25 Temmuz 2013, 14:41 - 
ERKEK   ÇOCUKLARIN KIZ ÇOCUKLARINA GÖRE DAHA SERBEST BÜTYÜTÜLMESİ DOĞRU MUDUR?

ERKEK ÇOCUKLARIN KIZ ÇOCUKLARINA GÖRE DAHA SERBEST BÜTYÜTÜLMESİ DOĞRU MUDUR?

Toplumun erkek çocuğunu daha ön planda tutmasının en bariz göstergelerinden biridir belki de sünnet törenleridir.

İnsan içinde bulunduğu toplumun normları gelenek görenekleri kısaca geçmişten geleceğe uzanan kültüründe büyür. Bir toplumda "tabu" olarak görülen bir durum başka bir toplumda olağan, normal sayılabilir.

 

            Bizim toplumumuzda erkek çocuk önemlidir. O soyun devamı, soyadını ileriki nesillere nakleden,aileyi koruyup kollayacak güç simgesidir. Erkek çocuk mert olması,cesur olması,girişken ve dışa dönük olması beklenir. Bazı aileler bu beklentiler sebebiyle erkek böyle olur bilinciyle oğlan çocuklarını tam bir serbestlik içinde büyütürler. İleride güçlü,

sözü keskin lider karakterli olabileceği savı vardır. Kız çocukları daha sessiz, hanım hanımcık tabirini içeriğindeki niteliklerle daha az konuşması daha itaatkar olması daha evcimen olması istenir. Bu sebeple erkek çocuklarına göre daha kapalı bir anlayışla büyütülür.

 

            Toplumun erkek çocuğunu daha ön planda tutmasının en bariz göstergelerinden biridir belki de sünnet törenleridir. Dinen sünnette yapılması geekenin Peygamber efendimiz tarafından bir yemek verilmesinin uygun olacağı beliritilirken toplumuzda günlerce süren israf törenlerine dönüşmüştür. Aileler "gelenek budur yapılması gereken budur" ile  yola çıkarak hiçbir masraftan çekinmez bu yüzden borçlanmayı bile göze alır. Erkek çocuğu sünnet öncesi ve sonrası kral muamelesi görür. Bu depdebenin gölgesinde ise kızkardeşler vardır. Sünneti olan süslü  asası ve tüylü şapkasıyla dolaşan erkek çocuğun  hediyelerinden yapılan eğlence ve gezilerden o da bunun gölgesinde  nasiplenirve kendini başrolde olacağı bir tören için  kendi düğününü beklemek durumundadır.

 Ve gerek sünnetlerde  gerek plajda veya evde erkek çocukların çıplaklığı organı hakkında açıkca konuşulması,şakalaşılması organına isim verilmesi çok yadırganmaz. Hatta erkek çocukların çıplak fotoğraf çekilmesi doğal bile sayılır .

 

            Fakat dünyanın güneybatısında durum farklıdır. Meksika ve çevresinde regly olan kız çocuğu bunu ailesine bildirir. Ve ona gençkızlığa geçiş partisi yapılır. Özel kiyafet dikilir,herkes çağrılır,hediyeler verilir. Yazının başında da belirtildiği gibi erkek çocuklarındaki penis ile ilgili bir dini operasyonda yapılan düğünler,kına geceleri  bizde çok normal iken dünyanın bir başka yerinde kız çocuklarının lk adet görmesi aynı değerdedir.

 

Yenidoğan bir bebek rahimde plesanta denilen bir zarla sarılır bir tür örtüsüdür onun.ve bebeği güvende olmasını sağlar. Doğduğunda hemen bir beze sarılması rahimdeki o zarın yerini alır. Bebeklerde banyo yaptırılırken üzerine ince bir bez örtülmesi kendini güvende hissetmesini sağlar. Çıplak kişi kendini güvensiz hisseder, rahatsız ve korunmasız hisseder.psikolojik rahatsızlık verir. Konsantre olamaz rahat olamaz güvensizdir. Bu sebeple savaşlarda insanlar çıplak bırakılarak psikolojik  şiddet uygulanır.

 

Baktığımızda ister kadın olsun ister erkek olsun bu konuda çok kapalılık veya çok açıklık ikisi de normal sayılmaz. Bu tutumların her ikisinin de kişilik üzerine etikleri olacağı ileriki yıllara taşınacağı bilinmelidir. Kız çocuğnun sahip olunması istenilen  "haya" duygusuna erkek çocukları da sahip olmalıdır. Bu edebe uygun her iki cinsinde yetiştirilmesi gerekir.

Çocukluğundan beri küfür ettiğinde gülünmesi veya öğretilmesi,çıplkalığını normal sayılması  erke çocuğun ileriki yıllarda da kendini ayrıcalıklı ve üstün görmesini sağlar ve ileride diğer cinsle olan ilişkilerinde adaletsiz ve şiddet eğilimili olabilir.

Peygamber efenidimz bir hadis_ i şerifinide "üç yaşında bir kız çocuğunun mahrem yeri annesinin mahrem yeri gibidir" sözü mahrem bölgelerin bebeklikten sonra yetişkni bir bireyin gibi korunması, örtünmesi,çamaşır kullanılması gerektiğini vurgular. Bunun fiziksel,ruhsal faydaları vardır.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serap BUHARALI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim