21 Kasım 2012, 10:34 - 
boşananlar tekrar neden evlenmek ister

boşananlar tekrar neden evlenmek ister

yeni başlangıçlar hep var

Boşanan kişi neden tekrar evlenmek ister?

Öncelikle genelde yaygın olan boşanma sebeplerine bir bakalım:

1-eşlerde şiddetli geçimsizlik

2-eşlerin evlilik akdi devam ederken başka bir partnerin olması

3-eşlerin aileleri arası sürtüşme

4-eşlerin birbiriyle ilgili çok yönlü anlaşmazlıkları

5-eşlerdeki cinsel işlev problemleri

Boşanmalar  gönüllü gerçekleşmiş bile olsa, zor bir süreçtir. Çünkü ortak yapılan, paylaşılan birçok iş artık ayrı ayrı kişilerin üzerine sorumluluk olarak dönecektir. Mesela evin alış-verişi, tadilatlar, eğer çocuk varsa çocuğun okuldan alınması, onun alış-verişi, öğretmenle diyaloğu  evlilikte paylaşma ile sürerken boşanma ile birlikte artık bu iki tarafın sorumluluğu olacaktır.

Ayrıca sosyal durumdaki değişiklikler de boşanma ile bireyi direkt etkileyen unsurlardır. Boşanma sonrası eş evi terk ediyor mu, yoksa düzen devam mı ediyor? Eğer mekansal bir ayrılık varsa bu da yeni düzen oluşumunda  etkileyici  bir rol üstlenmektedir. Eşin ailesinin yanına dönmesi veya kendi geçimini sağlamaya başlaması, çevre ve iş kayıpları gibi durumlar boşanma sonrasında bireyi etkileyen unsurlardandır.

Boşanma kişilere göre değişse de, travma oluşturan bir sonuçtur ve etkisi yaklaşık 3 yıllık bir zamandır. Bu 3 yıllık zaman kişinin yeni düzenini kurması, kendini  dinlemesi ve yaşadığı yıpratıcı bedensel veya ruhsal durumdan kurtulması için gerekli bir zaman dilimidir. Birey, boşandıktan sonra boşanmanın izlerini silmek için yeni bir partnere acele etme eğiliminde olabiliyorlar. Eski  izlerin silinmesine  izin vermeden yeniden biriyle yola çıkmak kişinin kendini daha da yorgun düşürmesidir. Eğer evlilik akdi devam ederken 3. Bir şahıs sebebiyle boşanma olmuşsa, boşanmayı isteyen birey boşanma sonrası tekrar yeni bir evlilik yapabiliyor.

Eski izleri silmenin, etkisinden kurtulmanın yolu sadece zamandır. ‘’Zaman her şeye ilaçtır’’ sözü gerçekliği ispatlı ve yerinde bir deyimdir. Önemli olan yeni bir başlangıçta yeni partnerle diyalogda eski yaşanmışlıkların baz alınmaması, ölçü tutulmaması, geçmiş tecrübeye  göre kalıplar veya yorumlarla yeni ilişkiye başlanılmamasıdır. İşte bireyde geçmiş  ilişkisinin referans alınmayacağı o kıvam,eski defterlerin kapatıldığı anlamına gelir.

Boşanma sonrası  üzüntü, içine kapanıklık, depresyon, kızgınlık, öfke, inat, kendini haklı çıkarma çabaları veya dışarı hayatına düşkünlük gibi birçok eylemsel tepkiler mümkündür. Bu bir geçiş dönemidir ve doğaldır. Önemli olan bunun geçiş dönemi olduğunu bilmek ve zaman tanımaktır.

Tüm bu iniş-çıkışlı duygular yaşanırken boşanmış bireyin kendini terk edilmiş, incitilmiş, değersiz, suçluluk, yenilmişlik  ve her şeyin boşa gitmiş olduğu duyguları, bir de yalnızlık hissiyle de buluşunca güveneceği  ve kendini özel hissedeceği birine ihtiyacını gündeme gelir. Çünkü  insan fıtratı gereği çift-eş olma ve bütünleşme gereksimindedir. 

Bütün olumsuz tecrübe ve üzüntülere rağmen boşananların tekrar evlenme arzusu yoğundur. Çünkü tecrübe ettikleri  geçmiş hayat deneyimleriyle, tekrar yeni kurulacak düzenlerinde aynı şeylerin yaşanmayacağı kanısında olurlar. Tüm bu sebeple boşananlar  yeniden evlenmekte cesur ve istekli davranırlar.

Hiç bir arkadaş, çevre, kardeş, ana-baba bir bireyin eş olma arzusunu ve yalnızlık hissini gideremez. Bu doğal, yaradılıştan fıtraten bir ihtiyaçtır.

Boşanma kararı almadan, imzalar atılmadan önce mutlaka tarafsız bir destek, evlilik-çift danışmanlığı alınmalıdır. Çünkü bu terapiler sırasında farkındalıklar gelişir, yenilenir ve güçlenir. Terapi sonrasında çiftlerden  boşanma kararı çıksa bile, bir sonraki beraberliklerine yatırım, önemli bir çalışma yaptıkları için çok avantajlı olacaklardır. Aksi takdirde, karşı tarafa odaklı sonuç çıkarmalarda, birey kendi payına düşen eksik ve noksanlıkları farkedemezse, tekrar benzer zorluk ve sıkıntılara karşılaşabilir. Ve bu bağlamda da sonuç , ataların dediği gibi,‘’yastık değişmeyle baht değişmez’’.

www.aysegul-keskin.com

 

 

 

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim