31 Ocak 2016, 09:52 - 
Mutlu bir aile olmak imkansız değil!

Mutlu bir aile olmak imkansız değil!

Mutlu aile olmak için anahtar sorular

Mutlu bir aile olabilmek için iletişim şart. Birbirimizle iletişim kurmak için konuşmalıyız. Konuşmaya devam etmeliyiz ve konuşurken birbirimizi dinlemeliyiz. Dinlemesek anlayamayız. Anlayamadığımız bir konuya değer veremeyiz, onunla ilgili etkilenemeyiz. Etkilenmemiz için anlamamız gerekiyor.

Özellikle akşamları işten sonra eve geldiğinizde tüm aileyi bir yerde, bir odada toplayın. Çocuklar bir odada kendi başına bilgisayarların ve telefonların başında, eş bir başka yerde bir dizinin başında, siz başka bir televizyon programında kalmayın. Birlikte izlediğiniz bir televizyon programında yakalayın, birlikte güldüğünüz, birlikte değerlendiriniz.

Aile olmak demek, ekip gibi olmak demek, tamamlayıcı olmak demek, birleştirici olmak demek. Birlikte vakit geçirin, birlikte vakit geçirdiğinde aile içindeki sorunların azaldığını göreceksiniz.

Birde küçük bir önerim var. Aile içinde çeşitli sıkıntılarınız olduğunda, o sıkıntı olduğunda hemen dile getirmeyin. Bir küçük kutu yapın herkesin bildiği bir yerde olsun, o sıkıntıları bir kağıta yazıp o kutunun içine atın. Biraz sıkıntınız hafiflediğini hissedeceksiniz ve kızgınlığınız geçtiğinde konuşun yada o kutuyu toplanıcağınız gün, hep birlikte açın ve kutunun içinden çıkan her kağıta birlikte değerlendirerek konuşun. Kızgınlığınız biraz geçtiği için çok güzel konuşuyor olucaksınız, çok sağlıklı tartışıyor olucaksınız. Tartışın ama birbirinze bağırmaktan, birbirinize hakaret etmekten ‘ saygısızca kelimeler ’ kullanmaktan kaçının. Ailenin temelinde sevgi ve saygı olmalı hep kalmalı orda. Eğer o eksilmeye başladıysa aile zarar görüyor demektir.

Mutlu aile olmak için anahtar sorular

Mutlu olmayı istemeliyiz herşeyden önce. Bizi nelerin mutlu ettiğini bilmek için çaba göstermeliyiz.

İlk soru şu; beni neler mutlu eder?

Soru iki; eşimi neler mutlu eder?

Soru üç: çocuklarımı ne mutlu eder?

Soru dört: bizi hep birlikte ne mutlu eder?

Bu soruları birbirimize sormalı ve cevapları birlikte çalışmalıyız. Aile içinde hep birlikte mutluluğu yakalamak için hep birlikte zaman geçirmeliyiz, ölçerek ve biçerek zaman geçirmeliyiz. Gününü koyarak, sanki şirketler yönetim kurulu toplantısı düzenler gibi, belki haftanın bir günü bütün aile bir araya gelip masanın başında olmalıyız. Televizyonu ve cep telefonlarımızı kısa süreliğine kapatmalıyız, dikkatimizi dağıticak bütün unsurlardan uzaklaşmalıyız. Mutluluk bir seçim olduğunu unutmayalım.

Babalarımız, en çok gözden kaçırdığı şey nedir?

Aileyi oluşturan iki birey var, anne ve baba, kadın ve erkek. İkisininde farklı rolleri var. Kadın ve erkek ikisi çalışıyor olsa bile farklı rolleri var. Annenin rolleri farklı, babanın rolleri farklı. İkisinin rolleride birbirleri tarafından doluramaz, çünkü ikisinin rolleri ayrı. Hem anne hem baba aile içinde rollerini, sorumlukları üstüne almalı. Babanın mutlu bir aile içi en dikkat etmesi gerek şey, aile içi iletişimi güçlendirecek davranışlarda olması, örnek olması. Anneyle sağlıklı değer yaratan iletişim kurması, güven sağlıyan iletişim kurması. Anneyle konuşurken seçtiği sözleri dikkat etmeli ve saygı ve sevgi çerçevesinde, görgü çerçevesinde ve nezaket çevcevesinde dikkat etmeli. Babalarımız, en çok gözden kaçırdığı şey bu. Eğer bu denge bozulursa, anneden başlayarak herkese geçmeye başlıyor. Bir süre sonra aile içinde birbirine saygı duymayan konuşmalar başlıyor.

Baba bizim toplumunuzda herzaman için ailenin direği ve ailenin başı olarak görülüyor. Bunu unutmamız gerekiyor. Mutlu bir aile içi baba dışarda çok vakit ayırıyor ve çocuğuna, evine, eşine vakit ayırmıyorsa onlarla birlikte herhangi bir etkinlikte olmuyorsa, onlarla birlikte  sofraya oturmuyorsa, onlarla birlikte alışverişe çıkmıyorsa, çocuğu ile oyun oynamak için zaman ayırmıyorsa, çocuğuna kitap okumak içi zaman ayırmıyorsa ara sırada olsa çocuğunu uyutmak için hikaye kitabı alıp çocuğun başında oturmuyorsa, o çocuk ve babası arasında ileri yıllarında büyük sorunlara yol açıçak. Kopuk bir ilişki gelişiyor. Babanın bu nedenle sorumluluğu çok büyük.

 

Mutlu bir aile olabilmek dileğiyle…

Esma KÜÇÜK ( Psiko sosyal danışman/terapist)

Tlf: 06- 17 59 29 70

info@compasscare.nl

http://www.facebook.com/CompassCare-Danışmanlık

htttp://www.compasscare.nl

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Esma KÜÇÜK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim