini ziyarete gelen eş dostları mutlu etmeden, güldürmeden uğurlamıyordu. Fıkralar anlatıyor, doğaçlama espriler stand up havasında peş peşe geliyordu. 

Bütün bunlar yaşanırken bacaklarını kullanamaz oldu, gözleri görmez oldu, ağrıları şiddetlendi ama bir gün, evet bir tek gün bile şikâyet etmedi. Neşesini son ana dek muhafaza etti. Neden ben, demedi. Rabbine isyan etmedi. Aksine hep şükretti. Bir keresinde babamla konuşuyor: “Baba, Allah beni o kadar seviyor ki beni cennetine almak için bana bu hastalığı nasip etti. Pat diye de canımı alabilirdi ama o beni cennetine almak istiyor. Bildiğim bilmediğim günahlarım var. Onları tek tek temizlemek için hastalığımı bahane etti. Ne kadar günahım varsa o kadar yaşayacağım.” Bu muhakeme, bu tespit, bu samimiyet, bu teslimiyet başlı başına cenneti tarif ediyordu zaten. Lafa bak; Ne kadar günahım varsa o kadar yaşayacağım.

Evet, Alihan sağlam inancı olan bir çocuktu ama öyle dört dörtlük bir dindar değildi. Fakat, gırgır şamatalarının, kahkahalarının hatta büyük ağrılarının arasında “Bir şey söyleyeyim mi?” diye başlayan öyle cümleler kuruyordu ki hiçbir vaizin kürsüsünden duyamazdınız onları. Onu konuşturan biri vardı sanki.

Ölüm düşüncesi onu hiç korkutmuyordu. Özellikle çok düşkün olduğu küçük amcamın vefatından sonra zaman zaman “Ben 20 yıl yaşayacağım.” derdi. Bir gün bu hastalığı teşhis edildiğinde henüz ilk ameliyatına girmeden yine babama: “İşte baba, size söylüyordum da inanmıyordunuz. Beni götürecek olan hastalık kapıma geldi. Öldüğümde beni amcamın yanına defnedersiniz.” demiş. Ben bunu ilk ameliyatından sonra babamdan öğrendim. Bir baba bu söze nasıl dayansın, diye hüngür hüngür ağlaması hiç gözümün önünden gitmez.  

Delikanlı gibi ölümün karşısında duruşunun bir başka örneğini de bana yaşattı. Yine Cerrahpaşa günlerimizden bir gün ciddi konuşmalarından birini yaptı: “Abi, fazla zamanım kalmadığını biliyorum. Ama sor ki ölümden korkuyor muyum? Hayır, korkmuyorum. Ama korktuğum bir şey var.” Nedir, diye sordum. “Unutulmak, unutulmaktan korkuyorum. Kısa bir ömrüm oldu, unutulurum herhalde.” Ben de teselli olsun diye: “Allah geçinden versin oğlum. Ama şunu bil ki sen 20 yılda 100 yaşında adamın yaşayamadığı kadar dolu dolu yaşadın. Çok seviliyorsun. Bana bile Alihan’ın abisi diyorlar. Ben unutulurum, sen unutulmazsın Alihan” diye cevap verdim. “O zaman korkmama gerek yok abi.” dedi. 

Bir de hayatın anlamını anımsatan nükteli bir sözü oldu ki işittiğimde nutkum tutuldu. O sözü paylaşmadan evveliyatını izah edeyim.

Alihan dünyaya geldiğinde evin tek çocuğu gibi oldu. Okul, iş, evlilik derken diğer kardeşler başka şehirlere dağılmıştık. Tabi biraz şımarık büyütülünce babamın otoritesi zayıfladı. Otorite vazifesi babamın talimatıyla bana düştü. Böylece özellikle lise dönemlerinden itibaren Alihan için otorite bendim. Fakat bu hastalık malumumuz olunca doktorumuzla özel görüştüm ve meselenin ciddiyetinden haberdar oldum.

O vakitten sonra işler değişti. Alihan artık benim yaşıtım, arkadaşım oldu. Kısa süre sonra birçok özelini paylaşabilecek kadar aramızı ısıttık. Hatta bazen: “Abi bunları sana nasıl anlatabiliyorum.” diye hayretini de gizlemiyordu. Yine böyle keyifli günlerimizin birinde bana: “Abi keşke eskiden de böyle olsaydın.” dedi.  Ben de: “Ne yapayım Alihan. Yaramazlık yaptığında kulağını çekecek biri olmalıydı. Baba olamayınca, o ben oldum.” diye cevap verdim. Yaklaşık bir dakika kadar sessiz kaldıktan sonra şöyle bir şey dedi: “Ama abi, hayat sevdiklerine sevildiğini hissettirmeyecek kadar uzun değil ki.” O nasıl bir laftı aman Allah’ım! Hayatım film şeridi gibi vınladı durdu gözbebeklerimde. Sonra kalktım yerimden. Eğilip yanaklarından öptüm. “Hissettireyim, o zaman” dedim. Her birimiz bu hatayı yapmıyor muyuz? Çok sevdiği halde oğluna, kızına, annesine, babasına, kardeşine, eşine o sevgiyi hissettirebilecek bir tatlı sözü, yumuşak bir öpücüğü esirgeyenlerimiz ekseriyette değil midir?

Yönetmeyi ve kontrolü severdi. Son ana kadar teslim olan bir hasta olmadı. Neyin nasıl yapılacağına kendi karar veriyordu çoğu zaman. Sona doğru ölüm sonrasını da yönetmeye başladı. Yine babama söyledi: “Baba, anneme de söyle ben ölünce az ağlayın. Yani Peygamberimizin (SAV) çocuklarına ağladığı kadar ağlayın. İsyan etmeyin. Bu hastalık benim imtihanım ama sizler de benimle imtihan ediliyorsunuz. Dikkat edin.” Allah’a çok şükür, onun bu telkini zihinlerde yer etti ve metanetli bir matem hayat buldu.

Alihan’a doymak mümkün değil ama yine de son 8-9 ayımızın neredeyse her günü birlikte geçirdiğimiz için şanslıyız. Üç ay evvel yitirdiğimiz yeğenim Ertuğrul ansızın aramızdan ayrıldı ve bu ani gidiş içerimizde derin bir yara oluşturdu. Alışmak ve kabullenmek kolay olmuyor. 

Vefatından bir ay evvel sık sık: “Bir ay içinde benim düğünüm olacak ve herkes düğünüme gelecek.” diyordu. Gerçekten de bir ay sonra düğünü oldu ve herkes düğününe geldi. Düğün gibi bir cenazesi oldu. Kendisi de Yusuf güzelliği ile nurlanmış bir damat gibiydi. Gören herkese, ölmek mukadderse biz de böyle ölmek isteriz dedirtecek güzellikte uğurlandı.

Cennete gitmek için yaratılmıştı belli ki. Geç geldi, erken gitti. Üç ay evvel yola çıktığından dahi haberdar olmadığı çok sevdiği yeğeni Ertuğrul’a da yetişmiş oldu.


Yazımızı bitirirken hem Alihan’ıma hem Ertuğrul’uma birer Fatiha okursanız, güzelliğe güzellik katmış olursunuz.

El Fatiha…

Ahmet ÇİÇEK

ahmtcick@hotmail.com

30.01.16

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER YAZARLARIMIZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim