13 Kasım 2015, 17:51 - 
Dünya Benim Değilsin

Dünya Benim Değilsin

Dünya seninmiş gibi o geçici gençliğine güveniyorsun ya, ihtiyarlığın da gelecek elbet!

Dünya bir misafirhanedir.Bu misafirhanenin misafiri de sensin, misafir ise durmaz,gider.Dünya fanilik diyarıdır, devamlı kalınacak yer değildir.Bu dünya gidicidir, biticidir, geçicidir. Dünya ki çabuk değişen bir konukevidir, bu değişen konukevinde kendini daimî, sabit, kalıcı, layemut zannetme!
Gözünü aç ki, çabuk biter bu hayat.Hayat azdan da pek azdır.Bak ömrün azalıyor,ölüme gidiyorsun.O halde dünyadan gitmeden evvel, dünyaya olan sevgini,dünyaya olan bakışını,dünya ile münasebetlerini mutlaka gözden geçirmelisin.!

Burası hadiseler yurdu,imtihan yeri,sınanıyorsun.Dünya gibi bir hadiseler yurdundan bahsediyoruz.Elbette bu sıkıntı, zorluk yerinde aklen,ruhen,kalben,hissen hakikatlerle bütünleşmemiş isen,hakikati görememiş, bulamamış, anlayamamış isen büyük bir boşlukta olduğunu hararetle hissedersin, hele ki bir de o boşluklarını siyah bir tüle düre düre arasında iyice sıkışmışsan karanlıklarına bir parça ateş böceği pırıltısı ararsın.

Gün gelir iç dünyanda bir bir beliren boşlukları kapatmak için başını kaldırsın hayata da insani haslet taşımayanların, yıkıcı maksatları olanların, karanlık çehrelilerin,karanlık ağızlıların olduğu cephelere yuvasından fırlayacakmış gibi açılır gözlerin.

Hayatın akışında sürekli lezzet alamayanları,sürekli şikayet edenleri,başında hep sıkıntı bulduğunu söyleyenleri daha nice sevimsiz hadiselerde boğulmuşları görürsün.Kimi uzun emellerin ardında dalga dalga olurken, kiminin arzularının peşinde halka halka olmuştur.Bu insan halkalarına dikkatini derintirtikçe , israfa,gösterişe,lükse ve konfora tutkunları, nefis yemeklere, latif elbiseler biriktirenleri,rezalet filmlere,moda,içki,magazinlere,kadın-erkek muhabbetlerine düşenleri,siyaset,futbol müptelası olanları algılarsın.Öteki daha yüksek mevkideymiş, ötekinin arabası daha lüksmüş, öteki daha çok para kazanıyormuş,öteki daha iyi giyiniyormuş,öteki daha iyi bir semtte oturuyormuş,bir kere geldik bu dünyaya eğlenelim diye çoğu dünya sarhoşlarının arasında kalır, halkalarsa seni içine almış durumdadır ve güzelleştiğini zannederken harap olmuşsundur.Bunların içinde  bir de sana sırt dönenler,nefretini akıtanlar,negatif hasletleriyle yüreğini üşeteler olur. Artık sinende göz göz yaralar açılır,hissiyatların bozulur,dağılır,çökersin,sararıp,solar,acılanır,batarsın. 

İşte geçici zevklere,işlere,eşyalara alaka göstersen o bataklıklarda hemen çürüyü verirsin.

A gönlü kara kimse!

Fitnelerin başlarda kanat çırptığı bir devri yaşıyoruz.Haram ve günahların seller gibi aktığı,her türlü kötülüklerin alkışlandığı bir günde yaşıyoruz.Abes,faydasız,malayani,bir hayatın hiçbirimize faydası yok.Belki de tam zamanı düşünmenin! En çok meşgul olman gerekenle, en az meşgul oluşunun düşüncesi bu.Bu düşünceyi erteleme! İnsanın erteledikleri gün geliyor kaybettikleri olabiliyor.O şansı kaybedince de keşkeler oluşuyor. Boş vermişlik yapma!, Geldim ve gidiyorum deme! Hayatı kavramak lazım en temelinde. 
Bilmiş ol ki,hayatın; sür'atle yokluğa doğru gidiyor ve yakında o, sona erecek.Hayatın akışına dur, de! Senin hayatın lüzumsuz mu ki bu bu hayat hızında frene basmıyorsun.?Senin hayatının her anını sana lütfeden bu Zat kim.? bir sonra ki ânın eline geçmeyebilir. Düşün,lüzumsuz bir hayatın olsa,sen gereksiz olsan,senin sahibin bütün mahlukatın içinde,seni bu varlık bahçesinde en değerli kılar mıydı hiç.?Şu manevi sıkıntılarını eski bir elbise gibi üstünden çıkar,insanın bu dünyaya gönderilişinin en büyük gayesinin  Allah'ı bilme olduğunu otur,düşün!

Düşün ey yetim! Ama şimdi sen annem ve babam hayatta diye düşüyorsan. Hakiki yetimin annesi ve babası olmayan değil, Allah ve Resulunu bilmeyendir.Allah'a olan ihtiyacını hisset,kendini ihtiyaçsız görme!İhtiyaç kıblesi Hazret-i Hakk'tır. Bu vücud sana nasıl giydiriliyor? Azalarını yaratan kim?, senin bedenine bu cihazatları takan kim? Başından aşağıya nimetler yağdıran, varlık alemini ikramlarla,lütuflarla donatan kim..? Düşün yâ hû düşün,an be an kainatı dirilten biri var?Canında körlük olana hiçbir söz kâr etmez. Allah nazarında sivri sineğin kanadı kadar bir değer taşımayan dünyaya, sen haddinden fazla değer veriyorsun.Sanki hiç dünya ile hiç kopmayacak gibi.Nihayetinde ölüm var.Aç gözlerini mübarek! Ömürler bir bir bitecek.Bu ömrün içinde o çok süslü püslü, o çok gösterişli meskenler harap olmayacak, yıkılmayacak mı sandın? İnan ki o çok bakımlı gördüğün süslü yemyeşil bahçeler de gün gelecek bozulacak.

Dünya seninmiş gibi o geçici gençliğine güveniyorsun ya, ihtiyarlığın da gelecek elbet! Kendine gel, ey ahiret yolcusu gerçek meskene,daimi kalacağımız yere göç var.Başına buyruk yaşıyorsun,dünya ve içindekiler senin değil.Dünya, senin bütün ihtiyaçlarını an be an sen farkında olmadan ayaklarının dibine getiren Zatın..Senin için dünya yaratıldı evet ama sen ahiret için yaratıldın. Dünyayı sahiplenmeye kalkma!..

Kırılacak cam parçasısın, DÜNYA BENİM DEĞİLSİN
Bırakmasam bile sen beni bırakıp gideceksin DÜNYA BENİM DEĞİLSİN VE FANİSİN!...

Gülcan KUŞYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gülcan KUŞ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim