04 Ekim 2019, 13:43 - 
Vedud'un Hakkını Vedud'a Vermek Gerek!...

Vedud'un Hakkını Vedud'a Vermek Gerek!...

bir yandan dünyanın şaşalı hırsları sevgi diye çıkar karşımıza, öte yandan da manen sevgi besler yüreğimizi

Sevgi hakkında bir çok kelime kağıda dökülebilir. Her harfi, her cümleciği ve anlatılamayan her duygusu  acı çektiren ama bir o kadar da insanın benliğini tüm güzellikleriyle alıp götüren bir durum olduğunu haykırır durur. Gerçekten acı çekmek miydi? Gerçek sevgiyi yaşayıp benlikte yok olmak nasıl bir duyguydu? Bu isimlendirdiğimiz harfler topluluğu ve yaşamak isteyip de bir türlü başaramadığımız bu muhteşem duygunun meydana getirdiği durumlara dair sorular bizlerin beynini kemirir durur. Cevapları ise yine kendimizdedir aslında.

Kısacık ömrümüzde neleri sevmiyoruz ki; kendimizi, arkadaşlarımızı, ailemizi, eşimizi, çocuklarımızı, gezmeyi, eğlenmeyi, baş ucumuzda duran herhangi bir eşyamızı, evimizi, müzik dinlemeyi, yüzmeyi vs vs. kısacası bu dünyada bizlerin hizmetine sunulmuş her şeyi. Öyle ki bu durum bazen insanı o kadar çok etkisi altına alır  ve tutkuyla bağlanırız ki doğurduğu sonuç ise maddesel sevgilere ulaştırır bizleri. Sahip olamadıklarımızla da mutsuzluğa doğru yol alırız.  Sonunda da hayat dediğimiz sınırlı zaman dilimi, sevgiyi nasıl da tükettiğimizi ve aslında sevgi gerçeğini nasıl da yanlış kullanarak harcadığımızı vurur yüzümüze.

Şöyle ki, bir yandan dünyanın şaşalı hırsları sevgi diye çıkar karşımıza, öte yandan da manen sevgi besler yüreğimizi. Bizler yaratılış gereği birer esma ile donatıldık. Her bir uzvumuzda, her bir düşüncemizde hissettiklerimizde temelde bu esmalar hakimdir. Yaratıcımızın bize verdiği belki de en özel nurdur "VEDUD yani sevmek, sevilmek, sevgiye layık olmak" esması.  Ancak bizler bu duyguyu tamamen dünyevi sevgiye dönüştürerek mutluluğun şifresi olan VEDUD'un sonucunu mutsuzluk ve başkalarına acı çektirmek olarak yaşamaktayız.

Oysa ki Vedud; dünyevi sevgiyi içimizden atabilmeyi başardığımız an manasını idrak edebileceğimiz bir yolculuğa çıkartır bizi. O yolculukta bize eşlik eden, yol gösteren, davranışlarımızı şekillendiren, öz benliğimizi oluşturacak olan güzellikler sunulur. Her gördüğümüz güzellik karşısında ise bizleri ulaşmak istediğimiz sevgiye yönlendirir. İşte bu noktadan sonra sevgi yüreğimize işler, damarlarımızda dolaşır, karşımızda duran her ne ise onu mana deryasından görüp sevmeye başlarız, çıkarsızdır bu sevgi beklentisizdir, kırılacağını bilsende seversin, seni umutsuzluğun içine düşürsede hiç eksilmez ve göremeyeceğin aşikar olsa bile sever durursun o küçücük yüreğinle ve koskocaman olur içinde o Vedud.  

Evet kişi Vedud'u ruhuna bir nakış gibi işlediğinde gerçek sevgisine kavuşur. Hem seven olur hemde sevilen olur. Hem sevdiği ile beraber olur, hemde sevenleri ile beraber.

Bundan sonrası mı?

Gerçek mutluluğu yaşamaya hasret kalmış ruhun büyük buluşması...

Sevgiliye adanmış bir hayat ve sevilen bir insan...

 

 

ÖZGÜL GELİRYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim