18 Ocak 2016, 10:43 - 
ATATÜRK’ÜN ERDOĞAN’A HİTABESİ

ATATÜRK’ÜN ERDOĞAN’A HİTABESİ

Ve bir gün, bir yiğit çıktı ortaya.

Ortaokul yıllarımdı. Şahsına münhasır bir Türkçe öğretmenimiz vardı: Asım Atabey. Bir öğretim yılının ilk döneminde sadece İstiklal Marşı’nı işledik. İkinci dönemin tek konusu ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi idi.

Sıradan derslere alışkın biz öğrenciler için her ders saatinde İstiklal Marşını ve daha sonra Gençliğe Hitabe konusunu işlemek çok garip gelirdi bizlere. Not kaygısı ile meselenin ruhunu çok da kavrayamıyorduk ama yine de Atabey Hocamız zaman zaman: “Bu iki meseleyi gerektiği gibi anlayabilirseniz bundan böyle hiçbir güç sizi vatana millete hayırlı evlatlar olmaktan alıkoyamaz.” derdi. Satır satır, mısra mısra, hece hece derinliklerine iner, o derinlikte milli ve manevi hatıratlara, hikâyelere, nüktelere dalardık. Daldıkça bu iki konunun perde arkasında ne çok şeylerin yaşandığına şahit olurduk.

Gerçekten de İstiklal Marşında asil bir milletin adı, tadı ve tarifi vardı. Karşılaşabileceği her türlü hile, desise ve taarruzlara rağmen asla sarsılmadan toprağına, kutsalına, hürriyetine sahip çıkmasını bilen inançlı ve kararlı bir milletin madalyasıydı İstiklal Marşı.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde ise tarihin tekerrür etme ihtimaline karşı teyakkuzda olunması gerektiğinin ihtarı vardı. “Benim zamanımda olanlara şahit oldunuz, yarın bir gün aynı durum vaki olursa hiç tereddüt etmeden kendinizi vazifeli bilin” ihtarıydı bu.

Fakat meselenin derununda o hecelerin içinde gelecek nesillere, hayır hayır geleceğin liderlerine çok daha anlamlı şifreli bir mesaj saklıydı. Yani, “henüz tam bağımsız bir millet ve devlet olabilmiş değiliz, ben bana düşen vazifeyi imkânlarım ölçüsünde yerine getirdim. Ey şifreli mesajımı alan kahraman, bu meseleyi nihayete kavuşturmak sana düşen vazifedir.” hitaplı şifreli bir mesaj.

İzmir İktisat Kongresinde: “Bizler savaş meydanlarında askeri zaferler kazanmış olabiliriz… Bizler oval masalarda siyasi zaferler de kazanmış olabiliriz… Fakat bütün bu zaferleri iktisadi zaferlerle taçlandırmadığımız müddetçe gerçek manada bağımsızlığa kavuşmuş olamayız.” derken de bu şifrelerden birini işaret ediyordu.

On yıl kadar tarih dersleri anlatan biri olarak itiraf etmeliyim ki Kurtuluş Savaşı ile tam bağımsızlığa kavuştuğumuzu düşünenlerden değilim. Cumhuriyet tarihimiz boyunca Atatürk’ün şifreli mesajını aldığını gösteren bazı liderlerimiz oldu. İnisiyatif alıp kolları sıvadılar, fakat ekserisi sırtındaki vazifenin altında ezildiler, ezdirdiler. Bir kısmı ise yokuşun dikliğinden usandı, yokuşlarda susamak yerine.

Ve bir gün, bir yiğit çıktı ortaya. Yıl 1994. Vazifeye atılmak için hiç tereddüt etmedi, korkmadı. Yokuşlu yolların, uçurumlu virajların farkındaydı. Kefeni cebine koymadan hiçbir netice alamayacağını biliyordu.Gerçekten de vazifeye atıldığı ilk andan itibaren onu o vazifenin altında ezmek için türlü senaryoları devreye soktular ama yılmadı. Her engel onu daha da pişirdi, güçlendirdi. Hariçten taarruzlar netice vermeyince etrafındakilerle pusular kurdular. Ailesi ile imtihana zorladılar. Olmadı, yıldıramadılar. Hedefe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam etti. Vazifesinin istikbalini millete göstermeyi başardı. Millet her defasında “Beraber yürüyeceğiz biz bu yollarda. Dik dur! Eğilme! Bu millet seninle.” dedi. O yürüdü, millet yürüdü ardından.

Kolay değildi elbette. Devlet-i Ebed Müddet hazinesinden rahatsız olanlar olacaktı içeriden ve dışarıdan. Oldular... Emsali görülmemiş bir biçimde galibiyet yaşayan bu mihraklar cebren ve hile ile memleketin her bir köşesini bilfiil işgal edeceklerdi. Ettiler… Devletin mahremiyetlerine adı bazen Paralel, bazen Ergenekon kodlarla hücre hücre sızacaklardı. Sızdılar. Devleti ve milleti kendi menfaatleri için gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde emperyalistlere satacaklardı. Sattılar… Bütün bunları yaptıkları halde milletin karşısına geçip ne yaptıysak sizin için, barış için, bağımsızlık için yaptık diyeceklerdi. Dediler…

İşte bütün bunlar yaşanmışken, yaşanırken hiç bunlara aldırış etmeden, hatta onları peyderpey saf dışı bırakarak 2023’e doğru emin adımlarla ilerleyen bir lider ve beraberinde tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan…

Yolun açık olsun ERDOĞAN…

 

Ahmet ÇİÇEK

ahmtcick@hotmail.com

16.01.16YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER YAZARLARIMIZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim