02 Aralık 2015, 14:44 - 
KADINLARI ANLAMADINIZ

KADINLARI ANLAMADINIZ

İki kere kadın olmayı öğrendiğim gün öğrendim, kadınlığın kalbinden yükselen evrenin doğumunu.


Hani hep erkekleri yücelten geleneklerin, örflerin, tabuların ardında yatan sebebi böylece buldum. Yaratıcının varlığından doğan kadını kıskanan âdemin ruhunun anatomisini. Evren kadının varlığına sığdırılmıştı, erkek kendinden yaratılan kadının kutsallığını böylece yadırgamıştı. Benden var edilenin, benden bir adım öteye uzanan kaderinin peşinden böyle düşmüştü güç ve üstünlük ispatının peşine. Oysa yaratıcı kadını, kutsallaştırmış, muhafaza edilmesi gereken bir ziynet gibi tasvir etmişti.
 
Örtmüştü, korunulası güzelliğin sırrıydı bu; örtülesiydi Nisa! Ötekileştirmek için değil, yoldan çevirici olduğu için değil; iffet ve namusun kadına özgü olduğu içinde değil! Ayet gibi, özümsenmesi gereken, hissedilen ve sadece bu değeri muhafaza edebilecek olana açılması için…  Yaratıcının mesajını anlamayanların düştüğü yanılgı kuyusunun ardından saçıldı kadının değeri hoyrat ellerin fikirlerinden.  Zalimce yıkıma uğratıldı, kadının fıtratı. Şimdi evrende çalışmak, para kazanmak zorunda bırakılan kadınların verdiği mücadele, erkeğin omuzlarındaki yükü kaldırır gibi görünse de erkeğin fıtratını azalttı; kadının misyonuna alacağından fazlasını ekleyerek hacminden taştı sorumlulukları. Böylece mutsuz kadın ve erkeklerin var olduğu bir dünyanın içinde yanlış insanlar olduk.
 
Kadını sevmenin, kadını sömürmek olarak anlaşıldığı bir sürecin içerisinde üstünü aşkla örttükleri sevgi ticareti yapılmaya başlandı ve kadın değersizleştirildi. Yoldan çevirici, aldatıcı, kendini muhafaza edemeyen olarak tasvir edilerek cahiliye döneminin çağdaş versiyonu yaşatılmaya başlandı. Afilli sözlerle, günümüzü aldatan yorumlarla modernleşme adı altında kadının muhafaza edilmesi çiğnetildi. İlim, sanat, zekâ da verilmişti kadına; bir köle gibi değil en az âdem kadar zaruri yaratılmıştı kadın da, hatta ondan daha sevilesi var edildiği için emanet edilmişti babaya, abiye, eşe, tüm erkeklere. Yaklaşmayın emri, kadının kutsallığının sınırını aşmayın tefsirinde saklıydı, vurgusu incitmeyin ikazıydı! Anlamayanlar incitti, saçtı güzelliği uluorta sonra kadına şeytana yoldaş yakıştırılması yapıldı, sizlerin sokaklara döktüğünüz sınırlarını katlederek eğitim, iş sahası oluşturduğunuz kadınlara kapılmanızın günahını onların cazibesine bağlayarak nefsinize kılıf uydurdunuz!
 
Kendi değerinin bilmeyen kadınların özgürlük ve eşitlik ısrarının sebebi sizler oldunuz, beyinlerimizi yıkayarak isyan eden, kendini ispat etme gereği duyan kadınlarla dolu bir çağa dönüştürdünüz bizi. Böyle böyle tükettiniz değerimizi, yorgun, anlaşılmaya muhtaç kadınlar olduk. Ya görünmedik ya çok fazla göründüğümüz için iffetsiz damgasız yedik. Oysa bizler kutsal kitapta adına işaret edilen en değerlilerdik. İtina ediniz, yalnız bırakmayınız mesajıydı omurganızdan var edilmemiz; akledemediniz!
 
Bizler, Yusuf’un dil uzatmadığı, adına gözyaşı döktüğü Züleyha’dan kalmaydık, Âdem’in gülümsemesine sebep olan Havva’nın yazgısından taşıyanlardık, biraz Hacer gibiydik, biraz Aişe, kimimiz Sare ama hepimizin emanettik, kutsal bir emanet! Sizler, size örnek teşkil eden erkeklerin yolunu düstur edinmediniz bir tek kadının yoldan çevirici güzelliğini dillendirdiniz! Sorun kadınların haklarını almak istemesinde değildi bilemediniz, sorun toplumun damarına aşıladığınız kör olasıca yanılgılara dairdi, düzeltmediniz!
Peygamber Efendimiz (sav)'in kadınlara olan nezâketine dâir şu misâl ne güzeldir:
Bir seyahatte Enceşe adlı bir köle, develeri hızlandırıyordu. Hazret-i Peygamber (sav) de, hızlanan develer üstündeki hanımların zayıf vücutlarının incinebileceği ihtimâlini, zarif teşbîh ile ifâde ederek:
"-Yâ Enceşe! Dikkat et, camlar kırılmasın!" buyurdular. Siz, camları kırdınız, şimdi o parçalar sizin kalbinizi kesiyor toparlanınız!YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eda BİLDEK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim