25 Nisan 2016, 16:18 - 
EVDE İŞLER KARIŞINCA...

EVDE İŞLER KARIŞINCA...

Eskiden toplumda evlilikle birlikte üstlenilecek eş olma modelleri belliydi

Evlilik,özellikle bizim geleneksel yapımızda önemli ve çok fazla anlamlarla süslenmiş bir yapıdır.Kültürlerin aktarımı,soyun devamlılığı,akrabalık bağları,toplumsal rollerin tekrarı bunlardan bazıları…

Eskiden toplumda evlilikle birlikte üstlenilecek eş olma modelleri belliydi ve bireyler evlendiğinde gireceği standart eş ve anne-baba rollerine önceden aşina idi.Büyükler hem iyi bir rol model,hem de gençlerin karakter yapılarına göre uygun eş bulmalarında önemli bir öncü,aracı ve köprü durumundaydı.Ayrıca o büyükler,sorunlara müdahale etme ve çözmede,birer psikolog-terapist konumunda faydalı,geçerli,etkili bir merci idi.

Günümüzde modernleşme,teknolojinin sınırsız yol katetmesi beklenti ve rol modellerini fazlasıyla çeşitlendirdi.Bu çeşitlilik belki kişinin kendi farkındalıkları için bir yönden iyidir,fakat bununla birlikte kafa karışıklığı da arttı.Bu kafa karışıklığı kişinin partneriyle içinde bulunduğu şartlarda yaşanılan sorunların varlığını karşıya yükleyerek  kaçmaya yönelmesi ,sorunu konuşabilme-halletme kabiliyetini kazanmak yerine önyargı ve genellemelerle ilişkiyi kısır döngüye çevirmesi, aile içi çatışmalar,büyüklerin aracı,yapıcı rollerinin kalkması sonucunda,eşlerin birbirine yabancılaşmalarına,boşanmalara ve bununla birlikte toplumda sorunlu,yanlış eğilimlere kolay kayan,hırpalanmış çocuk ve ergenler patlamasına sebep oldu.

Kimlik-kişilik çatışmaları,varlığını ispat ve kontrolde tutma sevdasının getirdiği iletişimsizlik,iktidar mücadelesi aile ilişkilerini kanser etti.Ekonomik bağımsızlıkla beraber,modernlik ve özgürlük algılarındaki karmaşa da, ikili ilişkileri ciddi yaraladı.Bir süre sonra artan boşanma olaylarıyla birlikte boşanmanın da sorunları halletmeye yetmediği farkedildi.Çünkü sorunlu hale dönen ilişkilerde boşanmalar olsa bile ,kişiler kendi davranış ve iletişim hatalarını fark etmediği sürece bir sonraki birlikteliklerinde yine aynı sorunların tekrarladığı  gerçekliği tecrübe edildi.

Boşanma ve aile içi çatışma sorunların artmasıyla birlikte,mesleki bir dal olarak ortaya çıkan’’ evlilik ve çift terapisi’’,günümüzde yaşanılan sorunların adını koyabilme,aile içi iletimi doğru şekilde sağlama ve bireysel farkındalık gibi konularda kişilere ciddi fayda sağlamaktadır.

Çiftlerin evliliklerini kurtarmak,çatışma barındıran sorunlu birlikteliği bir uzman yardımıyla çek etmek,gerçekten olması gereken ve her birliktelik için hak edilen doğru bir eylemdir.Çiftler bu terapi sonucunda hem kendisinin hem de eşinin duygularını görebilme,anlayabilme,empati yapma,sorunları karşılıklı çözebilme kabiliyeti kazanmaktadır.

Her evlilik,boşanma kararı almadan önce mutlaka iyi niyet ve samimiyetle düzelme çabasını haketmektedir.Özellikle ailede çocuklar varsa,bu ciddi bir sorumluluktur.Bazan,duruma göre evlilik terapisi sonucunda çiftler boşanma kararı alsa bile,bireylerde bilinç ve farkındalık oluşacağından,bu süreç çok daha sağlıklı işleyecektir.çünkü her boşanma ,içinde cinsellik olan her ilişkinin bitimi,kişinin yapısına göre az veya çok travmaya,depresyona sebep olur.

Evlilik birlikteliği süresince her ne kadar yıpranma yaşansa da,çiftlerin iyi niyet ve gayretiyle atılmış tüm adımlar mutlaka karşılık bulacaktır.Evlilik terapisi yardımı ile,çiftler tekrar birbirlerini keşfedebilir ve güzel başlangıçlar olabilir.Yeter ki,çiftler gerçekten istesin…

 

Psk.Dnş.Ayşegül Keskin

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ZEKAT , FİTRE VE ORUÇ FİDYESİ KİMLERE VERİLİR?
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim