14 Aralık 2015, 11:15 - 
Bilinçaltı ve Döngüleri

Bilinçaltı ve Döngüleri

bilinçli yaptıklarımız, bilinçaltımıza kodlamalarımız sonucu ise, yaşadıklarımız bizim tercihlerimiz midir?

Bilinçaltı dediğimiz şey, aslında bizim sadık hizmetçimizdir. Doğruyu-yanlışı, haklıyı-haksızı ayırt edemez. Sınıflandırma yetkisi de yoktur.İnsanoğlu doğduğu andan itibaren saniyede binlerce veri alır ve kaydeder. Dışarıdan aldığı sinyallari kişinin kendince yorumlaması sonucu, kendi penceresiyle görüp adlandırdıklarını bilinçaltı denilen mekanizma alır ve emre uyar. Asla sözümüzden çıkmaz. Gönüllü emir erimizdir.

Hal böyleyken, bilinçli yaptıklarımız, bilinçaltımıza kodlamalarımız sonucu ise, yaşadıklarımız bizim tercihlerimiz midir?

Diyelim ki gidecegimiz bir yer var ve o yerin adresi elimizde mevcut. Taksiye binip yola çıktığımızda, biz rahat otururken şöfor kağıtta yazılı adresi arar, bulana kadar markete-benzinliğe-birkaç kişiye sorar ve mutlaka gitmeye karar verdiğimiz yere bizi ulaştırır. İşte bilinçaltımız da aynen öyledir. Eğer adresi doğru-açık ve net sonra, niyet dediğimiz başlangıcı yapmak ve gayret kısmını devreye sokmak, yani çarkı döndürmeye başlamak kolay olacaktır.

İnsanoğlu alın teriyle, emekle doğar, aynı şekilde alın teriyle, emekle ölür. İlk ve son nefeste bile bir çaba, gayret vardır. Başlangıç ve bitiş arasındaki o süre zarfında hayal penceresi açıldığında içinden bir ses konuşur, bir kalem yazar durur. Döngüler açılır. Çocukluk döneminde bu kayıtlar, aile içi iletişim ve bu iletişimin kayıt yorumu olan algılar, kavram ve önyargılar, neredeyse geleceğimize hükmeden güçte negatif veya pozitif boyutunda oluşabilir.

Çoğu zaman engel gördüğümüz belki bizi yoran,adını koyamadığımız hallerimiz çoğunlukla eski kayıtlar ve beraberinde alışkanlık oluşturmuş davranışlardır. Belli bir dönemden yani kendimizi kontrole almaya başladığımızdan bu yana, bilinçaltına kodladıklarımız, ileriye dönük-yapılandırıcı-getirici ve üretici olduğu sürece hiçbir sorun yok. O zaman hayal takılarını da al, süsünü tak takıştır. Bununla birlikte yakıştır. Yakıştır ki, bilincin ve bilinçaltın da etkilensin, kayda geçsin. Gayret-mücadele olarak farklı farklı adlandırılan o enerji, motivasyonu oluştursun..

Temel nokta, ilk adım niyettir. Olumlu ve faydalı bir işe niyet etmek, ömür denen süte hedef denen mayayı çalmaktır. Sonrasında mayanın tutması için sıcaklığın yani yol almanın, sürecin devamlılığı gerekir.

Hayal kurmak, hayalci olmak toplumda çok rağbet gören terimler olmasa da, insanı motive eden bir etkendir. Hedefi, inancı, sonucu hayal etmek farklı, hayal perest olmak farklıdır. Birinde niyet belli ve amaç, emek, eylem vardır. Diğerinde ise hazırcı, pasif bir beklenti vardır. Eğer hedefi bir okla tam isabet ettirmek istiyorsak, öncesinde gerekli çalışmaları yapmak, bununla birlikte alt yapı denilen gerekli donanımlara sahip olmak lazımdır.Süreç zarfında hedefi bulmayan oklardan pes etmemek, bilakis alternatifi arttırarak gayreti güncellemek lazım. Sistemli, bilinçli-inançlı yol almak, hedefe ulaşamama riskini sıfırlar.

İnsanın kendisini oluşturan ana kumanda dediğimiz beyni sürekli bir alış-verişte ise, bu ticarette ne alıp sattığımızı ve kime ne verdiğimizi, ürünün nereden gelip nereye gittiğini bilmeden olmaz. Beyin şirketini iyi koordine etmeden sermayeyi koruma, kar etme, büyüme şansının da olamayacağını bilmemiz lazım..

İşte bu sebeple yapılanmamızı anlamak, kendi farkındalığımızı geliştirmek, bilinçaltıyla diyaloğu aktif tutmak ciddi önem arzeder ve adına yaşam dediğimiz süreçte, bazen karanlık dönemeçlerde bize fener tutar.

www.aysegul-keskin.comYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim