10 Aralık 2015, 09:29 - 
Onlar ümmi, ama her biri birer ÜM idi

Onlar ümmi, ama her biri birer ÜM idi

Onların dağ gibi ulvi; su gibi narin, şefkatli ve yumuşak yürekleri, vicdanları vardı.

Büyük davanın hadimeleri… İslam sancağının Sümeyraları, Sümeyyeleri, Nesibeleri… ‘Duyduk ve uyduk' hitabının mütiaları… Çorak toprakları yoksulluk girdabına inat gözyaşlarıyla bereketlendiren Kürdistan'ın muhtereme anneleri, nineleri…

Şeyh Halid-i Bağdadi'yi, Selahaddin-i Eyyubi'yi bağrından çıkaran bu topraklar, bağrı yanık anaların suzanına ram oldu. Münkeratı yakıp yıkmak, Can anaların Özsoy'una pay oldu…

Bunun için yapmadıkları fedakârlık kalmadı… Ninnilerle büyüttükleri Rüstemlerini, Musab'larını ve Saidlerini yola revan etmekle kalmayıp her biri, ‘Aman ha cimiate bişey olmasın' endişesiyle sokak-cadde arşınlayıp O'nun davası için mekik dokudu. Ve davanın derdiyle yaşlı bedenleri can buldu, hayat verdi.

Yadê Gülê'nin, Yadê Erzanê'nin, Yadê Fahriya'nın,  gençler için çektikleri çilenin çetelesini tutmak mümkün müydü? Hikmiye ananın “tedbir silahıyla” çocukları etrafında pervane dönmesi; Zeynebê teyzenin Ata'sı için döktüğü gözyaşları, çektiği ah'lar Arş-ı Ala'da kayıt altında şahitlik gününü beklemektedir. Ya hainlerin kurşunlarına Hedef olan Hayriye(Karaaslan) ve Ayşe(Öz) ananın pakize kanları ve örnek direnişleri bu dünya var olalı unutulur mu?

Hele Heciyê… Yani Haci Nurê'nin, Haci Naima'nın, gençleri korumak için ki dertleri… Bunların birçoğu da evlatlarına veya evladı gördükleri nazeninlere hasret dar-ı bekaya irtihal etti... Şöyle bi gönül rahatlığıyla çocuklarıyla hem hal olmadı, anamız Haci Nurê. ‘Bütün gençler benim çocuklarımdır' diyen Haci Naima anamızın 450 km gidiş, 450 km dönüş toplam 900 km yol kat ederek gençleri yani “çocuklarını” görmeye gittiği günleri hangi birimiz unutabilir ki?

Ya Zindana düşen evli gençler için, “Önce onlar çıksın” diyen Erzanê teyzenin, ana yüreğiyle büyüttüğü çocuğuna, diğer gençleri tercihine ne demeli?

Bir de İslam Ümmetinin bağrına saplanan hançerlerin etkisiyle aynı şehirde, aynı köyde, aynı beldede çocuklarının kokularına hasret bırakılan diğer analar… Rikket ve şefkat abidesi anaların üzerine, dağların taşımasından imtina ettiği dava yükü düştü… Kayaları çatırdatan bu ağırlığı, sabır zırhını kuşanarak yüklendiler can analar… 

Bu analar ümmiydi… Bu teyzeler okuryazar bile değildi… İsar'ı, empatiyi, ihlası; okumadan, sadece “Semi'ne” diyerek yaşadılar ve bize/size öğrettiler.

Onlar ümmiydi ama her biri birer ÜM idi. Onların dağ gibi ulvi; su gibi narin, şefkatli ve yumuşak yürekleri, vicdanları vardı.

Ey Analar…

Bu dava sizinle büyüdü… Siz birer Nesibe'ydiniz… Hepsinden önemlisi gerçekten ayakları altına cennet serilen birer anne oldunuz.

Korkmadınız, çekinmediniz. Gelecek nesiller için şimdiki bahadırlara birer kucak oldunuz. Sağlam bir iman ve sağlam bir irade için ‘Duyduk, uyduk' cihetiyle salih/saliha yuvalar kurdunuz. Neslinizi korumak için muhkem duvarlar ördünüz, birer usta inceliğiyle birer ana şefkatiyle.

Rana teyzelerin, Münevver Aktaş anaların son nefeslerine kadar ki dua ve tahmidleri, metanetleri, sabrın yüreklere nasıl nakş olduğunun işareti oldu. Öyle ya uğruna can ve ciğerparelerinden vazgeçtikleri Yüce Allah(cc), “Sabır ve namazla yardım dileyin…” dememiş miydi?

Onlar bunun künhüne varmışlardı. Bütün acılarını yüreklerine gömerek sabırla O'nun rahmetine gark oluyorlardı.

Ey Analar…

Gösterdiğiniz bütün gayretlerin, çektiğiniz bütün sıkıntıların karşılığı olarak Allah-u Teâla sizlere Firdevs cennetlerini, Naim cennetlerini bahşeylesin inşaAllah. Davanızı kaim kılsın inşaAllah. Çocuklarınızı, aile efradınızı sıkıntı ve kederden kurtarsın inşaAllah. Sizi sevdiklerinize kavuştursun Yüce Rabbim!

Son olarak; böylesi anaların duasına ve şefaatine nail olanlara ne mutlu, diyorum.

Selam ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Abdullah ASLAN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim